Hastalıklar

Omuz Çıkıklığı

Tanım olarak bakıldığında Omuz Çıkıklığı, üst kolda bulunan kemik ile omuzun arasındaki eklemin çıkmasıdır. Omuz bölgesi vücutta en yaygın kullanılan yerlerden biri olduğundan dolayı omuz çıkıklığı da buna bağlı olarak sıklıkla görülmektedir. Genellikle sert darbe alınması sonucunda ortaya çıkan bu durumun tekrarlama olasılığı yüksektir. Bu nedenle omuz çıkıklığı yaşayan kişilerin yaşamlarının geri kalan döneminde daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Genellikle omuz çıkıklığı yaralanma ya da çarpma sonucunda meydana gelmektedir. Bu tür olaylardan sonra omuz çıkıklığına dair şüphe duyuluyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman doktora gidilmesi gerekmektedir. Ne kadar erken müdahale edilirse tedavi o kadar kolay olmaktadır. Bu sayede hastaların büyük çoğunluğu kısa süre içinde eski yaşamlarına tekrar geri dönmektedir.

Omuz Çıkıklığı Belirtileri Nelerdir?

Omuz Çıkıklığı belirtileri incelendiğinde genellikle gözle görülebilir belirtiler ortaya çıkmaktadır. Çıkık oluşan omuzda fark edilebilir derece deforme ya da omuzun yerinden oynaması görülmektedir. Çıkan omuzda o bölgede şişlik ve morarma meydana gelmektedir. Aynı zamanda hastalarda ciddi derecede ağrı oluşmakta ve bu ağrılar rahatsız edici boyutlarda olmaktadır.

Omzunda çıkıklık olan hastalar omzunu hareket ettirmekte güçlük çekmektedir. Buna ek olarak hastaların boyun ve alt kol bölgelerinde uyuşma da görülmektedir. Uyuşmaya ek olarak karıncalanma ve güç kaybı da ortaya çıkmaktadır. Hatta bazı durumlarda kas spazmı da gerçekleşmekte ve buna bağlı olarak daha fazla ağrı çekilmektedir.

Omuz Çıkıklığı Nedenleri

Omuz çıkıklığı en sık çıkan eklemlerden biri olarak bilinir. Bunun için o bölgeye ani ve ciddi boyutta bir baskı uygulanması gerekmektedir. Darbe sonucunda omuz eklemi aşırı şekilde dönmekte ve üst kol ile omuzun birleştiği eklem yerinden çıkmaktadır. Bu çıkık tam olabileceği gibi kısmi de olabilmektedir.

Genellikle omuz çıkıkları spor yaralanmaları durumunda meydana gelmektedir. Futbol, voleybol, basketbol ya da hokey gibi temaslı sporlarda görülen omuz çıkıklığı düşme ihtimalinin olduğu sporlarda da yaygın olarak yaşanmaktadır. Bunların yanı sıra spor ile ilgisi olmayan travmalar ve düşmeler de omuz çıkıklığı sebepleri arasında yer almakta ve bunlara karşı temkinli olunmalıdır. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir