GÜVEN VE EMPATİ

0
1219

Bu hafta ” Ben olsam ne yapardım ? ” sorusu ile yazımızı yazdık. Aslında bir çoğumuzun kendisine sorması gereken bir soru.

Yürümeye çıkmışsınız tertemiz bir hava ve sizinle beraber yürüyüş yapan insanlar. Yürüyüş yaparken dikkatinizi çeken ne olabilir ? Karşıdan yürüyüşü normal olmayan özel bireyimiz de sabah yürüyüşüne çıkmış. Onu görüp çekinen insanlar olacaktır veya onu görüp acıyan insanlar olacaktır. Peki siz gördünüz ne yapardınız ? Bu arada yazımızın fizyoterapist adaylarına yönelik olduğunu belirtelim de farkındalık olsun. Acımak kaçınmak uzaklaşmak yolunu değişmek . . . Bir çok vatandaşımız bunların bir çoğunu yapıyor. Oysa ki özel bireyler farkında olsunlar olmasınlar her zaman NORMAL davranılmayı hak ederler. Normal bir insana nasıl davranıyorsak değişen birsey yok aynı şekilde özel bireyimize de davranmalıyız.

Hepimiz engelli adayı olduğumuz için özel bireylerimizin yerinde kendimizi görelim. Tekerlekli sandalyede üç ayaklı bastonla yürüteçle kendimizi o çerçeveye koyalım ve işlerin değiştiğini göreceksiniz.

Hastalarımız empati yapan sağlık personellerine karşı daha farklı davranış sergileyeceklerdir. Biz fizyoterapistler daha çok empati yapıp ben olsam ne yapardım deyip hasta değerlendirme ve tedavi yaklaşımlarında ilk basamağa bunu yerleştirmeliyiz.

Şimdi Nasreddin Hocayı yad etmezsek ayıp olur. Damdam düşmüş bizim Hoca çevredeki konu komşu toplanmış Hocam ne oldu nasıl oldu neren ağırıyor ne yaptın felan Hoca hiç dinlememiş kimseyi Bana DAMDAN DÜŞEN BİRİNİ getirin demiş.

Fizyoterapistler olarak damdan düşmeden damdan düşenin halini anlamalıyız. Haftaya pazartesi yeni yazımızda buluşmak üzere . . .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here