Tedaviler

Kübital Tünel Sendromu Tedavisi

Dirsekte sinir sıkışması olarak adlandırılan Kübital Tünel Sendromu ulnar sinirin dirseği geçmiş olduğu yerde meydana gelen sıkışma durumudur. Ulnar sinir omurgadan elde bulunan bazı kasları çalıştırması ile görevlidir. Küçük parmak ile yüzk parmağında his duyularının olmasını sağlar. Sinirin kola inmesi esnasında diresekte medial epikondil ismi ile anılan kemik çıkıntılı bir bölgede öne geçmektedir.

Bu durum kemiğin yüzeye yakınlaşmasına neden olur. Bu alana ani bir dokunuş esnasında genellikle ulnar sinirin geçici iritasyonuna rastlanılabilir. Bu durum hem ağrıya hem de elde karıncalanma hissine neden olur. Gün lik yaşamda bu sinirin gerilmesi mümkün olabilir. Eğer sinir aşırı bir baslkı ile karşı karşıya kalırsa düzenli olarak da gerildiğinde daha uzun süren ulnar sinir belirtileri ile karşılaşmakta bir o  kadar mümkün olacaktır.

Dirsekte Sinir Sıkışması Nedenleri

Dirseğin uzun süreli olarak katlanması, dirseğin katlanarak uyuma pozisyonuna geçilmesi, uzun süreler boyunca dirseğin katlanıp düzleştirilmesi ( gitar çalma, boyama yapma vb. ), dirsek çevresinde meydana gelen yumuşak dokunun kalınlaşması, dirseğin çevresinde yer alan kemiklerde görülen büyüme, sinirin sıkışmasına neden olan darbe, dirseğin hareket ettirilmesi esnasında dirsekte ki sinirin altında yatan kemiğe sürtünmesi ve eklem deformitesi denilen artritik değişiklikler dirsekte sinir sıkışması nedenlerini oluşturur.

Dirsekte Sinir Sıkışması Belirtileri

Dirsek ve el çevresinde ağrı hissediliyor ise, küçük parmak veya yüzük parmakta yada her ikiş parmakta da karıncalanma hissi ile duyu kaybı hissediliyor ise, elde bulunan bazı kaslarda zayıflık var ise, küçük parmak ile yüzük parmağın düzeltilememesi sorunu yaşanıyor ise, daha az kavrama güccü ile karşı karşıya kalınmış ise ve koordinasyonda zorluk meydana gelmiş ise dirsekte sinir sıkışması belirtilerine rastlanılıyor demektir.

Bu belirtilerin yaşanılması halinde hastaların bir uzmandan yardım almaları son derece önemlidir. Her hastalıkta oldupu gibi bu rahatsızlık içinde erken tanının önemi büyük olup kişilerin bir an önce bir uzman ile görüşmeleri ve şikayetlerini bildirmeleri gerekecektir.

Dirsekte Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir

Hastalığın belirtilerini taşıyan kişiler dirsekte sinir sıkışması nasıl tedavi edilir konusuna ilişkin uzmanlar tarafından daha da detaylı olarak bilgilendirilirler. Bilhassa gece uyku moduna geçerken dirseğin katlanarak ve dirseğin katlanması esnasında el bileğinin dışa doğru çevrilerek uzun süreli bu şekilde kalmaması sağlanmalıdır. Dirsek eğme ve düzleştirme gerektiren ve tekrar eden faaliyetlerden akçınılması gerekir.

Ulnar sinire doğrudan baskı meydana getiren aktivitelere yer verilmemesi gerekir. Eğer semptomlar gece saatlerinde hastaları rahatsız edecek düzeye gelmiş ise ateller kullanılabilir. Ateller sinir üzerinde ki gerginliği azaltırken aynı zamanda dirseği en iyi konumda tutmak için imal edilmişlerdir. Tüm bu önlemlere rağmen hala hastalar durumdan şikayetçiler ise cerrahi seçeneklerin uzmanlar tarafından değerlendirilmesi gerekecektir. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir