Parmak Egzersizleri

0
2152

1. Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için el ayası yüze doğru bakması ve yukarıya doğru kaldırılması gerekmektedir. Daha sonra el yumruk yapılarak parmakların yaklaşık 5 saniye sıkı halde bekletilmesi gerekmektedir. Beşinci saniyeden sonra gevşemeye geçilebilir. Egzersiz esnasında el bileğinde ve parmaklarda ağrı ya da uyuşma olmamasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir ağrı ya da uyuşma gerçekleşiyorsa egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Her el 5 tekrarlı olmak koşuluyla egzersiz toplamda 2 set şeklinde uygulanmalıdır.

2. Egzersiz

Egzersiz için sol el düz bir zemine paralel olarak yerleştirilmelidir. Daha sonra el ayası hafif çukur yapılarak yukarı doğru kaldırılmalıdır. Daha sonra başlangıç pozisyonuna dönülmelidir. Egzersiz uygulanırken parmakların bitişik olmasına ve parmaklarda herhangi bir ağrı oluşmamasına dikkat edilmelidir. Sol el ile egzersiz 5 tekrarlı 3 set şeklinde uygulandığında sağ ele geçilebilir. Sağ el içinde uygulama aynen yapılmalıdır. Her el için egzersizin 5×3 formda uygulanmasına dikkat edilmelidir.

3. Egzersiz

Egzersiz için yumuşak ve el ayası büyüklüğünde bir egzersiz topu edinilmelidir. Daha sonra egzersiz topu elin ayasına yerleştirilerek parmaklarla sıkılmalıdır. Bu esnada parmaklarda herhangi bir ağrı veya uyuşma olup olmamasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir ağrı ya da uyuşma olması durumunda egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Eller 5 defa sıkılmalı ve 5 saniye beklenilmeli daha sonra gevşeme hareketine geçilmelidir. Her el için egzersizin 5×3 formda uygulanmasına dikkat edilmelidir.

4. Egzersiz

Sol el duvara ya da benzeri düz bir zemine paralelize halde yerleştirilmelidir. Daha sonra parmakları birleştirecek yumuşak ve ince bir bant yardımıyla parmaklar birleştirilmelidir. Baş parmak sağa doğru açılmalı yaklaşık 5 saniye beklenmeli daha donra gevşeme hareketine geçilmelidir.  Baş parmak sağa doğru açılırken diğer dört parmağın bitişik olmasına ve egzersiz bandının çok sıkı olmamasına dikkat edilmelidir. Her el için egzersizin 5×3 formda uygulanmasına dikkat edilmelidir.

5. Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için el masa vb düz bir zemine paralel hale getirilmelidir. Daha sonra işaret parmağından başlanarak her bir parmak sırasıyla yukarıya doğru kaldırılmalıdır. Kaldırılan her parmak havada yaklaşık 5 saniye tutulmalı ve indirilmelidir. Bu esnada parmaklarda herhangi bir ağrı veya uyuşma olup olmamasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir ağrı ya da uyuşma olması durumunda egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Daha sonra diğer parmaklara geçilebilir. Her parmak için egzersizin 5×3 formda uygulanmasına dikkat edilmelidir. Aynı uygulama diğer el içinde yapılmalıdır.

6. Egzersiz

Her iki el parmaklar bitişik olacak şekilde açılmalıdır. Daha sonra parmakların hepsi eklem yerlerinden el ayasına doğru bükülmeli yaklaşık 5 saniye beklendikten sonra tekrar açılmalıdır. Yeterince dinlendikten sonra egzersiz tekrarlanmalıdır. Parmak egzersizleri eklemlerle doğrudan alakalı olduğundan bu esnada parmaklarda herhangi bir ağrı veya uyuşma olup olmamasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir ağrı ya da uyuşma olması durumunda egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Her parmak için egzersizin 5×3 formda uygulanmasına dikkat edilmelidir. Aynı uygulama diğer el içinde yapılmalıdır.

7. Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için el ayası yüze doğru bakması ve yukarıya doğru kaldırılması gerekmektedir. Parmaklar standart şekilde açılmalı daha sonra baş parmak serçe parmağa doğru yaklaştırılmalı bu sırada 5 saniye beklenmeli ve gevşeme hareketine geçilmelidir. Herhangi bir ağrı ya da uyuşma gerçekleşmiyorsa diğer ele geçilmeli ve egzersiz aynen diğer ele de bu şekilde uygulanmalıdır. Her parmak için egzersizin 5×3 formda uygulanmasına dikkat edilmelidir.

8. Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için el ayası yüze doğru bakması ve yukarıya doğru kaldırılması gerekmektedir. Parmaklar standart şekilde açılmalı daha sonra sırasıyla her parmak ile baş parmak birleştirilmelidir. Her birleştirme egzersizinde 5 saniye beklenilmeli ve gevşeme hareketine geçilmelidir. Herhangi bir ağrı ya da uyuşma olması durumunda egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistlere bilgi verilmelidir. Daha sonra diğer parmaklara geçilebilir. Her parmak için egzersizin 5×3 formda uygulanmasına dikkat edilmelidir. Aynı uygulama diğer el içinde yapılmalıdır.

 

NOT: Egzersizler kesinlikle fizyoterapist eşliğinde ve fizyoterapistlerin önerisi ile yapılmalıdır. İçerik bilgi amaçlı olup yalnız içeriğe bakılarak tedavi uygulanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here