Fizyoterapist

GÜNCELLEMENİZ VAR

Bu yazımızda kişilerin kendilerini güncellemelerindeki gereklilikten bahsedeceğiz.

Teknolojinin gelişmesi ve sürekli gelişiyor olması bizlerinde bu gelişmelere uyum sağlamamız için geliştirmemiz gerekiyor.Sanayi devrimi ile birlikte başlayan bu süreç şuan da uzaya kadar çıktığımız zamanla ve halen devam ediyor. Dünyamızın teknolojiye verdiği cevap bizim dünyaya verdiğimiz cevap nasıl mı ? Önceden at arabası vardı  mesafeler uzun çevre kirliliği azdı sonra motorlu taşıtlar hızla gelişti mesafeler kısa çevre kirliliği fazlaydı.Şimdilerde elektrikli taşıtlar gelişiyor mesafe kısa çevre kirliliği az.

Sağlık sektörü teknolojiyle beraber olumlu yönde gelişmeler gösterdi. Akıllı cerrahi cihazlarla küçük kesikli büyük ameliyatlar gerçekleştirilebiliyor. Operasyonlarda kullanılan malzemeler cihazlar makineler sürekli gelişiyor ve bu gelişime sağlık personelleri kendilerini adapte ederek hemen öğrenmeliler. Teknoloji geliştikçe bizlerde güncellemelere ayak uydurmak zorundayız.

Hastalarımız teknolojiyle beraber çeşitli rahatsızlıkların da şikayetiyle biz fizyoyerapistlere başvuruyorlar. Örnekleyecek olursak boyun ağrılarında inanılmaz bir artış görülmüş ve beynin başparmağının etkilediği bölgenin gelişiminin arttığı da görülmüş.Peki bu olumsuz ve olumlu iki sonuç nasıl teknolojiyle alakalı olur ? Akıllı telefonlarla hayatımız kolaylastı ama boynumuzun açısını bozduğumuz için kaslarımız sürekli aynı pozisyonda ileriye yönelik kasıldığı için boyun ilerde baş yerde boyun kaslarımız zayıf ve boyun omurlarımızdaki ligamentlerin güçsüzlüğüyle birlikte fıtık vakalarında artış oluyor. Baş parmağımızın sürekli kullanımından kaynaklı beynin ilgili bölgesinin gelişimide yine akıllı cihazların kullanılmasından kaynaklıdır.

Fizyoterapistler olarak güncellenmemiz gerekiyor ki bir çok  meslektaşım zaten kendini güncelliyor. Hastalarımızın teknolojiyi kullanırken doğru şekilde nasıl kullanılmalıdır sorusunu kendilerine sormalıdırlar ve fizyoterapistlerden yardım almalıdırlar.

Güncellemelerimizde egzersizlerimizi teknolojik kullanıma yönelik geliştirip modifikasyonlarını yapmalıyız.

Hastalarımıza çeşitli uyarılarda ; saatli telefon kullanılması gereksiz kullanılmaması işlemlerimizi hallederken uygun postürle yapılması gibi bulunulmalıdır.

Güncellenmemiz diliğimle . . .

İlköğretim ve lise eğitimlerimi Erzurum da aldım. 2014 yılında Ahi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulundan mezun oldum. 2014-2016 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde iş hayatına girdim. 2017 Ankara Gaziler Fizik Tedavi ve…

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir