Hastalıklar

Metabolik-Endokrin Miyopatiler

Miyopati Nedir?

Miyopatinin Türkçe karşığı kas hastalığıdır. Kas liflerinin türlü nedenlerden dolayı işlevlerini yerine getirememesi ve kaslardaki güçsüzleşmeye yol açan bir kas hastalığıdır.

Metobolik Miyopatiler Nedir? Neden Olur?

Metobolik miyopati, en önemli kesitinde kas dokusun da enerji açığı çıkaran, bazılarının ise yıkılamayan maddelerin depolanmasıyla birlikte giden ve bu olayın morfolojik veya biyokimyasal yansıması olduğu klinik bulgularla birlikte kendini gösteren miyopati çeşitidir. Belirtiler çok çeşitli seviyeler de ve lokal bölgeler de kas zaafı yaşanması ile birlikte, enerji ortaya çıkaran rahatsızlıklar da egzersiz intoleransı önemli bir ayrıntıdır. Bu hastalık grubundaki hastaların bazıları yalnızca kas dokusuna özgü olan patolojik değişiklik oluştururken birçoğu da vücuttaki sistemler de çeşitli farklı yerler de kendilerini göstermektedir. Bazı metobolik rahatsızlıklar, aşırı enerjiye ihtiyaç duyulduğu anlar da (ağır egzersiz, açlık gibi) rabdomiyoliz ve buna bağlı olan miyoglobinüri oluşturmaktadır. Yaşamı tehtid altına alan bu sonuç nedeni ile bu rahatsızlığı yaşayanlar, hastalıkları ile ilgili en doğru şekilde bilinçlenmelidirler. Kandaki egzersiz sonrası laktat, piruvat ve amonyak seviyeleri hastalık konusunda çok kaba bir ayırıcı tanı yapabilirler. Gurubun bu hastalıkları enerji üretirken glikojen, lipid metabolizmasını ve en yüksek düzeyde ATP üretiminin yapıldığı mitokondrileri ilgilendirmektedir.

Endokrin Miyopatiler Nedir? Neden Olur?

Endokrin miyopatiler, hastalıklarla birlikte ortaya çıkan kas zaafı ve kas erimeleri olan hastalıklardan biridir. En önemli tür ise trotoksik miyopatilerdir. Hipertiroidi ile birlikte, bazen trioid bozukluğundaki belirsizliğin olduğunu bilhassa üst ekstremitenin proksimallerinden eksilme ve zaaflarla karşılaşır. Nedenki ve patogeneriz iyi açıklanmamoştır. Elektromyografi de miyopatik bir pattern elde edilmesine karşı kas patoloji ancak minimal düzeyde bulgular göstermektedir.

Metabolik-Endokrin Miyopatiler Belirtileri Nelerdir?

İltihaplanma veya hastalık nedeniyle kaslarda işlev bozukluğuna neden ve bir takım belirtilere yol açar. Bu belirtiler kişiden kişiye değişmektedir. Yaygın belirtileri şunlardır; Vücuttaki halsizlik, eklemlere yoğun şekilde kramp girmesi, vücutta ağrılar, felç geçirme, kaslarda belirgin bir sertleşme, normal bir organın dokunun bir anda küçülmesi buna ayrıca atrofi denilmektedir ve oturma pozistonunda, merdiven çıkarken hatta saçınızı bile tararken yaşanan hareket kısıtlamaları vardır. Metabolik-endokrin miyopati belirtileri geniş çapta bunlardan oluşmaktadır.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir