Fizik tedavi ajanları

Manipülasyon

    Manipülasyon ve mobilizasyon,  kas ve iskelet yaralanmalarının ve bunların neden olduğu fonksiyonel bozuklukların giderilmesi amacıyla uygulanan manuel tedavi yöntemleridir.  Uygulanan bu yöntemlerden mobilizasyon ve manipülasyon arasında hem teknik olarak hem işlevsel olarak farklar vardır. Bu yazımızda sizleri manipülasyon hakkında bilgilendirmeye çalışacağız. Manipülasyon tekniği hem teşhis amaçlı hem de tedavi amaçlı başvurulan tekniklerdir.

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon terimsel olarak ellerle yapılan hareketler anlamına gelir. Fizik tedavi bakımından ise eklemlerde meydana gelen fonksiyonel bozuklukların ve kas iskelet yaralanmalarının ortadan kaldırılması için el ile yapılan tüm teknikleri içerir. Manipülasyon tekniği aslında bilinenin aksine sert ve aşırı güç kullanılarak uygulanan bir teknik değildir. Genel olarak hızlı hareketler içeren bir manuel tedavi tekniği olsa da hassas ve titizlikle yapılan bir yöntemdir.

Manipülasyon Tekniğinin Uygulanma Amacı Nedir?

Manipülasyon hem teşhis hem de tedavi amacıyla kullanılır. Genel olarak kas-iskelet sistemindeki eklemlerde meydana gelen işlevsel bozuklukların neden olduğu ağrıların giderilmesi amacıyla kullanılır. Bu teknikte ağrının hafifletilmesi ya da kalıcı olarak son bulmasını sağlanır. Ayrıca manipülasyon teknikleri ile meydana gelen işlevsel bozukluklara olağan işleyiş kazandırmak amaçlanır. Eklemlerdeki fonksiyonların optimum bir şekildeki yerine getirilmesi sağlanır. Manipülasyonda, uygulanan bölgede hareketler ileri derece ve ağrısız uygulanarak beden sistemine uyumlaştırılması amaçlanır. Manipülasyon ile omurgada şiddetli ağrılara neden olan hareketlere ağrısız bir işlev kazandırılır.

Manipülasyon ve Yanlış Uygulanması Tehlikesi

Özellikle bel fıtığı tedavilerinde çok etkili bir manuel tedavi yöntemi olan manipülasyon, uzman kişiler tarafından uygulanması gerekir. Halk arasında herhangi bir tıbbi bilgisi olmadan bel fıtığını tedavi ettikleri belirtilen kişiler de aslında bilmeden manipülasyon tekniklerini uygular. Ancak uzman kişilerce yapılamaması felce kadar gidebilecek riskler barındırır. Bu nedenle bel fıtığı da olsa işin uzmanları fizyoterapistlere başvurularak bu teknikten fayda kazanılması gerekir.

Manipülasyon Tedavi Yöntemi Hangi Bölgeler İçin Kullanılır?

Manipülasyon tekniği aslında bazı riskleri bünyesinde barındırdığı için uzman olmadıkça doktorlar tarafından bile başvurulmayan bir yöntemdir. Dolayısıyla bu tekniği uzman marifetiyle yapan fizyoterapistler aracılığıyla birçok ağrıya ya da fonksiyonel bozukluğa çözüm bulunabilir. Manipülasyon tekniği yaygın olarak omurga ağrılarının giderilmesinde başvurulan bir yöntemdir. Ancak omurga ağrılarının yanında, boyun fıtıklarının tedavisinde de kullanılır. Ayrıca diz ve omuz eklemelerinde meydana gelen bozukluklar da manipülasyon tekniğiyle tedavi edilebilir.

Manipülasyon Tekniği Nasıl Uygulanır?

Manipülasyon bircok farklı teknikeri uygulanır. En sık kullanılan manipülasyon teknikleri ise hızlı itme hareketleri ve vücut enerji yöntemidir. Sırt ve boyunda görülen ve halk arasında kulunç olarak adlandırılan teknik de yine bir manipülasyon tekniğidir. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir