Talipes Kalkaneovalgus

0
1664

Talipes kalkaneovalgus ayakta meydana gelen ayağın üst ve dış yanlara doğru dönük olmasıyla oluşan şekil bozukluğudur. Talipes kalkaneovalgus hastalığında pediatri grubu çocuklar topuk üzerinde yürümektedirler. Ayak bileği eklemleri, ayağın dorsofleksiyon (ayak parmaklarının yukarı kaldırılıp yalnız ökçenin üstünde duruş) ve plantar fleksiyon (ayak parmaklarının aşağı doğru hareket ettirilip yalnız parmaklar üzerinde duruş) hareketlerinden sorumludurlar. Ayak eklemlerinin azami hareketlerinin yapılmasını sağlarlar. Kendi ekseni etrafında dönme hareketi yapmamaktadır. Bu deformasyonda, ayak ön kısmı neredeyse tibia kemiği ile bitişik olarak doğar. İlgili ayağın ya da ayakların ön kısmı yukarı doğru kalkık konumdadır (dorsifleksiyon). Hatta ayak kimi zaman bacağa bitişecek tarzda durmaktadır. Ayağın plantar fleksiyonuna, getirilmesi kısıtlı olmaktadır. Topuk valgusta olmakta, ayağın ön kısmı ise dışa doğru dönüktür vaziyettedir (abdüksiyon). Bacaklarda dışa dönük duruş sık rastlanan bir olgudur. (rotasyon ekstern deformasyonu). Sıklıkla gelişimsel kalça displazileri ile birlikte görülmektedir.

Talipes Kalkaneovalgus Nedenleri

  • İntrauterin duruş bozuklukları,
  • Makat doğum gerçekleşmesi,
  • Çoğul gebeliklerin yaşanması,

Talipes Kalkaneovalgus Tanısı

Fiziki muayene, ultrasonografi ve radyolojik inceleme ile tanı konulmaktadır. Gelişimsel kalça displazisi ile sıklıkla görüldüğünden kalça ultrasonografisi çekilmesi gerekmektedir.

Talipes Kalkaneovalgus Tedavisi

Talipes Kalkaneovalgus hastalıklarının çoğu germe egzersizleri yardımıyla düzelebilmektedir. Burada önemli olan fizyoterapistlerin uygun gördüğü egzersizlerin fizyoterapist eşliğinde uygulanmasıdır.  Egzersizlerin yanı sıra kimi zaman alçılama işlemleri ile de ayak normal hâle getirilmeye çalışılabilir. Bazı vakalarda hastaların durumları göz önünde bulundurulduğunda birkaç seanslık alçılama yeterli olabilmektedir. Deformasyon bileği kapsadığı için tam düzeltmenin sağlanması amacıyla alçı bebek ya da çocukların ayak parmaklarından femurun ortalarına kadar uzanmalıdır. Büyümenin engellenmemesi için birkaç hafta ara ile alçı uygulaması değiştirilmelidir. Her alçı değişimi uygulandığında ayağa yeniden pozisyon vererek ayağın düzeltilmesi sağlamaya çalışılır ve tekrar alçılama işlemi uygulanır.

Egzersiz ve alçılama işlemlerinin dışında uygulanabilecek diğer bir tedavi yöntemi ise, alttan metal bir çubuk yardımıyla birbirine bağlanan olan özel ortopedik ayakkabılardır. Ayakkabılar arasında yer almakta olan ayarlanabilir çubuk ayağa istenilen pozisyonun verilmesine yardımcı olmaktadır. Deformasyonlar germe egzersizleriyle, alçılama işlemi ile ve ortopedik ayakkabılarla düzeltilemezse cerrahi girişim gerekebilmektedir. Ayrıca tedavi sürecinde sağlık personellerininde oldukça önemli görevleri vardır. Temel uygulamalardan biri de erken tanı ile ailenin uyarılması ve  tedavinin erken başlatılmasını sağlamaktır. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Ayrıca çocuklar gelişme çağında olduğundan bu dönemde ayrıca dikkat edilmelidir.

  • Tedavi sürecinde germe egzersizleri kesinlikle fizyoterapistler eşliğinde fizyoterapistlerin uygun gördüğü doğrultuda yapılmalıdır.
  • Egzersiz uygulamaları esnasında ağrı vb sıkıntılar oluşması halinde bu durum fizyoterapistlere bildirilmelidir.
  • Egzersizlerin sürekli uygulanmasının yanında doğru uygulanması da oldukça önemlidir.
  • Pediatri grubu hastalarda çocuklar ya da bebekler egzersizleri tam uygulayamayacağından bu dönemde hastaların ailelerine egzersiz eğitimleri verilmeli ve bu eğitimde anlatılan egzersizlerin aynen uygun görüldüğü şekilde çocuklara uygulanması sağlanmalıdır.
  • Alçı uygulamasına gidilen çocuklarda alçı uygulandıktan ilk 24 saat içinde her saat başı, daha sonra 4 saatte bir nörovasküler değerlendirmeye tabii tutulmalıdır.
  • Çocukların ayak parmaklarında olası bir renk ve ısı değişimi yaşanması halinde bu durum hekimlere bildirilmelidir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here