Hastalıklar

Parmak Burkulması Tedavi ve Egzersizleri

Parmaklarınızın her biri, onları ayıran iki eklem içeren üç küçük kemikten oluşur. Eklemlerin her iki tarafında da kemikleri destekleyen ve hareketlerine ve esnekliklerine yardımcı olan kollateral bağlardır. Parmaklar bükülebilir ve uzayabilir, ancak herhangi bir etki veya yaralanma yanlara doğru hareket etmelerine neden olursa; Eklem veya bağlar burkulur veya yerinden çıkarılabilir. Parmaklar, hassas konumlarından ve hassas yapılarından dolayı herhangi bir sporu oynarsanız, özellikle yaralanmaya duyarlıdır. Örneğin, basketbol ya da beyzbol oynarsanız, parmaklarınızın uçları, topun doğrudan gücünü absorbe etme riskini taşır. Dış nesnenin büyüklüğüne ve hızına bağlı olarak, bağlar burkulabilir veya kemik kırılabilir. Burkulan parmağın semptomları lokal şişlik, eklemin hassasiyeti ve uzama ve fleksiyon gibi hareketlerin kısıtlanmasını içerir. Semptomlar genellikle yazı yazma, eşya toplama, pişirme ve kapı açma gibi el ile çalışan aktiviteler gerçekleştirilirken şiddetlenir.

Küçük burkulmalar veya yaralanmalar durumunda, etkilenen bölgeye bir buz torbası uygulaması şişlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Buzlanma, yaralanmadan sonraki ilk 48 saat boyunca her iki saatte bir yapılmalıdır. Anti-inflamatuar ilaçlar ve ağrı kesiciler gibi ilaçlar, yaralanma sonrasında başa çıkmaya yardımcı olabilir. Orta parmak burkulmalarında, parmak uzunluğu boyunca, hareket aralığını sınırlandırabilecek şişlikler olabilir. Eklem buzlanmasına ek olarak, soğuk suya daldırma, aynı zamanda, yaralanmış doku ve bağların iltihaplanmasını ve ağrısını azaltmaya da yardımcı olur. Sadece büyük bir bardak ya da bir bardak buzlu su alın ve tüm parmağınızı batırın. Su oda sıcaklığına gelene kadar suya daldırın. Birçok doktor yaralı parmağını yanında sağlıklı bir parmağa bantlayabilir (dostluk bandı veya ateli). Bu koruyucu bant, hasarlı parmağın diğer yaralanmalarının etkisini azaltacaktır. Kaseti uygularken, eklemlerin kısıtlı olmadığından emin olmalısınız. Parmak iyileştikçe, eklemleri kısıtlamak sadece parmakların doğal fleksiyonunu ve uzantısını engeller. Bir burkulan parmak için diğer tedaviler arasında, şişlik varsa, parmağın dinlenmesi ve parmağın sertliğini önlemek için parmağın hafifçe hareket ettirilmesi durumunda parmağın yüksekte tutulması yer alır.

Egzersizler

Bir burkulan parmağın ağrı ve şişmesi azaldıkça, eklemi ve bağları güçlendirmek ve hareket aralığını düzeltmek için gerekli adımları atabilirsiniz. Bir burkulan parmak için egzersizler kas gücünü artırmaya yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır. Aşağıdaki alıştırmaları deneyebilirsiniz, ancak doktorunuzdan tümüyle anlaşılmadan önce – burkulanmış eklemin erken rehabilitasyonu, iyiden daha fazla zarara neden olabilir.

Çorap Egzersiz: Bir topun içine bir çorap toplayın ve elinizin avuç içine yerleştirin. Parmaklarınızı çorapların etrafına sarın ve burkulan parmaklara herhangi bir acı vermeden mümkün olduğunca basın. Bir anda on saniye boyunca kolu tutun ve bırakın. Bir çorap yerine tenis topu kullanabilirsiniz. En iyi sonuçlar için bu egzersizi günde on kez tekrarlayın.
Aç / Kapat El: Parmaklarınızı yumruk haline getirin ve sıkın ve ardından mümkün olduğunca düzleştirin. Acı ve şişmede herhangi bir değişiklik veya artış olmadığı sürece bu egzersizi on defa tekrarlayın.
Kaçırmaya Parmak Verme: Parmaklarınızı mümkün olduğu kadar birbirinden ayırın ve başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün. On kez tekrarlayın.
Fizyoterapi: Çeşitli fizyoterapi tedavileri burkulan bir parmağın iyileşmesine yardımcı olabilir. Bunlar yumuşak doku masajı, elektroterapi, parmak destekleme, ısı tedavileri ve aktivite modifikasyon planını içerir.

1996 Yalova doğumluyum. İlk okula Zübeyd Hanım İlköğretim Okulunda başladım. Daha sonra aldığım burs ile 6. sınıfta Yalova Yücebilgili Kolejine geçtim. 2012 Yılında Mezun oldum. 2016 Yılında Özel Yalova Anadolu Lisesinden mezun oldum. Şuan Odessa National…

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir