Hastalıklar

İnme (Felç)

İnme Nedir? Neden olur?

İnme, beyni kanlandıran damarların tıkanması veya o damarların çatlayıp kanın beyin dokusu içine fışkırması, damarların ayrışma yerlerinde ortaya çıkan baloncuların patlamasıyla ortaya çıkan kanamalara denir. Tıkanmalar bütün felçlerin %80-85’i kapsarken, kanamalar ise %15-20’sini kapsamaktadır. Bu yüzden ağırlıklı olarak felçlerin beyin damarlarının tıkanması olarak anlamaktayız. Toplumda ölüm nedenleri olarak üst sıralarda yer almaktadır. Kişisel bakım gerektiren, yardıma ve bakıma muhtaç kalabilecek türden hastalık olarak da toplumdaki en üst sıradaki hastalıktır.

 İnmenin Risk Faktörleri Nelerdir?

55 yaş üstü insanlarda, genelde erkeklerde, diyabet hastalığı olan insanlarda, geçmişte inme rahatsızlığı geçirmiş olmak, kolesterol değerleri yüksek olan hastalar, kalp rahatsızlığı yaşan insanlar, yüksek kilolar ve sık alkol tüketimi gibi birçok faktör inmenin risk faktörlerinden sayılabilir.

İnme çeşitleri nelerdir?

İnme çeşitleri iki ana başlıktan oluşmaktadır. Bunlar;

  • İskemik İnme

İslemik inme, merkezi sinir sisteminde yaşanılan damar tıkanıklığının global nörolojik belirti gelişimidir. İki ayrı çeşitten oluşur. Bunlar embolik ve trombotiktir.

  • Hemorajik İnme

Hemorajik inmenin toplumda daha yaygın bilinen diğer adı beyin kanamasıdır. Beyni besleyen damarlardan bir veya birkaç tanesinden kan sızması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu durum genellikle aniden gerçekleşmektedir ve çoğunlukla yüksek tansiyon şikayetinden yakınan hastalar yaşamaktadır. Beyin kanaması geçiren insan inme rahatsızlığını yaşayabilir. İki tür beyin kanaması vardır. Bunlar;

  • Beyin İçi Kanama

Beyin içindeki damarın yırtılması sonucunda beyin içinde kanama gerçekleşir ve bu kanamadan beyin hücreleri zarar görür. Yüksek tansiyon, ani travma halinde ve kan sulandırıcı ilacı kullanan insanlarda görülebilir.

  • Subaraknoid Kanama

Beyinde bir damarın yırtılmasıyla beyin boşluğuna kanın yayılmasıyla birlikte ortaya çıkar. Belirtisi çok ciddi bir baş ağrısı ile anlık yaşanan tepkimedir.

İnme Belirtileri Nelerdir?

Yaşı ilerlemiş kişilerin sigara ve alkol kullanımında ağrısız kalktığı uykulardan bir zaman sonra ani baş ağrıları ile kalkmaya başlıyorsa bu beyindeki damarların tıkanmasının habercisidir. Çünkü akşamları özellikle sabaha karşı saatlerde kan basıncı normal olarak düşer ve beyne giden kan miktarı azalma görülür. Eğer bu rahatsızlık riski taşıyan kişilerde bir damar tıkanma eğiliminde ise o zaman risk artmaktadır. Yetersiz kan ağrıların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Beyin damarların da gelip geçici ufak tıkanmalar olduğun da o bölge ile ilgili gelip geçici fonksiyon veya görev kusurları ortaya çıkmaktadır. Ani baş dönmesi, çift görme, dengesizlik, konuşma bozuklukları, elde tutulan nesnenin elden bir anda düşmesi, vücudun yarısında yüzde ve kollarda güçsüzlük ve uyuşma, gelip geçici görme ve his kayıpları inme belirtilerindendir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir