Hastalıklar

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Nedir?

Karpal tünel elimizin anatomik yapısıdır.Karpal tünelin içinde el kemiklerine yapışan ön kolun iç yüzünde bulunan kaslara ait tendonlar ve median sinir bulunur. Bu tendonlar elin kapanması ve parmakların içe doğru bükülme hareketlerinin gerçekleşmesine aracılık ederler.

Karpal tünel içinden geçen oluşumlar ;

m. flexor digitorum superficialisin tendonu
m. flexor digitorum profundusun tendonu
m. flexor pollicis longusun tendonu
n. medianus

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Neden Olur?

El bileği sıkışma sendromu veya tibbi terim ile karpal tünel sendromu çok ciddi bir şekilde yaşamı zorlamakta ve gelecekte yapılacak olan işlerde el kullanımlarında ciddi bir sorun yaşatmaktadır. Kanalın sıkışmasıyla arada kalan sinir tahrip olur. Önceden yaşanılan kırık ve çıkıklar, kireçlenme ve el bileğinin uzun süre bükülü vaziyette tutulması sonucu meydana gelebilir. Kadınlar bu rahatsızlıkta daha çok risk faktörü içerisinde olan kişilerdir. Bu sendrom orta yaştaki insanlar da daha çok görülmektedir. Özellikle romatoid artrit hastaları, diyabetik olanlar, hipotiroidi olanlar, obezite sıkıntısı yaşayan hastaların geçirdikleri bu hastalıklardan da karpal tünel sendromuna yol açan nedenlerdendir. Elini çok sık kullanan bireyler de bu rahatsızlık çok ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Eldeki ağrıları basit bir ağrıymış gibi yorumlamak yanlış olur. Zira yaşamımız, geleceğimizi ve ciddi şekilde sanatsal faaliyetlerimizi elimiz ile yürütmekteyiz. El ağrıları yaşamı zorlayan ağrılardan biridir. Genelde karpal tünelde medyan sinir dediğimiz elimize ulaşan sinirler de sıkışma olur ve ağırlıklı ağrılar bu sinirin zorlanmasının sonucundan da gelmektedir. Elleri zorlayarak kullanan insanlar bu rahatsızlıktan çok mağdurdur.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu belirtilerinin başlangıç safhası parmakta karıncalanmalar ile başlayan, ele yayılan uyuşmalar, elin ödemli olması, şişmesi ve en ileri boyutu ise kuvvet kaybı yaşanmasıdır. Bu uyuşma ve karıncalanmalar en sık olarak başparmak, işaret parmak, orta parmak ve yüzük parmakta görülür. Sürekli mouse, klavye uzun süreli kullanılması bu rahatsızlığı ayrıca etkilemektedir. Sıklıkla tekrarlayıcı ve zorlayıcı aktiviteler yapıldığında örneğin gazete okuduğumuz anlarda, araba sürdüğümüz zamanlarda hastalık kendini belli etmeye başlar. El bileğindeki ağrılar büyük kısmı özellikle gece olmaktadır. Bu ağrılar bazen kol ve omuza da yayılmaktadır. Elde yanmalar, elektriklenmeler ve kas erimesi görülmektedir.

Tepkiniz ne?

2 yorum

  1. Ceyda says:

    Merhabalar, bu yazi da bir yanlislik oldugunu dusunuyorum. Ilk paragrafta bahsettiginiz “elimizin butun anatomik yapisi bu tunelden gecer. ” cumlesinde bir yanlislik oldugunu fark ettim. Carpal tunelden gecmeyen birkac yapi oldugunu da hatirlatmak isterim. Iyi calismalar.

    • Anıl Talha Bulduklu says:

      Dikkatinize teşekkür ediyorum.Düzeltmeler yapılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir