Hastalıklar

Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon özelleştirilmiş fizik tedavi alt birimidir. Kas – iskelet sistemi rahatsızlıklarında koruyucu ya da cerrahi işlem gereksinimlerinde tedavi öncesi ve tedavi sonrası hasta sağlığını en üst seviyeye çıkarmak ortopedik rehabilitasyonun temel amacıdır. Bireylerin aktivitelerini normal düzeye çıkarmak ve normal düzeyde tutmak temel prensibidir. Yumuşak doku hasarı, kirçlenme ya da kemik kırıkları gibi çeşitli sebeplerden ortaya çıkabilir. En sık karşılaşılan ortopedik rehabilitasyon hastalıkları şu şekildedir:

  • Kırık tedavileri ve kırılmalarda koruyucu önlemlerin alınması
  • Artroplasti (Protez) Rehabilitasyonları  ve koruma
  • Ampute Rehabilitasyonları ve fonksiyon düzenlemeleri
  • Skolyoz (Omurga Eğrilikleri) düzeltilmesi ve korunması
  • Çapraz Bağ Yaralanmaları tedavileri ve kalıcılaştırma
  • Menisküs Yırtıkları meydana gelmesi ve tedavisi
  • Burkulma, ezilme, kas ve tendon zorlanmaları tedavileri

Fizik tedavi uzmanlarınca kontrol edilen ortopedik rehabilitasyon hastaları için kişiye özel tedavi programları hazırlanır. Tedavi sürecinde gerek psikolojik destek gerek ev egzersizleri ve ev bakımları katkılarından dolayı hasta yakınlarına çeşitli eğitimler verilir. Hastaların tedavi süresince ihtiyacı olan materyallerin karşılanması, gerekli psikolojik desteğin sağlanması ve gerekli şartların yerine getirilmesi için hasta yakınlarının desteği oldukça önemlidir. Fizyoterapist, hasta ve hasta yakını üçlüsü koordineli çalıştığında pozitif sonuçlu tedaviler muhtemeldir. Hasta yakınlarından yeterli desteğin alındığından emin olunduktan sonra rehabilitasyona devam edilir.

Rehabilitasyonlardaki temel amaç yalnızca hasta fonksiyonlarının yerine getirilmesi değil, hastalara egzersiz ve spor alışkanlıkları kazandırmak, sağlıklı ve dengeli beslenmenin sağlanması için çeşitli programlar düzenlemek, psikolojik ve fizyolojik tam bir iyilik halinin kazandırılmasının da sağlanmasıdır. Tedavi yürüme eğitimleriyle başlar. Bireyler yavaş yavaş kontrollü şekilde yürümeye başlarlar. Böylece kas güçlenmeleri desteklenmiş olur. Daha sonra germe çalışmalarına başlanabilir. Germe çalışmaları kaslara yönelik tedavidir. Kas güçlenmeleri ve kas genişlemeleri bu şekilde sağlanır. Ortez ve eklem hareketliliğini sağlayacak egzersizler de uygulanan diğer tedavi yöntemlerindendir.  Gerekli durumlarda yardımcı cihaz desteği de alınmaktadır.

Kırık Rehabilitasyonu

Kırılmalar minimum altı ila yedi hafta aralığında iyileşme göstermektedir. Bu dönemde krııkalrın yeniden oluşmamaları için dikkatli olunmalıdır. İmmobilizasyon  ve immobilizasyon  sonrası dönemde gerekli hassasiyet gösterildiğinde kırıklar kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. Rehabilitasyona ödem ve ağrı azaltılması için uygulanan Tens tekniği ile başlanır. Bölgeye giden kan akımının arttırılması sağlanarak tedavi yürütülmektedir. Tensler  kırık bölgesindeki ağrıların azaltılması için kullanılmaktadır. Ağrı azalmalarının hasta üzerinde yalnız fizyolojik değil psikolojik etkileri de oldukça fazladır. Bireyler azalan ağrıları iyileşme semptomu olarak görmekte ve rehabilitasyonlara daha sıkı sarılmaktadır. Böylece tedavi süresi de oldukça kısalmaktadır.  Ayrıca kas fonksiyonlarını arttırıcı çalışmalara da bu dönemde başlanmaktadır. Kullanılan diğer tedavi ise faradik akımdır. Faradik akım tenslerin aksine kasların eğitimi için uygulanan ve kas donanımlarını arttırma amacı güden girişimlerdir. Bireylerin hareket mekanizmalarının pik yapmasını sağlayan ve donanım genişliği imkanı sunan bir tedavidir. Fiksasyon materyali sonrasında ise temel amaç ödem azaltılmasına gidilmesi, kas güçlerinin tam olarak sağlanması ve kas fonksiyonlarının yerine getirilmesidir. Hastalara bu dönemlerde çeşitli egzersiz programları hazırlanır ve doku aktivasyonu olabildiğince kolaylaştırılmaya çalışılır.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir