HastalıklarTedaviler

Skafoid Kırığı

Skafoid kırığı el bölgesinde yer alan bir kemiğin kırılmasıdır. Tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde ciddi sorunlar olabilir.

Skafoid Kemiği Nedir

Skafoid kemiği ellerimizde yer alan 8 küçük kemikten en önemli bölümü oluşturur. Bu kemiği önemli yapan, kendi içinde farklı pozisyonlar  alabilmesi ve bu şekilde harekette de birtakım kolaylık sağlamasıdır. Skafoid adı verilen kemik tüm hareket ve pozisyon değişikliklerini sağlar. Bu nedenle kritik öneme sahiptir. Kırık olması durumunda ağrı miktarı değişebilmektedir.

Skafoid Kırığı Tanısının Konması

Skafoid kırığı tanısı  zorlu bir süreci ifade eder. Ayrıca tedavisinde de zorluklar vardır:

  • Kırık sonrası tanı koyamama durumu olabilir. Ayrıca bazen fizik muayenenin ardından çekilen filmlerde de kırık görülmeyebilir. MR ve BT ile faha ayrıntılı görüntü alınması mümkündür.Olası şüphelerde el bileğinin kırık gibi değerlendirilmesi ve hareketsiz kalmasını sağlayacak bir atelle destek verilmesi gerekir.
  • Zor tedavi edilen bir kırıktır. Bunun da birçok nedeni vardır. kırık kaynaması için kemiğe giden kanın normal sınır olması gerekir, ancak bu kemiklerde damarlanma ve kanlanma söz konusu değildir. Skafoid devamlı hareket eden ve yer değiştiren bir kemik olduğundan küçük hareketlerin engellenmesi mümkün değildir. Kemik kırılmasının sonrasında eklem içinde kemik kalması durumu olabilir. Bu da ayrıca bir zorlanma yaratabilir.

Skafoid Kemiği Kırığı Tedavisi

Skafoid kırığı tedavisi yapılırken birçok farklı yöntem kullanılmaktadır:

Cerrahi tedavi yöntemi:  Kırılmış kemik bu şekilde kırık öncesi hale getirilmektedir. Bir takım cihazlar kullanılarak kaynama aşamasına kadar beklenir. Geliştirilmiş vidalar ideal sonuç almak için önemlidir.

Alçı tedavisi: Bazı skafoid kırıkları ameliyatsız tedaviye yanıt vermektedir. Genelde skafoid kemiğin ortasına yakın bölümdeki enlemesine gerçekleştirilen kırıklardır. Bu nedenle alçı ile tedaviye olumlu yanıt vermesi de muhtemeldir. Eğer olumsuz bir durum olursa da   cerrahi girişim muhtemeldir. Bunun da nedeni, skafoid kırıklarının çok az bir bölümünde bu yöntemin kullanılmadır.

 

 

Uygulanan Amelkiyat Türleri

Skafoid kırığı ameliyatı  yapılırken gecikmeye bağlı  kireçlenme gibi sorunlar olabilir ve bu gibi ekstra hallerde uygulanması gereken tedavi de değişebilir:

  • Kırık tespiti sonrası sabitleme ve aşılama ile kaynamanın teşviki sağlanır.Kemiğin sabitlenmesi ve kaynaması sağlansa da gecikme nedeniyle oluşan tahribatın önüne geçmek mümkün değildir. Bu nedenle de ağrının en az olduğu zamanlar beklenir. Ancak el bilek hareketindeki kaybın oranı tam kestirilemez.
  • Skafoid kırığı sonrası bazı hallerde kemik ölümü, kaynamama, aşınma gibi sorunlar olabilir. Geç tanı olması halinde bu sorunlara sık şekilde ratlanabilir ve el bileğinin biyomekaniğinin korunması mümkün değildir. Bu noktada kurtarma işlemi gerçekleşir.

Tedavi Tam Sonuç Verir Mi

Tedavi olan hastalarda sonuç alma durumu hasta yaş, fiziksel özellikleri, kırık durumu ve şiddeti gibi durumlara göre değişebilir.  Tedavinin tam sonuç vermesi için doğru tanı ,yanında tedavi süreci ve bunun sonrası aşamalarına dikkat etmek gerekir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir