Fizik tedavi ajanları

İnfraruj

İnfraruj, fizik tedavide kullanılan bir ışık tedavi yöntemidir. Kızıl ötesi olarak da adlandırılan infrared ışınlar kan dolaşımını arttırarak vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Bu yönüyle fizik tedavide kullanılan bir araçtır.

İnfrared Işınların Özellikleri

İnfrared ışınlar 5 ile 14 mikron dalga boyundaki ışınlardır. 8 ve 14 aralığındaki ışınlar insan sağlığına faydalı olarak kullanılabiliyor. Bu infraruj ışınları ile sadece sıcaklık ortaya çıkmaz. Ayrıca infraruj ışınlarının biyolojik etkileri de söz konusudur. İnfraruj uygulama kılcal damarların genişlemesini sağlar. Kılcal damar genişlemesine bağlı olarak da kan dolaşımı hızlanır ve vücuttaki toksin maddelerin atılması sağlanır. Ayrıca terlemeyi sağlar. Aynı zamanda böbreklerin işleyişini hızlandırarak yine vücuttan toksin oluşumlarının atılması sağlanır.

İnfraruj Hangi Hastalık Tedavilerinde Kullanılır?

İnfraruj sıcaklık özelliği ve vücutta meydana getirdiği fizyolojik etkilerden dolayı bir çok hastalık ve sağlık sorunu için tedavi amaçlı olarak kullanılır. Düşme ya da çarpma gibi kazalardan sonra infraruj tedavi amaçlı olarak kullanılabilir. Aynı zamanda kireçlenmede ve adale kas spazmlarında uygulandığında mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Omurga rahatsızlıklarında hem tek başına hem de başka tedavi uygulamalarıyla birlikte etkili sonuçlar elde edilebilir. Özellikle bel ve boyun fıtığında etkili sonuçları olan bir tedavi aracı olarak kullanılabilir. Ayrıca masaj gibi ya da manipülasyon ya da mobilizasyon gibi tedavi yöntemlerinden önce uygulanarak sorunlu bölgenin tedaviye hazır hale getirilmesi sağlanır. Çünkü infraruj uygulanması sorunlu bölgenin rahatlamasını ve gevşemesini sağlar.

İnfraruj Uygulamasının Riskli Olacağı Durumlar

İnfraruj uygulaması öncelikle mikrop kapmış ve dışarıdan gözle görülebilir yaralanmalarda ya da rahatsızlıklarda uygulanmamalıdır. Aynı zamanda kanserli bölgelerin üzerine uygulanması risklidir. Yüksek tansiyon hastalığı olanlarda, kalp rahatsızlıkları ya da hastalıkları olanlarda da uygulanmaması gerekir. Sıcaklığa aşırı tepki veren kişilerde ve damar dolaşım sisteminde fonksiyonel bozukluk olanlarda da uygulanmaması gerekir. Aksi takdirde tehlikeli riskler meydana gelebilir.

İnfraruj Uygulanma Yöntemi

İnfraruj ışınları, bazı özel cihazlar aracılığıyla üretilir. Uygulama sırasında bu cihazlar hastadan en 30 cm ile 50 cm uzak olması gerekir. Eğer uygulama sırasında hastada aşırı terleme ya da tam tersi hissetme durumu yoksa uygulamanın yanlış olduğu anlaşılabilir. İnfraruj uygulamasının meydana getirdiği sıcaklık için referans, hasta olmalıdır. Buna göre uygulama sırasında hastanın seveceği bir sıcaklık düzeyi yakalanmalıdır. Uygulama süresi de çok uzatılmamalıdır. Optimum uygulama süresi 15 ya da 25 dakika arasıdır. Aynı zamanda uygulamadan sonra eğer ortam sağlıklı değilse hastanın örtünmesi ve korunması gerekir. İnfraruj uygulaması seanslar şeklinde uygulanmalı ve toplam 15 ya da 20 seans olmalıdır.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir