Hastalıklar

Kötü Postürün Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Kötü Postürün Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

 

Çok sayıda insan, kötü duruşun olumsuz etkilerinden muzdariptir ve yine de yaşamlarına neden olan faktörleri değiştirmezler, bu da onlar için büyük sorunlara neden olur. Bugünkü yazıda postural problemleri, nasıl oluştuğunu ve nasıl çözülebileceğini anlatıyoruz.

 

Postural disfonksiyon ya da “Düzgün olmayan” duruş, omurganın doğal olmayan pozisyonlarda konumlandırıldığı, eğrilerin üzerinde durulduğu ve eklemlerin, kasların ve omurların yanlış pozisyonlarda olmasının sonucu olarak tanımlanır. Bu kötü konumlandırma, dokular üzerinde basınç birikmesi ile sonuçlanmaktadır.

Kötü duruşla ilişkili ağrılı durumlar, çoğu insanın bu problemlerle ilgili ilk elden bilgi sahibi olmaları çok yaygındır. Bel ağrısı en sık görülen şikâyettir ancak araştırmalar boyun, omuz ve kol ağrısının postural disfonksiyonun bir sonucu olarak giderek yaygınlaştığını göstermektedir. Ayak ve diz problemleri de koşu ve kondisyona olan etkisi nedeniyle daha yaygın hale gelmektedir.

Postural disfonksiyon belirtileri ağrılı ve görünür semptomlar içerebilir.

 

Kötü Duruştan Ağrılı Semptomlar

Üst veya alt sırt ağrısı, boyun, omuz ve kol ağrısını içeren vücut ağrıları ve ağrıları. Bacak ve kalça, diz veya ayak bileği ağrısı dahil olmak üzere uzayan ekstremite ağrıları.

Görünür Belirtiler

  • KÖTÜ Postür: Hımbıl (Eğri), yuvarlak omuzlar, kambur, ileri eğme, eğik dizler
  • İYİ Postür: Kulaktan omuza, kalçadan düz bir çizgiyle dengeli dikey duruş
  • KÖTÜ Postür: Aşırı sırt, burkulma, dizler, göbek göbeği

Bel ağrısı ve boyun ağrısının devam eden tedavisinde iyi bir postür (duruş) önemlidir. Fizyoterapistler sıklıkla sırt veya boyun sorununuza yardımcı olmak için egzersiz yapmak için özel egzersizler yaptırırlar. Bununla birlikte, birçok hasta günlük hayatımızda duruşumuzu sürdürmemiz gerektiğini ve ağrılarının yeniden gerçekleştiğini unutur. Kötü postüral alışkanlıkları olanlar, iyi oturmakta zorlanabilirler. Yine de eski deyiş ile “uygulama mükemmelleştirir” kısa bir süre içinde iyi bir duruş elde edilebilir. Dişlerimizi sık sık fırçalamamız gerekir. İyi ağız sağlığı için bunu günlük yapmanız gerekir. Aynı şekilde postür içinde bu gereklidir. Egzersizleri iyileşmeye yardımcı olmak için sık sık yapmanız ve gerginlik gösteren yapılardan kaçınmanız gerekir.

İyi Postür Nasıl Olur?

Çoğu durumda, kötü postürü olan hastalar, aşağıdaki şemada gösterildiği gibi “düz” bir geri ve ileri baş postürüne sahiptir. İyi duruş, bel ve nötr pozisyonunda eğriliğin korunmasını içerir. Vücudunuzda noktalı bir çizgi çizdiğinizi hayal edin ve doğal olarak noktalı çizgiyi sonuna kadar sürdürmek istersiniz.

 

Postural işlev bozukluğuna neden olan faktörler

  • Eğitim eksikliği veya doğru duruş farkındalığı
  • Sedanter yaşam tarzı
  • Mesleki koşullar
  • Eklem sertliği
  • Düşük Fitness bilgisir.

 

1996 Yalova doğumluyum. İlk okula Zübeyd Hanım İlköğretim Okulunda başladım. Daha sonra aldığım burs ile 6. sınıfta Yalova Yücebilgili Kolejine geçtim. 2012 Yılında Mezun oldum. 2016 Yılında Özel Yalova Anadolu Lisesinden mezun oldum. Şuan Odessa National…

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir