Hastalıklar

Menisküs

Menisküs adı verilen kıkırdaklı yapı dizlerde, dirseklerde, omuzlarda, bileklerde, köprücük kemikleri ile göğüs kemikleri arasında yer almaktadır. Genel olarak menisküs dizlerde bulunan dokuyu ifade etmek için kullanılmaktadır. Her bacakta iki tane menisküs isimli doku bulunur. Bu dokular bacağın üst ve alt kısımlar ile dizlerin arasındadır. Doku sayesinde hareket esnasında kemikler birbirine sürterek aşınmaktan kurtulur. İki eklemin arasında yerleşik halde bulunan menisküs bir nevi bulunduğu bölgede conta görevini üstlenmektedir.

Menisküs dokusunun ortalama yüzde yetmiş dörtlük kısmı sudan meydana gelir ve görüntü olarak bu doku hilal şeklini andırmaktadır. Menisküs rahatsızlığı genellikle futbolcularda daha sık görülmektedir. Bu rahatsızlık meydana geldiğinde kişilerin spor hayatı ciddi boyutta etkilenmektedir. Ancak gelişen tıp dünyasında gelişen teknolojik imkânlar sayesinde artık menisküs hastalıkları da tedavi edilebilmektedir.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs yırtığı dizlerin ara kısmında bulunan kıkırdaklı dokunun yırtılması olarak bilinir. Bu yırtılma sonucunda yırtılan menisküs bacakların arasında sıkışıp kalır. Daha sonra ise bacak hareketleri sonucunda sürtünme etkisi ile birlikte kişide ağrılara yol açmaktadır. Bu yırtığın ortaya çıkma şekli kişinin yaş durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Genç yaşta menisküs yırtığı sabit ayağın üzerinde dönme sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle futbol başta olmak üzere basketbol, kayak gibi spor yapanlarda bu yırtık çok fazla görülmektedir. İleri yaşlarda menisküste aşınma daha fazla olduğundan dolayı halıya takılma ya da basit dereceli çömelme bile yırtığa yol açmaktadır.

Menisküs Türleri

Menisküs kendi içerisinde dış menisküs ve iç menisküs olarak ikiye ayrılmaktadır. En hareketli kısım iç menisküs olarak bilinmektedir. Dış menisküs bu kısma göre daha sakindir. Bundan dolayı yırtıklar genellikle iç menisküs kısmında ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı hallerde menisküs bozukluğu doğuştan da gelebilmektedir. Bu her ne kadar nadir görülse de yırtılmaya daha elverişli bir durum olarak bilinir. Hatta çocuklarda bile belirti gösterdiği söylenmektedir.

Yırtılmaya ya da rahatsızlığa yol açmaması adına menisküs tahribine karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Her yaştan kişide ortaya çıkabileceğinden dolayı alınacak önlemler büyük önem taşımaktadır.

Menisküs Nedenleri Nelerdir?

Menisküs altında yatan pek çok neden bulunmaktadır. Yırtılma ya da bozuklukların en önemli nedeni derin çömelme ya da ağır yük kaldırma olarak bilinir. Bu esnada dizler ve diğer organlar zorlanmakta ve baskı artmaktadır. Bunun yanı sıra ani dönüş, zorla bükülme, dize ağır temas da menisküsün zarar görmesine yol açmaktadır. Özellikle sporcular bu rahatsızlık bakımından ciddi risk altında bulunmaktadır.

Menisküs problemi yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme olasılığı artan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Otuz yaşının üzerinde olan ve zayıf olarak nitelendirilen kişiler bu hastalık için ciddi risk altındadır. Bu nedenle belirtilen kişilerin oturma, çömülme, dönme gibi hareketlerde dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküs belirtileri incelendiğinde ilk sırada ağrı yer almaktadır. Burada meydana gelen yırtık o esnada ses çıkarmakta ve bu dışarıdan hissedilir biçimde olmaktadır. Ardından zaman geçtikçe ise o bölgede ağrı meydana gelmektedir. Genellikle diz kapağında ve çevre bölgelerde şiddetli ağrı şeklinde kendini belli eden menisküs günlük hareketleri olumsuz şekilde etkilemektedir. Ağrı olan bölgeye dokunulduğunda hissedilen ağrının daha da şiddetlendiği görülmektedir.

Ağrı haricinde menisküs belirtisi olarak şişme, yanlış hareketler ve diz kilitlenmesi gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır. Diz kitlenmesi durumunda diz ani bir hareket sonucunda kasılarak kalmaktadır. Bu belirtilerden herhangi biri ya da birkaçı görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden uzman doktora danışmak gerekmektedir. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir