Uçuğun Nedeni

0
823

Uçuk içi su toplamış kabarcıklar şeklinde oluşur. Genellikle ağız çevresinde meydana gelirler. Virüsler tarafından meydana gelirler. Uçuğun nedeni çeşitli olabilir. Bunlar stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk hali, fazla güneş ışığına maruz kalma, adet dönemi, hamilelik gibi sebepler olabilir. Özellikle görülen kâbuslardan etkilenme sonucu uçuk çıkmasına sık rastlanmaktadır. Uçuk virüsü denilen virüs vücuda girdiği ilk yerdeki sinir düğümüne girip yerleşir ve sonraları benzer sebeplerle tekrar aynı yerde belirir. Özellikle vücut zayıf düştüğünde tekrarlandığı gözlenmiştir.

 

Uçuğun Belirtileri Nelerdir?

Uçuk çıkmadan 0 ile 24 saat öncesinde belirtileri baş göstermeye başlar. Çıkacak bölgede karıncalanma, kaşınma, yanma hissedilmeye başlanır. Daha sonrasında o bölge kızarır ve içi su dolu kabarcıklar oluşur. Sonrasında ağrılı, çirkin bir görünüm oluşur. Oluşmasından önce krem kullanmak büyümeden iyileşmesini sağlayabilir.

 

Uçuğun Tekrarı Önlenebilir mi?

           Uçuğun nedeni tekrarının önlenmesi için önemlidir. Bu sebebin tespit edilip sorunun çözülmesi gerekmektedir. Örneğin; strese bağlı bir uçuk söz konusuysa stresimizi kontrol altına alacak nefes egzersizleri, gevşeme teknikleri denenmelidir. Yorgunluk kaynaklı ise daha fazla dinlenmeye zaman ayırmalı, vücudun zayıf düşmesi engellenmelidir. Güneş kaynaklı ise güneş kremi, losyonu, fazla güneş altında kalmama, şapka kullanma gibi güneşten korunma yöntemleri denenmelidir. Ancak tüm tedbirlere rağmen uçuğun tekrarı olabilmektedir.

 

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde uçuğu hemen iyileştiren kremler üretilmiştir ve bu ürünlere ulaşım kolaydır. Bunların dışında ağrıyan bölgeye buz uygulama, ağrı kesici ilaç kullanma uçuktan kaynaklı ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Enfeksiyonun yayılmasını engellemek için ise alkol ve antiseptik ilaçlar önerilmektedir.

 

Uçuk Riski Altında Olan Kimlerdir?

Bir kere uçuk çıkan yerde virüs uykuya yatacağı için aynı bölgede uçuk çıkma ihtimali yüksektir. Özellikle gözlerde, cinsel organda, parmaklarda uçuk çıkması halinde tekrar riski yüksektir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar da risk altındadır. Yine bebeklerde,6 yaşından küçük çocuklarda uçuk çıkmış ise tekrar ihtimali yükselmektedir. Uzun süre geçmeyen uçukların, sarı renkte, baş ağrısı ateş belirtileriyle birlikte çıkan uçukların tekrar ihtimali de yüksektir. Bu kişilerin tedbir amaçlı ilaçları bulundurmaktadır faydalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here