Topuk Dikeni

0
1069

Topuk kemiğinin altında sert, dikeni andıran yaklaşık 2 cm civarında olan çıkıntı şeklindeki bozukluğa, topuk dikeni adı verilir. Topuğun altında kalsiyum birikmesiyle oluşan kemiksi bir yapıdır.

 

Neden Oluşur?

– Hızlı kilo alımı,

– Tabanı sert ayakkabı kullanma,

– Spora yeni başlama ya da aşırı egzersiz yapma,

– Uzun saatler ayakta kalma,

– Sürekli düz ayakkabı kullanma (Düz sandalet, babet, parmak arası terlik)

Bu hastalığın oluşumunda bazı hastalıkların da etkisi olabilir. Örneğin diyabet hastalarında, eklem romatizması sorunu olanlarda ya da düztaban olan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.

Daha Çok Kimlerde Oluşur?

Uzun süre ayakta kalınan işlerde çalışanlarda, kadınlarda, şişman kişilerde, aşırı spor ya da yürüyüş yapanlarda, düztabanlarda, ortopedik ayak bozukluğu olanlarda, sert baldırlara sahip olan kişilerde.

 

Belirtileri

İlk belirtisi sabah oluşur. Yataktan kalktıktan sonra yere basıldığında ayak tabanında ağrı hissedilir. Bu ağrı bir süre sonra azalır; ancak gün içinde fazla oturulup ayağa ilk kalkıldığı anda tekrar belirebilir. Yürürken, koşarken tabanda sızı meydana gelir ve ayak dinlense bile bu sızı da azalma olmaz.

 

Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Topuk dikeni olan bir kişi, tedavi olmazsa yürüyüş şekli bozulabilir. Zamanla bacak arkasındaki kaslar sertleşir, bele gereğinden fazla yük biner; diz ve kalçada ağrı oluşarak kireçlenme meydana gelebilir. Bu nedenle tedavi olunması gerekmektedir. Tedavi yöntemleri ise şunlardır:

– İstirahat edilmelidir. Ayak üzerine fazla yük bindirilmemelidir. Ayaklar, öne doğru düz bir şekilde uzatılmalı ve germe hareketi yapılmalıdır.

– Ağrı olan bölgeye 15 dakikalık sürelerle 2- 3 kere buz koyulabilir.

– Ayağın altına yuvarlak bir cisim yerleştirilerek öne arkaya doğruyu hareket ettirilmeli, masaj uygulaması yapılmalıdır.

– Eğer yürüme bozukluğu oluştuysa özel ortopedik ayak tabanlıkları kullanılmalıdır.

– Topuk dikeni için hazırlanan egzersiz programı uygulanmalıdır.

– Gerekli görüldüğü durumlarda fizik tedavi ve iyileştirme yapılmalıdır.

– Şişkinlik ve ağrıyı azaltmak için ilaç kullanılmalıdır.

– Ağrı şiddeti fazlaysa kortizon veya PRP içeren enjeksiyonlar yapılabilir.

Bu tedavi yöntemlerinden istenilen sonuç alınmazsa cerrahi müdahale yapılabilir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here