Tedaviler

Patellofemoral Ağrı Sendromu

Patella tıp dilinde diz kapağı anlamına gelmektedir. Patellofemoral ağrı sendromu ise dizde yaşanan ağrıları kapsar. Diz kapağının eklem üzerinde olması gerektiği gibi kaymamasından meydana gelen bu ağrılar hastanın yaşantısını ciddi oranda etkiler. En sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan Patellofemoral ağrı sendromu kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür.
Patellofemoral ağrı sendromunun genç bireylerde daha fazla görünüyor olması, yaşamın aktif olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca dizde meydana gelen kireçlenmeye bağı bu ağrılar yetişkin ve ileri yaşlarda da görünmektedir. Kalsiyum yetersizliği bu hastalığın altta yatan nedenleri ve tetikleyicileri arasında sayılabilir. Ancak genel olarak hareket kaynaklı bir hastalık olduğuna karar verilmiştir.

Patellofemoral Ağrı Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Sporcu kadınlarda çok sık görülen bu rahatsızlık dizlik gibi sıkı eşyalardan da tetiklenmektedir. Sosyal ve aktif bireylerin hareketli yaşantıları da bu rahatsızlığı meydana getirebilmektedir. Ancak en sık karşılaşılan Patellofemoral ağrı sendromu sebepleri şöyledir,

  • Diz bölgesine aşırı yüklenme ve buna bağlı sportif aktivitelerde bulunma,
  • Diz kaslarında anatomik olarak kısalık gibi sorunlar,
  • Kalça kaslarının doğuştan ve anatomik olarak zayıf ve dar olması,
  • Vücudu sıkan dar pantolonların sık tercih edilmesi,

Görüleceği üzere Patellofemoral ağrı sendromu rahatsızlığının bazı sebepleri arasında doğuştan gelen anatomik bozukluklar da yatabilmektedir. Bunun tam teşhisi kapsamlı bir hastanede uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Sebebi ne olursa olsun genellikle bu rahatsızlık için cerrahi müdahale gerekmez. Ancak ilerleyen yaşlarda tedavisi yapılmamış ve kireçlenme gibi nedenler doğurmuş rahatsızlıklar için bu müdahaleler söz konusu olabilir.

Patellofemoral Ağrı Sendromu Tedavisi

Patellofemoral ağrı sendromu için yapılan tedavilerin hemen hepsi dizdeki ağırlığı hafifletmeye yöneliktir. Bunun için çeşitli fizik tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Soğuk şoklar ve elektroterapi uygulamaları da aynı şekilde bu rahatsızlık için kullanılmaktadır. Eğer Patellofemoral ağrı sendromu kısa kaslar nedeni ile meydana gelmiş ise, bu kasların uzatılması için bazı çekme germe hareket tedavileri de uygulanabilir. Diz bölgesinde meydana gelen ağrıların azaltılması ve yumuşak doku tedavisi için ilaç tedavisine uygunluk çoğu zaman verilmektedir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir