SEREBRAL PALSİ ve BUZ PATENİ

1
4216

Yeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde çoğu kişinin gözleri camda kar yağışını bekliyordur benim gibi. Poşetlerle kayan çocuklar, kardan adamlara güzellik yarışması yaptıranlar, kar topu savaşları, güzel bir kar tatili için fırsat kollayanlar ve tüm kar’ın buzun tadını engelleri sebebiyle çıkaramayacaklarını düşünen çocuklarımız. İşte bu yazı onlar için geliyor. Hem de yaz kış sınırlaması olmadan… yapılması gereken tek şey bir buz pisti bulmak. Tabi yanında bu işin eğitimini almış bir fizyoterapist de gerekiyor. ‘Çocukları pistten alalım’ yerine ‘Çocukları piste alalım’ diyoruz ve buz pateninin CP li çocuklar üzerinde etkilerine bakıyoruz…

Serebral palsi prenatal – natal – postnatal dönemde fetüsün ya da bebeğin gelişmemiş beyninde oluşan hasar sonucu ortaya çıkan bir tablodur. Kalıcı motor fonksiyon kaybı, postür ve hareket bozukluğuna sebep olur. Araştırma sonuçları katılımda azalmaya sebep olan aktivite limitasyonları için primer nedenlerden birinin azalmış kas kuvveti olduğunu gösterir. Diğer nedenler ise azalan postüral kontrol ve stabilitedeki yetersizliklerdir. Bu noktada bir döngü oluşur. Çocuk harekete katılmazsa kas gücü azalır, deformiteler ya da kontraktürler gelişir; kas gücü azalırsa yine aynı oranda katılım isteği de azalır. Dolayısıyla bu döngüyü kırmak için yapılabildiği ölçüde çocuk aktif harekete yönlendirilmelidir. Bu aktiviteler çocuk için ne kadar eğlenceli ve dikkat çekici olursa katılım oranı artacak, alınan verim üst seviyelere çıkacaktır.

Bu yazımızda serebral palsili bir çocukta buz pateni üzerinde yapılan seansların etkinliğini araştıran bir çalışmadan bahsedeceğiz. Çalışmanın amacı buz pateni programına çocuğun katılımının kuvvet, denge, postür ve mobilite üzerindeki etkisini belirlemektir.

Primer olarak alt ekstremite etkilenimli 5 yaşında spastik serebral palsi tanılı bir kız çocuğu (GMFCS 3) çalışmaya alınmıştır. Program öncesi 2 yıl boyunca düzenli fizyoterapi almış; fakat son 6 aydır plato gelişim göstermiştir.

 

               

 

 

 

 

 

 

 

Buz pisti üzerinde yapılan hareketlere bakalım:

  •      Çember içinde kayma
  •      Geriye doğru kayma
  •      Çömelme ve ayağa kalkma
  •      Durma ve başlama
  •      Dönme
  •      Diğer eğlenceli aktiviteler

    

     4 aylık program sonunda denge, postür ve yürüyüş konusunda önemli adımlar kaydedilmiştir. Bu ilerlemenin sebebinin ise çocuktaki aktif katılım isteği olduğu vurgulanmıştır.

  

     Yurtdışında yaygın olan bu terapi yaklaşımı ülkemizde henüz çok bilinmemektedir. Etkinliğinin duyulması için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.

Herkese ‘buzlu’ yıllar…

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here