HastalıklarTedaviler

Hipertermi

Tıp dünyasında pek çok hastalıkların meydana gelmesi ile çok fazla tedavi yöntemleri çok eski yıllardan beri bu zamana kadar gelmiştir. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de Hipertermi yani ısı tedavisi ya da termoterapi tedavi yöntemi eklenmiştir.

Hipertermi Tedavisi Nedir?

Hipertermi yani ısı tedavisi vücut dokusunun en yüksek ısıya yaklaşık olarak 39 ya da 44 derece arasında maruz bırakılması uygulanan bir kanser tedavi yöntemidir. Yapılan araştırmalar yüksek ısının normal olan dokulara çok az zarar vermesi ile kanser hücrelerine hasar verdiğini ya da öldürdüğünü ortaya koymuştur. Hipertermi bütün kanser hücrelerini öldürmesi ve hücrelerde bulunan proteinlerin yanı sıra yapıya zarar vermesi ile tümörü küçültebilir.

Hipertermi Tedavisi Nasıl Kullanılır?

Hipertermi tedavisi genel olarak radyoterapi ve kemoterapi gibi diğer kanser tedavileri ile beraber kullanılmaktadır. Bu yöntem bazı kanser hücrelerini radyasyona daha duyarlı bir şekile getirebilir ya da radyasyonun hasar vermediği kanser hücrelerine hasar verebilir. Hipertermi ve radyoterapi bir arada kullanıldığı zaman radyoterapi işleminden 1 ya da 2 saat kadar önce uygulanması gerekir. Hatta hipertermi bazı kemoterapi gibi kanser ilaçlarının etkilerini de çoğaltmaktadır. Genel olarak hipertermi, kemoterapi ile radyoterapi tedavilerin bir araya gelerek oluşan tedaviler araştırılmıştır. Bu çalışmaların geneli sarkom, beyin, melanom, akciğer, özofagus, meme, rektum, mesane, karaciğer, serviks, mezotelyoma, baş ve boyun gibi pek çok kanser türlerinin tedavisi için odaklanmıştır. Yapılan bu çalışmaların hepsinde olmasa bile pek çoğunda hipertermi tedavisi diğer tedaviler ile beraber uygulandığı zaman tümörü büyük anlamda küçülttüğü görülmüştür.

Hipertermi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hipertermi tedavi yöntemleri genel olarak üç farklı şekilde tanımlamak mümkün olmaktadır. Lokal, bölgesel ve tüm vücut hipertermi tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri kanser hastalığının durumuna göre seçilmektedir. Hastalığa en uygun yöntem ile tedavi yapılmaktadır.

Lokal Hipertermi Tedavi Yöntemi

Lokal hipertermi tedavi yöntemi tümörü ve çevresinde bulunan sınırlı bir bölgeyi ısıtmak için yüksek oranda enerji göndermesi için çeşitli teknikler kullanılarak ısı uygulama işlemidir. Ablasyon adı altında incelenen bu yöntemlerde klasik hipertermi tedavisinden daha da yüksek ısılara çıkılmaktadır. Böylece tümörlü olan doku yakılır ve bu neden ile uygulama alanı sınırlı olması ile görece daha küçük tümörler için kullanılmaktadır. Lokal hipertermi de ısı uygulaması için radyofrekans, ultrason ve mikrodalga gibi farklı türlerde enerjiler kullanılmaktadır. Tümörün bulunduğu tere bağlı olacak şekilde lokal hipertermi için çok daha farklı yaklaşımlar bulunmaktadır.

Bölgesel Hipertermi Tedavi Yöntemi

Bölgesel yani rejyonel hipertermi tedavi yöntemi vücut kavitesi, uzuv ya da organ gibi dokunun geniş bir şekilde alana yayılmış olduğu bölgelere ısı vermek için kullanılan çeşitli yaklaşımlar bulunur. Mesane ya da serviks kanseri gibi olan kanser türlerini tedavi etmek adına derin doku yaklaşımları kullanılabilir. Vücut kavitesinin çevresine ya da organa tedavi amacı ile dıştan aplikatörler yerleştirilmektedir. Radyofrekans ya da mikrodalga enerjisi ısıyı daha da artırmak için bu alana odaklanır. Bölgesel hipertermi kanser tedavi alanlarında çok uzun süren çalışmalar ile daha fazla geliştirilmiştir.

Tüm Vücut Hipertermi Tedavi Yöntemi

Tüm vücut hipertermi tedavi yöntemi kanser tedavisinde bulunan en büyük rolü beraberine uygulanan kemoterapinin etkinliği daha da artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Hipertermi tedavisinin etkisi doku ve hücre özelliklerinin yanı sıra tedavinin devam uzunluğuna ve tedavi süresince ulaşılan ısıya bağlı olmaktadır. bazı hipertermi uygulamaları sırasında sıcaklığın izlenmesi için lokal anestezi kullanılarak iğne ya da tüp tedavi alanına yerleştirilir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir