Hastalıklar

Sinir Sıkışmaları (Tuzak Nöropatisi) Nedir?

Sinir sıkışması ya da tıbbi adıyla tuzak nöropatisi, uzuvlarda bulunan motor ve duysal sinirlerin mekanik olarak sıkışması ya da bası altında kalması sonucu yaşanan hasarlar olarak tanımlanır.En sık türü;  el bileklerinde sinir sıkışması sonucu oluşan “Karpal Tünel Sendromu” dur. Bunun sebebi ise,  el bileğinin iç kısmındaki “karpal tünel” adı verilen oluğu kapatan bağ dokusu gibi olan bantın kalınlaşması ve sinir-damar akımını bozmasıdır.İkinci sıklıkla görüldüğü bölüm ise dirseğin dış kısmında bulunan “kubital oluk” denilen bölümde unlar sinir sıkışmasıdır. “Kubital Oluk Sendorumu” olarak adlandırılır.Son yollarda artış görülen boyun kaslarındaki spazm ve kısalmalara bağlı olarak görülen “Torasik Çıkış Sendromu”dur. Kola gitmekte olan sinirlerin, boyun kasları arasında sıkışması sonucu oluşur.

Sinir Sıkışmaları (Tuzak Nöropatisi) Nedenleri

Sinir sıkışmalarının oluşmasına sebep olan etkenler;

 • Aşırı derece uzuvların kullanılması
 • Şeker ve troid hastalığı,
 • Kırık, kitle,… gibi bölgesel bozukluklar,
 • Duruş ve şekil bozuklukları

Nadir Olarak Görülen Sinir Sıkışmaları

Yukarıda belirtilen sinir sıkışmaları türü dışında nadiren görülen sinir sıkışmaları vardır. Bunlar;

 • Dirsek çukurunda median sinirinin sıkışması,
 • El bileğinde unlar sinirinin sıkışması,
 • Kolda radial sinirinin sıkışması
 • Tenişçi dirseği,
 • Siyatik sinir sıkışması,
 • Ayak bileğinde, bacak yan kısmında sinir sıkışması
 • Genetik ya da damar tıkanıklığı nedeniyle görülen ağrılı sinir sıkışması olarak sayılabilir.

Sinir Sıkışmaları (Tuzak Nöropatisi) Belirtileri

El bileğinde görülen sinir sıkışmalarına ait en belirgin belirtiler; ilk üç parmakta uyuşukluk, bazı hareketleri yaparken güçsüzlük ( el ile bükme, açma,… gibi), yorulunca artan el ağrıları, avuç içinde başparmağın olduğu yerde kas erimesi, terleme bozuklukları ve zamanla kola yayılan ağrılar olarak sayılabilir.Dirsek dışında görülen sinir sıkışmalarına ait belirtiler ise; elin 4. ve 5. Parmaklarına doğru dirsekten yayılan uyuşuk, ağrı ve el parmaklarını açıp kapatırken hissedilen güçsüzlükler olarak sıralanabilir.Boyunda görülen sinir sıkışmalarına ait belirtiler; tüm kolda görülen uyuşuklar ve ağrılardır.Genel olarak sinir sıkışmalarına ait ortak belirtiler;  geceleri daha çok artan ağrı, uyuşma ve karıncalanma hissi, his kaybı, hareket güçlüğü ve kas güçsüzlükleri olarak sayılabilir.

Sinir Sıkışmaları (Tuzak Nöropatisi) Nasıl Tanı Konulur?

Uzman hekimin yaptığı muayene sonucu ve hekim tarafından istenen EMG tetkiki ile birlikte, sinir sıkışması tanısı konulabilir. EMG ile sinir sıkışmasının tam olarak nerede olduğu tespit edilir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir