Plantar Fasiit Egzersizleri

0
2214

Plantar fasiit egzersizleri bireylerin yaşam standartlarını koruyabilmek/ yükseltebilmek için  plantar fasiit tedavine göre daha çok önem taşıyan uygulamalardır. Yaklaşık 3-4 egzersizden oluşan bu uygulamalar fizyoterapist eşliğinde ve fizyoterapistlerin yönlendirilmesi ile uygulanmalıdır.

Plantar Fasya Germe 1

 

Uygulamanın temel amacı plantar fasyanın gergin tutulmasıdır. Bu gerginlik el yardımıyla ya da bir havlu yardımıyla ayak parmaklarını yukarı doğru çekerek elde edilebilir. Ayak parmakları yukarı doğru çekildiğinde yaklaşık 30 saniye beklenilmelidir. Ayak 30 saniye gergin tutulduktan sonra yeterince dinlenilmeli ve hareket tekrarlanmalıdır. Toplamda 5 set şeklinde uygulanmalıdır. Uygulama sırasında ağrı ya da beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında durum fizyoterapistlerle paylaşılmalıdır. Plantar fasyada meydana gelen ağrılar geçene kadar egzersiz uygulanmaya devam edilmelidir. Günlül 2 ya da 3 defa 5 set şeklinde uygulanması önemlidir.

Plantar Fasya Germe 2

Bu uygulama da en az diğeri kadar önemlidir. Yuvarlak bir top yardımıyla kolaylıkla uygulanabilecek ve kısa sürede iyileşme sağlayabilecek egzersizler arasındadır. Uygulama esnasında yuvarlak bir top ayak tabanına yerleştirilmelidir. Ayak hareketleriyle plantar fasya gerilmeye başlanmalıdır. Hareketi yapılırken kuvvet aşağı doğru artırılır, nesne tekrar tekrar ayak üzerinde yuvarlanır. Uygulama yaklaşık 10 dakika yapıldıktan sonra aynı egzersiz bir şişe ya da metal kutu  soğutularak da uygulanır. Soğuk pres egzersiz toplamda 3 dakika yapıldıktan sonra bırakılmalıdır. Günlük bir defa olmak kaydıyla hergün düzenli uygulandığında ağrı hissinin azaldığı görülecektir.

Plantar Fasya Germe 3

 

Üçüncü plantar fasya germe egzersizinin uygulanması için merdiven, egzersiz tahtası ya da bir step tahtası kullanılmalıdır. Egzersiz için başlangıçta gerekli ısınma hareketleri uygulandıktan sonra egzersiz tahtasının üzerine her iki ayakla basılmalıdır. Topuklar boşluğa gelecek şekilde tahta üzerinden geriye doğru gidilmelidir ve topuklar yere değirilmeye çalışılmalıdır. Eğer kullanılan egzersiz tahtasının yüksekliği fazla ise ayak topukları yere değmese de boşlukta kalması yeterli olacaktır. Ayakların gerildiği hissedildikten sonra bir süre beklenmelidir. Daha sonra yeterince dinlenilmeli ve tek ayağa aynı egzersiz uygulanmalıdır. Bu uygulamanın takibinde tekrar dinlenilmeli ve diğer ayağa uygulanmalıdır. Böylece yeterli gerginlik elde edilecektir. Gün içinde bir defa 5 set şeklinde uygulanabilir. Egzersiz sırasında beklenmedik durumlarla karşılaşılması halinde fizyoterapistlere başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here