Ostreoartrit (Dejeneratif Artrit)

0
3093

Artiküler kıkırdak dokusunda meydana gelen kayıplar ve eklem yüzeylerinde gözlemlenen yeni kemik oluşumlarıyla karakterize özellik gösteren bir hastalıktır. Osteoartrit (OA), genellikle vücut ağırlığını en çok taşıyan eklemlerde (kalça eklemleri, diz eklemi, servikal ve lumbar bölge) meydana gelmektedir. Proksimal ve distal parmak eklemi de sıklıkla tutulum yapan eklemler arasındadır. OA kadın bireylerde erkek bireylere göre dört kat daha fazla görülmektedir. Halk arasında OA’nın bilinen diğer adı ise kireçlenmedir. Ortalama yaşları 60 civarında olan bireylerin hemen hemen yarısında osteoartrit belirtileri ve bulguları mevcuttur. Fazla kilolu olan bireylerde özellikle diz bölgesinde osteoartrit oluşumları görülme oranı diğer bireylere göre daha yüksektir.

Ostreoartrit (Dejeneratif Artrit) Tanısı

Hasta olan bireylerde istenilen röntgen grafileri incelenir ve eklem aralığında daralmalar, kıkırdak kayıplarının olduğu alanların alt bölgelerindeki kemikte skleroz ve eklem kenarında kemiksi büyümelerin olup olmadığına bakılır. Bu bulgular varsa hastalarda OA olma ihtimali oldukça yüksektir.

Sedimantasyon hızı, lökosit sayısındaki normallikler ve romatoid faktörlerin pozitifliği tanı koyduracak olan belirti ve bulgulardır. Sabah sertliklerinin meydana gelmesi de oldukça önemlidir.

Ostreoartrit (Dejeneratif Artrit) Belirtileri ve Bulguları

  • Osteoartrit gelişen eklemlerde ağrıların meydana gelmesi
  • Nemli havalarda bazı eklemlerde ağrı artışı gözlemlenmesi
  • Günlük hareketlerin yapılması sırasında eklemde çıtırtı seslerinin meydana gelmes
  • Eklemlerde hareket kısıtlılıklarının yaşanması, kontraktür oluşumlarının görülmesi
  • Referans ekleme yakın olan kaslarda meydana gelen spazm, girinti çıkıntı halinde kemik oluşumları görülmesi
  • Sabah saatlerinde veya oturur pozisyondayken harekete geçildiğinde hareketlerde tutuklukların ve eklemlerde sertliklerin yaşanması
  • Dejeneratif artrit sıklıkla dizlerde, kalça ekleminde, el parmak eklemlerinde, ayak başparmağında ve omurgalarda görülmektedir.
  • Henüz osteoartirit sürecini değiştirebilecek etkide tamamen düzelmenin sağlanacağı medikal tedavi bulunmamaktadır. Bu nedenle hastalığın belirti ve bulgularından en az biri görüldüğünde uzmanlara başvurulmalı ve gerekli rehabilitenin alınması sağlanmalıdır.
  • Gerekli rehabilitasyonun uygulanması, hastalığın önlenme ve tedavi koruması programları uygulanarak bireylerin hastalıklarının tekrarı önlenmelidir. Fizyoterapistlerin uygun gördüğü tedavi yöntemi aksatılmadan uygun görülen şekilde uygulanmalıdır.
  • Evde egzersiz uygulamaları uygun görüldüğünde hastalara gerekli eğitim verildikten sonra egzersiz programları takibe alınmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here