Sinüs Tarsi Sendromu

0
4416

Sinüs tarsinin fizyolojik olarak deforme olması sonucunda meydana gelen ağrılara ve oluşan hassasiyetlere sinüs tarsi sendromu denilmektedir. Karakterize bir problem olan hastalık ayak bileğine aşırı yüklenmeyle ya da ayak bileğinin burkulmasıyla da meydana gelebilmektedir.  Ayrıca nadiren de olsa gut ve romatoid artrit gibi yaşanan deformasyonlarda sinüs tarsi sendromuna sebep olabilmektedir.

Sinüs Tarsi Sendromu Nasıl Olur?

Hastalığın en sık meydana geliş şekli ayak bileği burkulmaları olmaktadır. Hafif şiddetli ayak bileği burkulmalarında ligamentlerin yaralanması sinüs tarsi send. Oluşumunu engellemektedir. Lakin şiddetli ayak bileği burkulmalarında şiddetli maruziyetten etkilenen bölge  ligament cervicalis ve ligament talocalcaneum interosseum olduğundan sinüs tarsi send. Oluşumu meydana gelmektedir.

Sinüs Tarsi Sendromu Belirtileri

Aşırı ayak bileği deformasyonlarından sonra sinüs tarsi sendromu meydana gelen bireylerde aşağıda ki belirtiler gözlemlenmektedir.

  • Ayak bileğinde ve ayak bileğinin etrafında yayılma gösteren şişlikler oluşur
  • Ayak bileği çevresinde ağrılar meydana gelir
  • Bireylerde ayak üzerine basamama gözlemlenir
  • Sinüs tarsi bölgesinde dokunmaya karşı hassasiyetler meydana gelir
  • Ayak bileğinde özellikle adduksiyon ve inversiyon hareketlerinde şiddetli ağrılar meydana gelir
  • Gerekli fiziki muayenede tanı konulabilmektedir. Tanı için mr yardımcı olan güvenilir görüntüleme yöntemidir
  • Bölgede şiddetli ağrı hissedilir ve bu durum için sınırlı uyuşturma tercih edilebilir

Sinüs Tarsi Sendromu Tedavisi

Sinüs tarsi send tedavisinde cerrahi girişimler uygulanabildiği gibi cerrahi girişim dışında alternatif uygulamalar da mevcuttur. Mesela sinüs tarsi bölgesine enjeksiyon işlemiyle müdahale edilebilmektedir. Fizik tedavi ajanları, ayak bileği sıkılılığını sağlayabilecek ayakkabı kullanımları, çeşitli ortezler ve istirahat bu dönemde hastalar için önerilmektedir. Şiddetlenen ağrılar mevcutsa ya da iltihap durumu gözlemlenmişse soğuk pres uygulaması yapılır. Deformasyonun gerçekleştiği ilk 3-4 gün her saat 15’er dakika uygulamaya devam edilir.

Sinüs Tarsi Sendromu Fizik Tedavisi

Fizik tedavi uygulaması deformasyonların ve sendromların tekrarlamaması için oldukça önemlidir. Fizik tedaviye başlandığında akut dönem içinde soğuk uygulamaları yapılmaya başlanır. Soğuk uygulamalarının devamında ayak bileklerinin güçlendirilmesi işlemlerine ve denge tahtasıyla çeşitli egzersizlere başlanır. Ayak bileğinin propriosepsiyonunu güçlendirmek ayak bileği yaralanmaları için riski daha aza indirmektedir. Ayrıca bunların dışında gastro kasını germe işlemleri de uygulanabilmektedir.  Bu ve buna benzer durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon ihmal edilmemelidir. Bireylerin hastalık sonrası rahatlaması ve iyileşme halinin korunması için rehabilitasyon oldukça önemlidir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here