Fizik tedavi ajanları

Soğuk ve Sıcak Uygulama

Fizik tedavide en sık kullanılan yöntemlerden biri de soğuk ve sıcak uygulama tedavi yöntemidir. Başta spor olanak üzere meydana gelen bir çok kas ve iskelet sistemindeki sorunlar soğuk uygulamaları ya da sıcak uygulamaları ile ortadan kaldırılabilir. Soğuk ve sıcak uygulamalar uygulanması kolay ancak sorunlu bölgede ağrıyı giderme konusunda gayet başarılı yöntemlerdir.

Soğuk Uygulama

Soğuk uygulama yöntemi genel olarak yeni meydana gelmiş sakatlanmalarda ve yaralarda kullanılan yöntemdir. Genellikle üzerinden 48 saat geçmemiş olan yaralanmalar ve sakatlanmalar yeni sakatlık ya da yaralanma olarak kabul edilir. Başta ayak ve el burkulmaları olmak üzere, kas yaralanmaları ve diğer bölgelerdeki eklemler ilgili ya da iskelet yapısıyla ilgili yeni ortaya çıkmış sorunlarda soğuk uygulama yapılır. Bir yaralanma meydana geldiğinde hemen sonrasında inflamasyon adı verilen ve iyileşmeyi engelleyip yaranın daha da kötüleşmesine neden olan bir olay meydana gelir. Yaralanmalardan hemen sonra soğuk uygulanması inflamasyon seviyesini azaltarak yaranın daha da kötüleşmesini engeller. Aynı zamanda bölgenin şişmesini önleyerek ağrıyı da azaltır.

Sporda Soğuk Uygulama

Soğuk uygulama özellikle antrenmanlarda olmak üzere tüm spor dallarında aşırı yüklenme ve şık kullanma nedeniyle ortaya çıkan sakatlıkların tedavisinde yararlanılan bir yöntemdir. Sporda birinci tedavi uygulaması genelde soğuk uygulamadır. Soğuk uygulama ile antrenman sırasında ya da sonrasında ortaya çıkan yaralanmalarda inflamasyon seviyesi düşürülerek kontrol altına alınır. Bu sayede ağrı azaltılır ve bölgenin şişmesi ya da daha da kötüleşmesi engellenir. Kas yırtılması ya da tendon sakatlıklarında uygulandığında ağrıyı azaltır. Soğuk uygulama tamamen sinir sistemini etkileyerek sonuçlarını ortaya çıkartır. Sinir sistemindeki etkileşim oranını azaltır ve ağrının hissedilmesini azaltır. Soğuk uygulama ağrıya neden olabilir. Özellikle uzun süreli bir uygulama şiddetli ağrıya neden olabilir.

Sıcak Uygulama Yöntemi

Sıcak uygulama yöntemi ise farklı işlevleri olan bir yöntemdir. Sıcak uygulama özellikle kan dolaşımını arttırmada ve kişinin rahat hissetmesinde etkili olur. Aynı zamanda dokuların kronik durumlarda gevşemesini sağlar.

Egzersiz Öncesinde Uygulanmalı

Sıcak uygulama özellikle inflamasyon sürecinin sonra ermesinden sorma kas ve tendon yaralanmalarının iyileştirilmesi sürecinin hızlandırılması amacıyla uygulanmalıdır. Sıcak uygulama eklem bölgesindeki dokuları gevşeyerek eklemlerin hareket serbestisini arttırır. Bu sayede hareket katılığı ortadan kaldırılır. Ayrıca sıcak uygulama, bölgenin kan dolaşımını arttırır. Kan dolaşımının artmasına bağlı olarak da toksinlerin atılmasını sağlar. Sıcak uygulama yöntemi kesinlikle egzersizlerden önce yapılmalıdır. Aksi takdirde ağrılara neden olabilir.

Soğuk Ve Sıcak Uygulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk ve sıcak uygulama yöntemleri her biri ayrı faydaları olan etkin yöntemlerdir. Ancak bu uygulamada bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Soğuk uygulama genelde buz şişeleri, spreyler ya da cold pack ile yapılır. Dolayısıyla bu uygulama direkt olarak tene yapılmamalıdır. Havlu ya da benzeri malzeme araya konularak uygulanmalıdır. Aynı zamanda soğuk uygulama kesinlikle 20 dakikadan az sürmelidir. Aksi takdirde soğuk yanıkları meydana gelebilir. Bu soğuk yanıkları da iz bırakabilir ya da tedavileri daha uzun sürebilir. Sıcak uygulama da hotel pack, sıcak havlu ya da şu torbaları ile yapılır. Bu yöntemde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle bu yöntem de çok fazla uzun sürmemeli. Sıcaklık aşırı hissedildiğinde uygulama kesilmelidir. Aynı zamanda uyurken de bu uygulama kesinlikle yapılmamalıdır. Duyu kaybı olan kişilerde de uygulanmamalıdır. Bunların dışında sıcak ve soğuk uygulama yöntemlerinin kullanılmamasının riskleri yoktur. Spor alanı başta olmak üzere tüm yaralanma ve burkulmalarda kullanılarak etkin ön tedavi olabilir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir