HastalıklarTedaviler

Trokanterik Bursit

Trokanterik bursit rahatsızlığı birçok nedenle görülebilen bir sorundur. İltihap kaynaklı sorunlar yaygındır ve ağrılı bir durum söz konusudur.

Trokanterik Bursit Tanımı

Trokanterik bursit tanımı yapılırsa bursaların içinde yer alan zardaki travmalar, iltihaplanmalar, zorlanmalar nedeniyle kalınlaşma ve sıvı oluşması sonucu oluşan ağrılı durumu ifade eder. Kalça kemiğinde meydana gelen bursalar tek ya da iki taraflı olarak soruna  neden olabilir. Kalça dış bölümlerde hassas ve ağrılı bir durum görülür.

Bursa Çeşitleri

Genel bir çeşitlendirme yapılırsa bursaların vücutta hali hazırda doğuştan gelen bursalar ve hastalıklar sonrasında oluşan bursalar olma durumu vardır. eğer tekrar eden travmalar varsa bu durumda sonradna bursa oluşumu daha fazla görülür.

Trokanterik Bursit Yaygın Görülen Kişiler

Orta yaş kadınlar  trokanterik bursit görülen kişiler arasında en sık rastlanandır. Trokanterik bursit oluşma şekline bakıldığında da doğrudan travma sonrası olabileceği gibi uzun süre boyunca yürüme, yüksek ve engebeli yerlerde uzun süre ayakta kalma gibi   nedenlerle oluşabilir. Çok fazla merdiven kullanımı sonrasında da  görülebilir. Ancak bazı hastalıklar da bunun tetikleyicisi olabilir. Romatizmal hastalıklar zaten iltihaplanma kaynaklıdır ve bursit için nedendir. Ayrıca kalça protezi sorunlarında da görülebilr.

Trokanterik Bursitin Belirtileri 

Trokanterik bursitin belirtileri  konusuna bakıldığı zaman öncelikle kalça yan kısımlarında kemik çıkıntısı ve buralarda ağrı olması şikayeti vardır. Ayrıca eklem hareketlerinde de  düzensizlik vardır. Eğer ileri derece sorun varsa ağrı şikayeti siyatik hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Hangi bölümde sorun varsa bunun üzerine yan yatılması mümkün değildir. Ayrıca ağrının artması söz konusudur. Ayrıca yürümek ve merdiven çıkmak gbi durumlar da ağrının artmasına neden olabilir. Araba kullanımı sonrası inmede de  sorun görülebilir.

Bursit Tedavisi 

Bursit tedavisi  yapılışı durumunda neden temel alınır. Yani nedene odaklanma ve buna göre çözüm bulma durumu vardır.  Ödem çözücü ilaçlar ve dinlenme tedavisi en sık görülen tedavidir.  Baston bile kullanımı mümkündür. Yani ilaçların etkisinin olmadığı zamanlarda hem bu hem de fizik tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Kronik bir sorun olduğu zaman bazı hallerde ameliyat da gerekebilir. Altta yatan kemik çıkıntının törpülenmesi gerekmektedir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir