Yutkunma Egzersizleri

0
3042

Yutkunma egzersizler tek hareketlerden oluşan çoklu egzersizlerdir. Set şeklinde ilerleme yapılmaz. Her hareket sırasıyla 1 ila 3 saniye aralığında yapılır ve her hareketten sonra gevşeme/ rahatlama sağlanır. Gevşemeler yaklaşık 5 saniye sürer ve yeterince dinlenildiğinden emin olunduğunda sıradaki harekete geçilir.

 • Dil dudakların arasından dışarı çıkartılır ve mümkün olduğunca itilir. İleri itme işlemi uygulandıktan sonra dilin arka kısmı ağız tabanına değecek şekilde dil geriye çekilir. Her ileri ve geri hareketler 1 ila 3 saniye arasında uygulanırken u setin bitimi ve aynı hareketin tekrarı arasında yaklaşık 5 saniye dinlenilir. Çoğu hareket tek yapılırken bu hareket istisna olarak ikili kombin halinde uygulanır.
 • Dil mümkün olduğunca dışarı doğru çıkarılır ve dil ucu ile çeneye dokunmaya çalışılır.
 • Dil mümkün olduğunca dışarı doğru çıkarılır ve dil ucuna düz bir obje yerleştirilir. Dil ile obje itilmeye çalışılırken, el ile de obje dile doğru itilir.
 • Dil mümkün olduğunca ağız köşesine doğru uzatılır ve bu sırada düz bir obje ile direnç uygulanır.
 • Ağzın tavan kısmına dil yerleştirilerek bu bölgede emilir. Hareket uygulanırken eşgüdümsel olarak dil geriye doğru çekilir ve gevşeme hareketlerine geçilir.
 • Küçük balon, tüy, sakız, pamuk topları vb cisimler alınarak cisimlere doğru üfleme hareketleri yapılır.
 • Ağız kombinasyonu kullanılarak “ka” sesi çıkarılmaya çalışılır. “ka” egzersizlerinden sonra “ga” sesine geçilir ve “ga” sesi çıkarılmaya çalışılır. Daha sonra üçüncü ses olan “ag” sesine geçilir ve “ag” sesi çıkarılmaya çalışılır. Ses çıkarmalarda birey boğazını ve ses tellerini yormamalıdır. Seslerin düzgün çıkarılması önemli olduğu kadar yorulmadan yumuşak hareketlerle egzersizi tamamlamak da önemlidir. İlk denemenin başarısız olması diğer denemelerin gerçekleştirilmemesine sebebiyet vermemelidir.
 • Boğaza zarar vermeden sert yutkunma hareketlerine geçilir. Zorlanma hissedildiğinde ya da beklenmeyen bir durum oluştuğunda derhal fizyoterapistlerinize başvurunuz.
 • Gerginlik hissedilinceye kadar çene mümkün olduğunca açılır (ağrı oluşmamasına dikkat edilmelidir).Bu pozisyon yaklaşık 5 saniye kadar korunur ve gevşeme hareketlerine geçilir. Daha sonra ağız kapatılır ve ihtiyaca göre hareket belirli aralıklarla tekrarlanır.
 • Ağrı oluşmamasına dikkat ederek çene yana doğru mümkün olduğunca hareket ettirilmeye çalışılır.
 • Ağız hakimiyeti ve ağız dil uyumunu sağlamak için ise bir sakız yardımı alınmalıdır. Çiğneyerek yumuşatılan sakız ağız içinde yukarı- aşağı ve dairesel hareketlerle çiğnenmelidir. Dilin kullanımı oldukça önemli olmakla birlikte ağrı hissi oluştuğunda harekete ara verilmelidir.
 • Dudaklar kapalıyken çene açılmaya çalışılır ve dudakların açılmamasına özen gösterilir. Hareketler arasında uzun süre durmadan açma kapama egzersizlerine devam edilebilir.
 • Ağız açık pozisyona getirilir ve dudaklar büzülmeye çalışılır. Çene kapatılmadan dudak büzme hareketlerine devam edilmelidir. Çeneyi zorlamadan hareketlere devam edilirken ağrı hissi meydana geldiğinde egzersize ara verilmelidir.
 • Gülümseme egzersizleri yapılmalıdır. Gülümsemeye ek dudak büzme ve abartılı hareketlerde eklenmelidir. Yüz kaslarının yorulmadığına emin olarak hareketlere devam edilmelidir. Her zaman ilk hareketin gülümseme olmasına dikkat edilmelidir. Ardından büzme ve diğer hareketler eklenerek setler halinde egzersize devam edilmelidir.
 • Balık surat egzersizi uygulanmalıdır. Egzersiz uygulanırken ağız kapalı bir şekilde dudaklar büzülmeli ve yanaklar içe doğru çekilmelidir. Hareket yapılırken bekleme süresi eklenmesine ihtiyaç yoktur. Sırası ile diğer hareketlere geçiş yapılabilir. Balık surat egzersizinde zorlanmalar yaşanıyorsa zorlanmanın nereden olduğu iyi belirlenmelidir. ( Dudak büzememe ya da yanakları içe çekememe gibi) Uygulamasına gidilemeyen hareket fizyoterapistlere bildirilmelidir. Hareketlerin bilgisi verilirken hareketin ne kadar yapıldığının da bilgisinin verilmesi unutulmamalıdır.
 • Dil hareketlerinin diğer önemli bir egzersizi de emme hareketidir. Meyve, şeker ya da lolipop yardımıyla dil hareketleri de kullanılarak uzun süreli emme egzersizleri yapılır. Ağız yorulmaları yaşanıyorsa egzersizin kaçıncı saniyesinden itibaren yorulmaların başladığı not edilmelidir. Ve uyuşmalara sebebiyet vermeden egzersiz bitirilmelidir. Emme hareketinde zorlanılan kısım için fizyoterapistlere bilgi verilmelidir.
 • Su tutma egzersizi; Bu egzersiz refleksleri geliştirdiği gibi germe ve kontrol artısı da sağlamaktadır. Oldukça basit olan egzersizin uygulaması için ağza bir miktar su alınır ve sırasıyla su ağız içinden bir yanaktan diğerine aktarılır. Egzersiz yapılırken suyun dökülmemesine dikkat edilmelidir. İç yanaklarda herhangi bir uyuşma veya zorlanma yaşanıyorsa fizyoterapistlere bilgi verilmelidir.
 • Her iki yanağın şişirilmesi egzersizi; Egzersiz uygulanırken ağza çok fazla hava alınmamalıdır ama yanakların şiştiğinden emin olunmalıdır. Egzersizin ilk aşaması sağ yanağın şişirilmesidir. Sağ yanak şişirildikten sonra sol yanağa geçilir ve sol yanak şişirilir. Sağ ve sol yanaklar sırasıyla şişirildikten sonra her iki yanak aynı anda şişirilmeye çalışılır. Aynı anda şişirilir 3 saniye beklenir ve nefes verilir. Nefes verilmesinin ardından yaklaşık 5 saniye dinlenir ve hareket tekrarlanır. 3 saniye bekleme 5 saniye dinlenme şeklinde uygulanır. Ancak ağrı oluşumu meydana geldiği takdirde hareket bırakılır.
 • Pipet- kağıt egzersizi; ağza bir pipet alınır ve uzuna küçük bir kağıt parçası yerleştirilir. Kağıt pipete dik olacak şekilde ayarlanır ve ağızdan emmeye başlanır. Böylece kağıt pipetin ucunda tutulmaya çalışılır. Kağıt düşürülmeden 3 saniye beklenir ve 5 saniye dinlenilir. Egzersiz bu şekilde setler halinde uygulanır. Hareket uygulaması yapılırken iç yanaklarda ağrı hissedilirse ya da baş dönmesi şikayetleri meydana gelirde egzersiz derhal bırakılır ve fizyoterapiste bilgi verilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here