Hastalıklar

Kontast Banyo, Kaplıca Tedavisi, Su Altı Masaj

İnsan vücudunda eklemler ve ekstremiteler en çok hareket eden ve dolayısıyla da en çok yıpranan yapılardır. Bu yapıların deforme olması sonucunda çeşitli eklem ağrıları, kas hastalıkları ve sonuç olarak hareket yeteneği kayıpları meydana gelmektedir. Bu ve benzeri sağlık sorunlarında fizik tedavi eğitimi almış kişilerce yapılan tedaviler çoğu zaman kesin çözüm sağlamaktadır.

Kontrast Banyo Nedir?

Kontast banyo tedavisinin temelinde ekstremitelerin sıcak ve soğuk suya peş peşe maruz bırakılması yer almaktadır. İnsan vücudundaki damarlar sıcak ve soğuğu algılayacak şekilde özelleşmiştir. Sıcaklık değişimleri ile damar genişliği azalır ya da artar bu şekilde de vücut sıcaklığı sabit tutulmaya çalışılır. Ayrıca damar geçirgenliği de sıcaklıktan etkilenmektedir. Damar permeabilitesi etkilenerek ödem tedavisi ve ödemin önlenmesi sağlanmaktadır. Kontrast banyo tekniği ile de damarlar seri bir şekilde etkilenerek vücuttaki ödemin tedavisi ve kas-eklem ağrılarının hafifletilmesi sağlanmaktadır.

Kaplıca Tedavisi Faydaları

Kaplıca suları çoğunlukla yeryüzünün derinliklerinden gelirler. Yer altında derinlere inildikçe de minerallerin sayısı artar ve çeşitlenir. Bu nedenle de yer altı suları, çeşme sularından daha fazla mineral içeriğine sahiptir. Kas-eklem-kemik hastalıklarının tedavisinde ise çoğunlukla mineral desteği verilir, kaplıca sularının içerisindeki mineraller ve değerli elementler de deriden emilerek ve nefes yoluyla solunarak insan vücuduna alınır ve iyileşmede destekleyici tedavi sağlarlar. Ayrıca sıcak olmaları nedeniyle de damarları genişletir, kasları gevşetir ve ağrı oluşturan sıkışmaları hafifleterek ağrının azalmasını sağlar. Belirli bir süre kaplıca suyu ile tedavi gören hastalar hem kimyasal hem de fiziksel reaksiyonların sonucunda şikayetlerinden büyük ölçüde kurtulabilirler.

Su Altı Masaj Nedir?

Hareketleri ileri derecede kısıtlanmış ya da ağır egzersiz yapması sakıncalı hastalar, su içerisinde daha rahat hareket ederler. Suyun kaldırma kuvveti kullanılarak eklemlere binen yük azaltılır. Böylece hasarlı bölgelere zarar vermeden kas-eklem-kemik yapıları hareket ettirilerek güçlendirilmesi sağlanır. Suyun dışarısında yapması imkansız ama oldukça faydalı hareketler su içerisinde yaptırılarak maksimum verim elde edilir. Su altı masajı ile bir yandan fizik tedavi yapılırken bir yandan da eklemlere zarar verilmemiş olur. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir