Pes Planus

0
2970

Pes planus, ayak tabanlarında yer alan uzunlamasına ya da enlemesine olan ayak kemerlerinin birinin düzleşmesiyle ya da ortadan kalkmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Ayakların alt yüzü normalde yapısal olarak yere düz temas etmez. Ayakların iç yan kısımlarında bir kavis oluşumu vardır ve bu kısım yüksektedir.  Ayaklar, yere başparmakların kökü, topuklar ve ayak dış yanlarıyla basmaktadır. Pes planus (düztabanlık) ayakların iç kısımlarındaki bu kavislerin bozulması ve ayakların iç yan kısımlarının da yere basmasıdır. Doğuştan oluşabildiği gibi sonradan da oluşabilir.

Pes Planus Belirtileri

  • Bireylerde yürüme esnasında ağırlık vermeden yere basıldığında tabanın yüzeye tam temas ettiğinin gözlemlenmesi
  • Ayakta durulduğunda ayaklarda meydana gelen gerginlikler, ağrı oluşumları, yorgunluk hisleri, baldır ağrıları, topuklarda iç plantar bölgede kalınlaşmalar ve nasırlar gözlemlenmesi.

Pes Planus Tanısı

Pediatri gruplarında ayak tabanında bulunan yağ dokusu sebebiyle ayaklar, yere tam olarak basmaktadır. Bu durum yanıltıcı olabildiğinden pediatri grubu için yanlış düztaban tanısı konulmasına sebebiyet verebilir. Çocuklarda üç yaşından sonra ayaklar tabanındaki yağ dokuları yönünden normalleşmeye başlar. Bu yaşlardan itibaren uygulanacak olan bir değerlendirmede daha doğru ve kolay tanı konulabilir. Fiziki muayenelerde ayak, ağırlık verilmeden yere bastırılır. Tabanın durumu incelenir ve buna göre tanı konulur. Eğer gerekli tanı konulamıyorsa ya da özel durumlar varsa radyolojik incelemeler istenir ve tanı aşamasına öyle geçilir.

Pes Planus Tedavisi

Pes planus ( düztabanlık) tedavisi sürecinde, pediatri grubuna ( özel yapım ) ortopedik ayakkabılar önerilmektedir. Daha sonra ileri yaş dönemlerinde ise özel tabanlıklar kullanılmaya başlanır. Ağrı meydana getirmeyen ve ilerleyici olmayan bazı düztaban bireylerin hastalıkları tedavi gerektirmeyebilir. Ayrıca birçok düztabanlık da yapısal bir farklılıktan ibaret olamktadır. Konservatif tedavi yetersizliği, ileri derece bozuklukları, ayakkabı problemleri ve hastaların rutin aktivitelerinin engellenmesi durumlarında fizik tedavi ve rehabilitasyon, alçılama işlemi ve cerrahi girişim gerekli olabilir. Düztabanlık (Pes planus) durumunda uygulanan tedavideki amaçlar şöyle sıralanabilir;

  • Bağlarda meydana gelen gerginlikler azaltılmaya çalışılır,
  • Gövde ağırlığının tamamının olmasa da büyük kısmının ayak dışına taşınması sağlanır,
  • Ayakları içe doğru çevirmeyi sağlayan taban kasları güçlendirilmeye çalışılır,
  • Ayakları yukarıya doğru çevirecek olan ve ayak tabanını dış bölgeye doğru çeviren kasların gevşetilmesi sağlanır,
  • Bireylerde aşit tendon gerginlikleri varsa bu gerginlikler çeşitli egzersizler ile giderilmeye çalışılır.

Ayrıca bu dönemle gerekli durumlarda tedaviyi destekleyici nitelikte bazı egzersizler de uygulanabilir. Egzersizler kesinlikle uzman bir fizyoterapist eşliğinde yapılır ve fizyoterapistlerin öneriler doğrultusunda devam ettirilir. Ayakkabı seçiminde ön kısımları geniş, topuk kısımları alçak ayakkabılar tercih edilebilir. Uzun ark destekli tabanlık kullanılması uygun olabilir. Ayakkabı topuklarının iç kısmına yerleştirilen Thomas topuk, topukların iç bölümünü destekleyici nitelikte olmalıdır. Egzersizler ve tedavi ajanları kesinlikle uzman hekimlerin tavsiyesiyle ve uzman hekimlerin gözetiminde uygulanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here