Hastalar Tarafından Kullanılan Fizik Tedavi Ajanları

0
3488

Bu tür ürünler genel itibariyle kas ve denge eğitimleri sağlanması amacıyla rehabilitason merkezlerinde,hastanelerde bulundurulur ve kullanılırken; egzersiz ve sağlığı koruması amaçlarıyla ya da egzersiz amaçlı fitness salonlarında / evlerde kullanılabilmektedir. Ayrıca medikallerde ya da spor mağazalarında kolaylıkla bulunabilir malzemelerdir.  Bu tür yardımcı fizik tedavi aparatları her ne kadar bireylerin kendi kendilerine kullanılabileceği malzemeler olsa da bu tür yardımcıların kullanımından önce fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistler tarafından önerilmeli, uygun görülmeli ve nasıl / ne şekilde kullanılacağı hakkında gerekli eğitimler verilmelidir. Gerekli eğitimin alınmasını takiben yine uzman tavsiyesi doğrultusunda kullanılmalıdır.

1) Egzersiz Bantları

Egzersiz bantları latexten imal edilen kuvvetin, mobilitenin ve esnekliğin geliştirilmesi için dizay edilmişlerdir. Bilimsel temellere dayandırılarak uygulanan egzersizler yaralanma rehabilitasyonlarında, ileri yaş gruplarının fonksiyonel kapasitelerinin arttırılması için, kronik hastalıklarda ya da sporcuların performanslarının arttırılmasında kullanılabilmektedir. Ten rengi, sarı, yeşil, mavi, siyah, gümüş ve altın rengi olarak kolay kullanımlardan zor kullanımlara doğru sıralanan bantlar kademeli çalışmalara imkân vermektedir. Hazır formda farklı boyutlarda alınabildiği gibi, rulo şeklinde toplu alınarak istenilen uzunluklarda da kesilip kullanılabilinmektedirler.   Bantlarda meydana gelecek olan direnç miktarları, bantların dinlenme uzunluklarının iki katına çıkarılması ile oluşacak kuvvete göre belirlenmektedir. Mesela 50 cm uzunluğuna sahip kırmızı renkli bantlar, 100 cm’e ulaşacak kadar gerilmeye uğratıldığında %100 gerginliğe ulaşılmış olur. Bu durumlarda direnç, 1.8 kg düzeyinde olmaktadır. Tutucu aparatlar ile kullanımları mevcuttur.

Bantların renklerinin/dirençlerinin uygulama yapacak bireylere uygunluğu, fiziksel kondüsyonlarına göre belirlenmektedir.

 • Ten rengi ve sarı bantlar, genel itibariyle rehabilitasyon amaçlı (operasyon sonrasındaki kullanımlar) kullanılmaktadır.
 • Bayanlara yönelik koruyucu olarak ilerletilen egzersiz uygulamalarında genellikle kırmızı ve yeşil bantlar kullanılmaktadır.
 • Erkekler bireylerde genellikle yeşil ve mavi bantlar kullanılmaktadır ve ileri dönemlerde siyah bantlara geçiş yapılabilir.
 • Gümüş ve altın renkli bantlar rekabet odaklı sporlarda kullanılmaktadır.

Egzersiz Bantlarında Dikkat Edilecek Hususlar

 • Bantlar kesinlikle sivri ve keskin objelerden uzak muhafaza edilmelidir. Yüzük, uzun /keskin tırnaklar ve spor ayakkabılardaki sert kısımlar bantlara zarar verebileceğinden mümkünse temas ettirilmemelidir.
 • Bant kullanımları öncesinde bantlarda herhangi bir çizik, yırtılma ya da bant deformasyonları ve deformitelere sebep olacak bir etken olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Egzersiz esnasında bantlar ıslanmalara maruz kalabilir, bu tip durumların meydana gelmesinde bantların birbirine yapışmasının önlenmesi için bir miktar pudra kullanılması yeterli olacaktır.
 • Bantlarda birbirine yapışma gerçekleşmişse sabunla yıkanarak düz ve uzatılmış şekilde kurutulmalıdır. Daha sonra talk pudrası uygulayarak kullanmaya devam edilebilir.
 • Oldukça kısa bantlarla yapılan egzersizlerin herhangi bir tehlike oluşturmaması için boy uzunluğunun 2,5-3m olmasına dikkat edilmelidir.

2) Egzersiz Tüpleri

Elastik egzersiz bantlarına benzeyen özellikler gösteren bir egzersiz aparatıdır.  Düz bant formatında olmayıp yuvarlak ip formundadır. Tüplerin direnç miktarları tescilli renk skalaları ile temsil edilmektedir. Hazır kesilmiş değişik formalarda mevcut olabildiği gibi rulo halinde toptan bulunabildiğinden istenilen uzunluklarda da kesilip kullanılabilmektedir. Tutucu aparat yardımıyla kullanılabilmektedir.

3) Denge Diski

Denge tahtası ya da bilinen diğer adıyla denge diski,  denge eğitimlerinin uygulanması için tasarlanmıştır. Denge tahtası kullanılarak yapılan salınımlar ağırlık merkezlerinin yerini değiştirmekte, vücudun bu değişimlere uyum sağlaması için yaptığı kasılmalar ile vücudun dengesi gelişmektedir. Üst yaşlardaki bireylerde denge kayıplarının yol açtığı düşmelerin önlenebilmesi, pediatri grubunda denge ve stabilizasyon artışının sağlanması için, kimi zaman rehabilitasyon amaçlı kimi zaman ise atletik performansların arttırılması gibi birbirinden çok farklı amaçlar için uygulanabilmektedir.

4) Kurşun Ağırlık

Kurşun ağırlıklar, genel itibariyle neopren kumaşlardan üretilmektedir.  Kurşun ağırlıkları barındıran portatif halde çıkarılıp takılmasını sağlayacak, cırtlı cepler mevcuttur ve bu şekilde kullanılmaktadır. Kurşun ağırlıklarda farklı ağırlık seçenekleri mevcuttur. Bir ya da iki kg için 250gr, 3-4-5 kg için ise 500 gr lık kurşun plakalar kullanılmaktadır. Rehabilitasyon uygulamalarında ve sporcubireylerde kas gruplarının güçlendirilmesi için de kullanılmaktadır. Çırtlı sistemler el bileklerine ve ayak bileklerine takılarak rahatlıkla ayarlanabilmektedir.

5) Kum Torbası

Kum torbaları, yapı itibariyle kurşun ağırlığa benzemektedir. İsim itibariyle her ne kadar kum torbası olarak adlandırılmış olsa dahi az hacim kaplamasından dolayı demir talaşları kullanılmakta ve bu şekilde ağırlıklar elde edilmektedir. Kurşun ağırlıklarda olduğu gibi kum torbalarında ağırlık ayarı bulunmamaktadır. Kum torbaları sabit ağırlıklar halinde bulunmaktadır. Çırtlı sisteminin kullanımının sağladığı kolaylıkla el bileklerine ve ayak bileklerine takılarak rahatlıkla kullanılabilmektedir.

6) Egzersiz Topları

Farklı isimlerle adlandırılan çeşitli formları bulunan egzersiz topları günümüzün popüler egzersiz araçlarından biridir. Toplar, rehabilitasyon çalışmalarında kas ve denge eğitimleri amacıyla rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde kullanılan ya da egzersiz ve sağlığın korunması amaçlarıyla kullanılmaktadır. Genellikle egzersiz amaçlı kullanımlar fitness salonlarında ya da evlerde uygulanabilmektedir. Egzersiz topları 55-65-75-85 cm çaplarda bulunan ve çeşitli amaçlara göre boyut tercihi yapılan egzersiz aparatlarıdır. Patlamalara ya da delinmelere karşı son derece dayanıklı olmaktadırlar, bu tarz durumlarda topların bünyelerindeki hava yavaş yavaş boşalmaktadır ve egzersiz anında güvenlik koşulları korunmuş olacaktır. Bu tiplerin ise 45 ila 85cm arası değişik çapları da bulunmaktadır. Doğru ebat seçimlerinin sağlanması kullanıcın boyuna ve topun rengine göre belirlenmektedir. (Boy 140-153 cm ise: 45 cm- sarı top gibi)

7) El ve Parmak Terapi Ürünleri

 • El Hamurları; Ellerde tutuş kapasitelerinin zayıflaması halinde, kuvvetlendirmek için ve stresi azaltmak için kullanılmaktadır. El hamurları genel itibariyle kokusuzdur, temizdir, yağsızdır ve alerji yapmamaktadırlar. Değişik ve farklı dirençlerde el hamurları mevcuttur.
 • El Egzersiz Topları; Ellerle ilgili tedavilerde ve rehabilitasyon yaklaşımlarında kullanılmakta olan temel ekipmanlardır.
 • Silikon El Egzersiz Aleti; , Rehabilitasyonlarda egzersiz amacıyla kullanılmakta olan silikon egzersiz aletleridir. Standart formu olduğu gibi, sağ ve sol formatları da mevcuttur.
 • PowerWeb ; Latexten imal edilen, kuvvetin, mobilitenin ve esnekliğin geliştirilmesi için düzenlenmiştir. El egzersizleri, bilek egzersizleri ve ön kol egzersizleri için geniş bir egzersiz yelpazesi barındırmaktadır. Tip olarak 36 cm çapındadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here