Hastalıklar

Kübital Tünel Sendromu

    Kübital tünel sendromu, dirsek sinir sıkışması olarakta adlandırılmaktadır. Ulnar sinirler, eldeki bazı kasları çalıştırır ayrıca parmaklarda his olmasına neden olur. Sinir kola indiğinde, dirsek medial epikondil bölgesinden öne geçmektedir. Bu bölgelere yapılan ani dokunuşlar, ulnar sinirin geçici iritasyonunun yaşanmasına neden olur.

Komik kemik olarak adlandırılan bu alan, el bölgesinde karıncalanmaya neden olduğu gibi zaman zaman ağrıda yapabilir. Özellikle günlük yaşamda bu sinirler sıklıkla gerilebilir, kemik çıkıntısı arasında sıkışıp kalabilir. Sinir bası altında fazla kalırsa, ulnar sinir belirtileri oluşturabilir.

Eldeki kaslar, Ulnar, Median ve Radial isimleri verilen üç sinir aracılığıyla çalışır. Ulnar sinirin, cilt altında sıkışması Kübital tünel sendromudur. Sinir bu tünelden geçtikten sonra el küçük parmağında ve yüzük parmağında son bulur.

Kübital Tünel Sendromu Nedenleri Nedir? 

Dirsek sinir sıkılması olarak isimlendirilen Kübital tünel Sendromu, dirsek çevresinde bulunan eski kırıklardan dolayı meydana gelebilir. Ya da tünel içinde bulunan kitleler, bağ dokusu hastalıkları gibi Hastalıklar yaşandıktan sonra meydana gelebilme ihtimali vardır. Fakat genel olarak nedensiz bir şekilde oluşur. Kübital tünel Sendromu, sık sık gözlemlenebilen bir sendromdur. Hastaların genelinde belirli bir neden saptanmaz. Bu hastalarda ana patoloji, basınç altında kalır ya da sıkışır. Bu tip durumlara da sebebi bilinmeyen ( idiopatik) Kübital tünel Sendromu denilmektedir.

Fakat bazı durumlarda, sinir uzandığı hat boyunca anatomik yapılar tarafından basınca uğrar. Bu baskı, Kübital tünel Sendromu oluşturacak kadar yoğun değildir. Sinir dokusunun aşırı hassasiyet göstermesine sebep olan bazı alt yapı bozuklukları bulunmaktadır. Örneğin, tiroid bezi hastalıkları ya da diyabet gibi hastalıklar buna örnektir. Obezite ve alkol kullanımı da sinir dokusu üzerinde aşırı hassasiyet göstermektedir.

Kübital Tünel Sendromu Belirtileri  

Kübital tünel sendromunun en yaygın belirtisi, yüzük parmağı ile küçük parmak arasında uyuşma, duyu kaybı ve ağrıdır. İleri düzeylerde ise parmaklar birbirine yaklaşamaz ve yüzük parmağı ile küçük parmak geriye doğru kıvrılır. Kübital tünel Sendromu, klinik muayenesi sonucu teşhis edilir.  Kübital tünel sendromu teşhisi koymak için mutlaka uzman bir doktordan bilgi alınmalıdır. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir