Hastalıklar

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu El parmaklarında hareket ve hislerin sağlanması için önemli bir rolü bulunmakta olan ve median sinir olarak isimlendirilen yapıların el bileği hizasında sıkışmasıyla meydana gelen bir durumdur. Boyun bölgesinden çıkarak bileklere kadar uzanan medyan sinirler elde birçok kasın uyarılmasını sağlamaktadır. Sinir sıkışmaları içinde en çok  görülen deformasyondur.

Özellikle uzun zaman tek tip el işi yapan bireylerde görülen bir rahatsızlıktır. Fazla mesai yapan veri giriş sorumlularında, müzikle uğraşan bireylerde özellikle de piyano ve gitar gibi kalın tele sahip olan müzik aletleriyle uğraşan bireylerde bu sağlık sorunu sıkca görülmektedir. Bunların yanında bilek bölgesinde ezilme, tam ya da yarım kırık oluşumu sonucunda da görülebilmektedir. Kadın bireylerde erkek bireylere göre daha sık görülmektedir. Karpal tünel sendromlarından korunmak için özellikle el ve bilek hareketleri ile çalışan bireylerin her 20 dakikada bir ellerini dinlendirmesi gerekmektedir. Yaş alımlarına bağlı olarak kireçlenmeler ya da yağ dokusuna ait çeşitli deformasyonlarda da meydana gelebilmektedir.

Karpal tünel sendromlarının önlenmesi için kısa aralıkların verilmesi de oldukça etkili olacaktır. Sürekli tekrarlayan işlemler yapan bireyler sık sık ara vererek, parmak kaslarını ve ellerini mümkün olduğunca dinlendirip gevşetmelidir. El bileklerinin uzun süre boyunca bükülü durduğu, kasıldığı ya da yukarı seviyede tutulduğu işler mümkün olduğunca yapılmamalıdır. Bilgisayar kullanımlarında klavye tuş takımı yönünden elin rahat hareket edebileceği genişliklerde ürünler kullanılmalıdır. Bilekler için çeşitli bilek altı destekleyicileri ürünler kullanılmalıdır. (Bu noktada asıl önemli olan kolların dirseklere kadar olan kısmının destelenmesinin sağlanmasıdır yoksa sadece bileklik desteklerinin bireylere çok fazla yararı olmayacaktır.).

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

  • Parmaklarda ve ellerin genelinde uyuşmaların yaşanması
  • Bilek bölgesinden kollara kadar uzanan ani ve keskin ağrıların oluşumu
  • Parmaklarda genel olarak yanma hislerinin meydana gelmesi
  • Daha sık sabahları meydana gelen şişliklerin ve el kramplarının oluşması
  • Başparmaklarda meydana gelen güç kayıplarının oluşması
  • Ellerde ve bileklerde çeşitli ağrıların yaşanmasıyla uyanmak

Karpal Tünel Sendromu Tanısı

Klinik olarak muayeneler yapılarak tanı konabileceği gibi yardımcı olarak sinir ileti testlerinden olan EMG tetkikinden de yararlanılabilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

  • Egzersiz Yöntemi: Tendonları ve el bileklerini hareket ettirecek şekilde uygulanabilecek çeşitli egzersizlerin yapılması önerilmektedir.
  • Cerrahi Tedavi: Sıkışma ileri derecelere ulaştığında ve tıbbi tedavilere yanıt verilmemişse kılıfın açılıp sinirin serbestleştirilmesine yönelik cerrahi girişimle uygulanabilir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir