Alternatif Tıp

Tui Na Nedi

Günümüzde uygulanmakta olan masaj seçenekleri arasında yer alan tui na masajı el baş parmaklarıyla uygulanmakta olan geçmişten günümüze kadar gelmiş bir masaj türüdür. Özellikle zaman içerisinde ortaya çıkabilecek ağrılara karşı etkili olmaktadır. Bu nedenle tedavi için masaj tercih etmek isteyenlere uygulanmaktadır.

Uygulamanın yapılabilmesi için bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip olan kişiler tarafından uygulama yapılması gerekmektedir. Doğru şekilde uygulamanın yapılması oluşan ağrılara karşı tercih edecek tedavi seçenekleri arasında yer almasını sağlamaktadır.

Tui Na Masajı Nasıl Yapılır?

Eski dilde yaşam enerjisi anlamına gelen chi’nin yaşam enerjisinin dengelenmesini sağlamaktadır. Kişilerin dengeli bir şekilde yaşayabilmesi için zinde, sağlıklı ve güçlü olması gerektiğine inanılmaktadır. Boyun, omuz, baş kısmına uygulanan bir masajdır. El baş parmakları kullanılarak ayak üzerinde uygun noktalara uygulama yapılmaktadır.

Tuina Masajı Uygulama Aşamaları

  • İlk aşamada kişinin kendini rahat hissedebileceği bir sandalye üzerine oturması sağlanır.
  • Daha sonrasında açıkta kalan boyun, omuz bölgelerine parmak baskılarıyla uygulama yapılır.
  • Tamamen kol ve ellerle uygulama yapılmasını sağlamaktadır.
  • Yaklaşık olarak 15 dakika kadar yapılan uygulama sayesinde boyun, omuz veya baş ağrılarına karşı etkili olması sağlanıyor.
  • Özellikle itme ve çekme anlamına gelen yöntem ile uygulama yapılması sağlandığından kısa sürede yüksek etkiye sahiptir.

Tuina Masajı Neden Uygulanır?

Zaman içerisinde kişilerde ortaya çıkacak rahatsızlıklara karşı özellikle ağrıların giderilmesi konusunda etkilidir. Bu nedenle günümüzde tercih edilen tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Vücutta oluşan ağrıların giderilmesi için masaj ile tedavi uygulaması yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle fizik tedavi de tercih edilebilecek uygulama seçenekleri arasında yer almaktadır.

Tuina Masajı Hakkında

Tarihi oldukça eskilere dayanan tuina masajı Çin tıbbında akupunktur olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bitkisel tıp ile birlikte tercih edilen iyileştirme sanatı olarak bilinmektedir. Günümüzde sıklıkla tercih edilmeye başlanmış olan tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Tuina İle Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

Özellikle hastalarda uykusuzluk, depresyon, yorgunluk, kabızlık, siyatik, hazımsızlık, bağışıklık sistemi sorunları, boyun ve çevresinde ağrılar, sinir sıkışmaları, ağrılı ve düzensiz adet görme durumlarında tercih edilen tedavi seçeneklerinden biridir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir