Hastalıklar

Osgood Schlatter Hastalığı

Genellikle çocuk yaşlarda görülmekte olan ve diz bölgesinde şiddetli ağrılar doğurabilen Osgood Schlatter Hastalığı özellikle erkek çocuklarda çok yaygın şekilde görülmektedir. Diz kapağının altından kaval kemiğine kadar uzanan ve bu kemiğe yapışan yapıların kasılması ile oluşan bu ağrılar çoğu zaman aşırı yorgunluk gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple sporcularda çok yaygın bir şekilde görülmektedir. 9-12 yaş arası erkek çokcuklarında çok sık bir şekilde görülmekte olan bu rahatsızlık özellikle diz bölgesinde şiddetli ağrılara ve şişkinliklere neden olmaktadır.

Büyüme döneminde çok hassas bir yapıya sahip olan kaslar yorgunluk veya darbeye bağlı nedenler ile güçlü ağrılara neden olabilmektedirler. Bu ağrılar çoğu zaman dinlenme ile azalan veya doğru kremler ile tamamen yok olabilen ağrılardır. Eğer bu yollar ile yok olmayan ağrılar varsa o zaman durumun ciddi olduğu bilinmeli ve zaman kaybetmeden uzman yardımı alınmalıdır. Osgood Schlatter Hastalığı hakkında bilgileri olmayan insanlar genellikle bu durumu basit sancılar veya yorgunluktan kaynaklı ağrılar olarak görmektedirler. Fakat durum her zaman bu kadar basit olmayabilmektedir.

Osgood Schlatter Hastalığının Sebebi Nedir?

Uzmanlar bu durumda en önemli uyarıcı etkenin ağrılar olduğunu belirtmektedirler. Kısa süren basit ağrılar ile kendisini belli eden bu durum ilk anda uygulanacak buz tedavisi veya doğru zamanlarda yapılacak olan istırahatler ile dizginlenebilmektedir. Uzmanlar bu konuda sorun yaşayan kişilerin öncelikle daha önceden belirlenmiş olan egzersizlerin yapılmasını önermektedirler. Herkesin başka kişilerden yardım almadan basit bir şekilde yapabilecekleri bu egzersizler yaşanan ağrıları kısa zaman içinde yok edebilmektedir.

Birçok kişinin başına gelebilen bu durum özellikle ilerleyen yaşlarda daha ciddi sorunlar yaşamak istemeyen kişiler tarafından kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Özellikle zamanında yapılacak olan müdahaleler Osgood Schlatter Hastalığının kötü sonla bitmesine engel olmak için yeterli olacaktır.

Osgood Schlatter Hastalığının Tedavi Şekli Nedir?

Buz tedavisi, ıstırahat, bandaj ve yükseltme gibi farklı teknikler ile dinebilen bu ağrılar kimi zaman tahmin edilenden çok daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bu hastalık hakkında araştırma yapan kişiler her ne kadar basit bir hastalık gibi görünse bile yine de bu hastalık hakkında bilgi sahibi olunması gerektiğini ortaya koymaktadır. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir