Toraks Egzersizleri

0
1842

1. Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için ayaklar birleştirilmeli duvara paralel bir şekilde yaslanılmalıdır. Eller el ayası duvara yerleşecek şekilde tutulmalı ve baş dik ve karşıya bakar pozisyonda olmalıdır. Daha sonra toraks bölgesiyle duvara baskı yapılmalı bu şekilde yaklaşık 5 saniye durulduktan sonra gevşeme hareketine geçilmelidir. Her hareketin arasında yaklaşık 3 saniye beklemeye ve 15 tekrardan sonra dinlenme süresinin 20 dakika olmasına dikkat edilmelidir. Egzersiz esnasında dik durmak ve hemen her uzvun (omuz, ayak, kollar, baş vs) duvara değdirilmesi oldukça önemlidir. Sırtın duvara değdirilmesi esnasında nefes kontrolü yapılması ihmal edilmemelidir. Her hareket 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 2 set şeklinde uygulanabilir.

2. Egzersiz

Egzersiz pozisyonunun alınabilmesi için düz bir zemine oturulmalı ve dizler kırık olacak şekilde gövdeye çekilmelidir. Toraks bölgesinde germe- gevşeme hareketlerinin yapılması için postral drenajlarda da benzerinin uygulandığı omuz yardımlı germe hareketine başlanmalıdır. Germenin sağlanabilmesi için omuzlar yardımıyla sağa ve sola doğru dönülmelidir. Dönme hareketi uygulanırken ellerde vücudun döndüğü yöne doğru döndürülüp o yöndeki zemine sabitlenmelidir. Bu şekilde yaklaşık 5 saniye beklenildikten sonra aynı hareket diğer taraf için de uygulanmalıdır. Nefes kontrolünü bu egzersizde zorlanma ve gevşeme şeklinde uygulayınız. Zorlandığınız kısımda nefes alınız, daha kolay bölümde nefes veriniz. Her yön 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 2 set şeklinde uygulanabilir.

3. Egzersiz

Torkas bölgesinde rahatlamaların sağlanacağı ve nefes kontrolünün kolaylaştırılacağı egzersizin uygulanabilmesi için öncelikle rahat bir kıyafet giyilmesi önerilmektedir. Daha sonra eller yanlarda serbest olarak bırakılmalı ve derin bir nefes alınıp yaklaşık 5 saniye tutulmalı daha sonra gevşeme hareketine geçilmelidir. Egzersiz sırasında herhangi bir ağrı olamamasına dikkat edilmelidir. Ağrı oluşumu gerçekleştiğinde derhal egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Egzersiz 15×2 formatında uygulanmalıdır.

4. Egzersiz

Egzersiz pozisyonunun alınabilmesi için düz bir zeminde ayaklar omuz genişliğinde açılmalı ve eller yanlara alınmalıdır. Daha sonra omuzlar yardımıyla sırasıyla sağa ve sola doğru germe egzersizlerine başlanmalıdır. Bu sırada ellerden destek alınmasına dikkat edilmelidir. Nefes kontrolünü bu egzersizde zorlanma ve gevşeme şeklinde uygulayınız. Zorlandığınız kısımda nefes alınız, daha kolay bölümde nefes veriniz. Egzersiz sırasında herhangi bir ağrı olamamasına dikkat edilmelidir. Ağrı oluşumu gerçekleştiğinde derhal egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Her yön 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 2 set şeklinde uygulanabilir.

5. Egzersiz

Egzersiz pozisyonunun alınabilmesi için düz bir zemine uzanılması ve dizler kırık olacak şekilde gövdeye çekilmelidir. Eller yere paralel olacak şekilde sabitlenmeli ve bacaklar yardımıyla kalça yukarıya doğru kaldırılmalıdır. Yaklaşık 5 saniye beklenildikten sonra gevşeme hareketine geçilmelidir. Yukarıya kalkarken derin bir nefes alınmalı ve inerken nefes verilmelidir. Bel kayması, bel fıtığı, servikal deformasyonlar vb vertebra problemleri olanlar bu egzersizleri uygulamamalıdır. Egzersiz sırasında herhangi bir ağrı olamamasına dikkat edilmelidir. Ağrı oluşumu gerçekleştiğinde derhal egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Egzersize dinlenmeler de dahil edilerek 15×2 formatına uygun hareket edilmelidir.

6. Egzersiz

Egzersiz pozisyonunun alınabilmesi için düz bir zemine uzanılmalı ve eller yanlara alınarak sabitlenmelidir. Bu sırada ayakların bitişik ve parmak uçlarının yukarıya dönük olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra derin bir nefes alınıp yaklaşık 5 saniye tutulmalı daha sonra gevşeme hareketine geçilmelidir. Egzersiz sırasında herhangi bir ağrı olamamasına dikkat edilmelidir. Ağrı oluşumu gerçekleştiğinde derhal egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Egzersiz esnasında nefes kontrolü yapılmasına dikkat edilmelidir. Dinlenmeler de dahil edilerek 5×2 formatına uygun hareket edilmelidir.

7. Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için sert bir zeminde eller ve dizler yere basacak şekilde (emekleme pozisyonu) hazır hale gelinmelidir. Daha sonra sırt kısmı yukarıya kaldırılmalı ve bir süre beklendikten sonra başlangıç pozisyonuna dönülmelidir. Yeterince dinlenildiğinden emin olunduktan sonra bu defa aşağıya doğru yönelmenin sağlanması gerekmektedir. Nefes kontrolünü bu egzersizde zorlanma ve gevşeme şeklinde uygulayınız. Zorlandığınız kısımda nefes alınız, daha kolay bölümde nefes veriniz. Egzersiz sırasında herhangi bir ağrı olamamasına dikkat edilmelidir. Ağrı oluşumu gerçekleştiğinde derhal egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Her yön 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 2 set şeklinde uygulanabilir.

NOT: Egzersizler kesinlikle fizyoterapist eşliğinde ve fizyoterapistlerin önerisi ile yapılmalıdır. İçerik bilgi amaçlı olup yalnız içeriğe bakılarak tedavi uygulanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here