Tedaviler

Osgood Schlatter Tedavisi

Ergenlik çağında ki çocuklarda meydana gelen Osgood Schlatter hastalığı bir diz ağrısıdır. Diz kapağının alt kısmından kaval kemiğine doğru yapışan pateller bulunur. Pateller, tendon ve yapışma yerlerinde bir hassaiyet ve ağrı hissi meydana gelir. Dizin hemen altına bakıldığında şişlik meydana gelmiştir. Aynı zamanda bu noktada da ağrı da hissedilir.

En fazla hızlı büyüme döneminde olan yani ergenlik döneminde ki erkek çocuklarında daha çok ortaya çıkar. Ergenlik döneminde kemikler gevşek yapıdadır. Tendon yapışma yerinin uyluk ön bölümünde bulunan kaslar ani bir kasılma ile bu bölgede kemik yapısını çevreleyen zarların kaval kemiğinin uç bölümünde bulunan çıkıntıların ayrılması ile Osgood Schlatter hastalığı meydana gelir.

Osgood Schlatter Hastaligi Neden Olur

Aşırı koşu, atlama ve bükme içeren spor hareketlerinin yapılması nedeni Osgood Schlatter hastalığı nedenlerindendir. Futbol, basketbol, voleybol ve bale bu hastalığın yaşanmasına sebep olan spor aktiviteleridir. Bu aktiviteler ile çocukların uyluk kasları diz kapağını şınbole bağlayan tendonu çekmesine neden olur.

Tekrarlamna bu hareketler tendonun biraz titremesine sebebiyet verecektir. Bu hastalığın ortaya çıkmasından dolayı ağrı ve şişme lezyonun yer aldığı bölgede hissedilebilir. Meydana gelen bu boşluk çocuklarda yeni kemik büyümesi ile kapatılabilir ve bu durum o bölgede kemikli bir toprağa sebebiyet verilebilir.

Osgood Schlatter Tedavisi Yöntemleri

Hastalık semptomları çocuğun büyümesinin durması ile kaybolur. Osgood Schlatter tedavisi yöntemleri ilaç ve fizik tedavi ile sürdürülebilir. Semptomlar kaybolana kadar doktor tarafından çocuklara ağrı kesici ilaçlar verilebilir ve sürecin ilaçlarla atlatılması sağlanır. Fizyoterapistler bu çocuklara kaslarının genişletilmesi için fizik tedavi programları önerebilirler.

Diz kapağında bulunan tendonun damar köküne yapıştığı noktada gerginliğin azaltılması fizik tedavi ile sağlanır. Kuadriseps için yapılan güçlendirme egzersizleri diz ekleminde stabilize edilmesini sağlar. Bu hastalığın komplikasyonları nadir olarak görülür. Bu komplikasyonlar kronik ağrı ve lokalize şişlik barındırabilirler. Hastalığın şikayetlerinin sona ermesinde sonra bile yine diz kapağında görülen lezyonlu bölgede kemikli bir yumrunun kalması mümkün olabilir. Bu yumru dizin işlevine zarar vermeyen bir yumrudur. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir