Hastalıklar

Tetik Parmak Hastalığı

Günümüzde bilmediğimiz ve farkında bile olmadan yaşadığımız birçok şeyin aslında arkasında bir hastalık belirtisi yer almaktadır. Bunlardan biride parmağın hareketi sırasında meydana gelen kasılması ya da kilitlenmesi sonucu ortaya çıkan Tetik Parmak Hastalığıdır. Bu gibi durumlarda kişilerin parmağını hareket ettirmesi hayli zor durumdadır. Ayrıca bireylerin parmak hareketlerini yaparken zorlanması ve acı çekmesi de muhtemel durumlardır. Halk arasında bilinmemesine rağmen aslında cerrahi olarak birçok kişide sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olarak görülmektedir.  Bu hastalığın hemen her yaşta kendisini göstermesi muhtemeldir. Çünkü bu durum ani hareketlerde meydana gelir ve bunun sonucunda parmaklarda kilitlenme oluşabilir.

Tetik Parmak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilk olarak avuç içinde daha sonra ise başparmak üzerinden bireylerin ağrı çekmesi ile kendisini gösterdiği bilinmektedir. Ancak bunun geçici bir durum olduğunu düşünen kişiler genel olarak avuçlarını kapadıktan sonra açarken ellerinde bir kilitlenmenin olduğunu fark edeceklerdir. Bu durumda ne olduğunu anlamayan kimseler ellerini açmak için parmaklarını zorlayacak ve çok daha büyük bir ağrıya maruz kalacaklardır. Bunun gerçekleşmesinin ardından ise elin zorlanması sonucu tık sesi gelecek ve bu durum daha da zor bir hale gelecektir. Sürecin bu şekilde ilerlemesinin ardından ilk olarak parmak takılmaları başlar daha sonra ise bu takılmaların kişide kalıtsal olarak yer ettiği gözlemlenir. Böylece artık tetik parmak hastalığı olarak bildiğimiz durum meydana gelir. Bakıldığı zaman bu hastalığın meydana gelmesi ve parmak takılmalarının kalıcı olması kişinin ağrılı bir süreç yaşamasına neden olmaktadır. Bu durum karşısında bireylerin direk doktora başvurması ve erken teşhis ile daha hızlı bir sonuca ulaşması gerekmektedir.

Tetik Parmak Hastalığının Nedenleri?

Son zamanlar gelinen teknoloji noktasında bireylerin oldukça fazla cep teflonu, tablet, bilgisayar kullanması bu hastalığa neden olan faktörlerden bir tanesidir. Bu hastalığın en çok oluşum nedeni bireylerin parmaklarını çok fazla kullanması olarak görülmektedir. Bu durumun oluşmasına meydan vermemek adına bu ürünlerin kullanımı kısıtlanmalı ve mümkün olduğu kadar az kullanılması gerekmektedir. Bu tür şeyler karşısında çok fazla kullanılan eller zamanla hastalığa maruz kalmaktadır. Telefon ile mesajlaşma, oyun oynama gibi durumlarda elimizi aşırı kullanmamız sonucunda ellerde uyuşma ve zamanla ağrılar baş göstermektedir.

Genel olarak bakıldığında bu hastalığın daha çok gençlerde görüldüğü bilinmektedir. Çünkü günlük yaşamda en çok gençler cep telefonu ve bilgisayarlara bağımlı bir durumda yaşamaktadır. Parmakların aşırı kullanımı sonucunda parmaklarda zonklama gözlemlenecektir. Bu nedenle bu sorunlara meydan vermemek adına yapılması gereken en önemli şey telefon kullanımını minimize etmek ve gerekirse 3 saatten fazla kullanmamaya özen göstermek gerekmektedir.  Bu durumda parmaklar uzun süreli olarak dinlenebilecek ve herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın parmaklarda ki ağrılar sona erecektir. Parmakları aşırı yüklenmemek gerekmektedir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir