Hastalıklar

Kontraktür Nedir?

İnsanların kendilerine sürekli sordukları Kontraktür nedir, hangi sebeple oluşur veya tedavisi nasıldır gibi sorulara yanıtlar veren uzman hekimler özellikle bu konuda korunmak için gerekli önlemlerin alınmasını önermektedirler. Bunun sebebi ise bu rahatsızlığın ilerleyen zamanlarda çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmesidir. İlk zamanlar basit kas kasılmaları şekilde başlayan ve günlük hayatı ciddi şekilde etkileyen bu rahatsızlık zaman içinde kas çevresindeki eklem ve doku yapılarını da içine alarak elastikiyet yeteneğini tamamen kaybedebilmektedir.

Bu da kişilerin günlük hayatta yaptıkları çok basit hareketleri dahi yapamamaları anlamına gelmektedir. Sürekli yaşanan uzun kas kasılmaları çoğu zaman kramp olarak adlandırılmakta ve önem verilmemektedir. Ancak bu durum sürekli oluyorsa mutlaka ortada kötü bir durum olduğundan şüphelenilmeli ve zaman kaybetmeden hekim desteği alınmalıdır. Kontraktür rahatsızlığı özellikle parmaklarımızda sık sık yaşadığımız kasılmalardaki gibi etkilediği bölgede anlık olarak hareket kabiliyetinin yok olabilmesine neden olabildiği gibi zaman içinde ilgili bölgede ciddi şekil bozuklukları oluşmasına da neden olabilmektedir.

Kontraktür Rahatsızlığının Riskleri Nelerdir?

Çocukluk yaşlarında kalça ve diz bölgelerinde yaygın olarak görülmekte olan bu tutulmalar aynı zamanda parmak ve bilek eklemlerinde de sık sık yaşanabilmektedir. Hemen hemen herkesin günlük hayatında başına gelen bu durum çoğu zaman kendiliğinden geçtiği için insanların ilgisini çekmez ve önemsenmez. Fakat doktorlardan yardım alan kişiler aslında bu durumun ne kadar önemli ve ne kadar ciddi riskler taşıdığını anlayabilmektedirler.

Özellikle aynı yerde meydana gelen ve uzun süren kasılmalarda önlem alınmaz ise ilerleyen zamanlarda yürüyüş veya duruş bozukluklarına kadar varan sorunlar yaşanabileceği için gerekli önlemleri zamanında almak çok önemlidir. Kontraktör tedavisi hakkında en çok uygulanan yöntemlerin başında fizik tedavi hareketleri gelmektedir.

Kontraktür Rahatsılığı Kimlerde Görülmektedir?

Hekimlerin önerecekleri hareketlerin düzenli bir şekilde yapılması gözle görülen bir iyileşme sağlayabilmektedir. Cerrahi müdahele ise en son seçim olmalıdır ve özellikle fizik tedavi hareketleri ile iyileşemeyecek olan kişilerde uygulanmaktadır. Her yaştan insanda görülebilen bu durum zamanında müdahale ile önlenebilen bir sağlık sorunu olduğu için erken müdahale ve doğru teşhisin önemi her zaman çok büyüktür. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir