Hastalıklar

Ganglion Kisti ve Tedavisi

       Ganglion Kisti ve Tedavisi hakkında birçok kaynakta bilgi bulabilen insanlar özellikle kendi yaşadıkları sağlık sorunlarının bu tarz bir sorun olup olmadığını da anlayabilmektedirler. Genellikle eklem yerlerinde ortaya çıkan bu kitle küre şeklinde bir kabarcık olarak kendisini göstermektedir. Birçok kişinin başına gelen bu durum hem rahatsız edici bir görünüm hem de rahatsız edici ağrılara neden olabilmektedir.

Bu kistler bayanlarda erkeklerden daha çok görülür ve çoğu zaman tek bir kist olarak değil birçok kistin birleşmesi olarak görülebilmektedir. Ellerin üst kısmında bilek bölümünde çok yaygın bir şekilde oluşan bu kistler zararsızdır ve doğru müdahaleler ile zaman içinde yok olabilmektedir. Ancak kimi zaman basit cerrahi müdahaleler gerektirebilmektedir. Bu kistlerin içinde jöle kıvanımda bir sıvı bulunmaktadır ve kiste dokunulduğunda yumuşak bir yapısı olduğu hemen anlaşılabilmektedir.

Ganglion Kisti ve Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Ganglion Kisti ve Tedavisi hakkında verilen bilgiler insanların bu gibi durumlarda ne yapmaları ve ne yapmamaları gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayabilmektedir. Bu kistlerin tedavisinde teşhis konulması için genellikle kist içinden şırınga ile sıvı alınmaktadır. Daha sonra bu sıvıya yapılacak olan çeşitli analizler ile daha net bilgiler elde edilebilmektedir. Aynı zamanda ultrason veya MR gibi kontroller ile de kistin durumu hakkında net bir şekilde bilgi sahibi olmak mümkündür.

Bu konuda sorun yaşayan bir kişi için teşhis koymanın tek yolu fiziksel olarak tetkikler yapılmalıdır. Bu kistin tedavisinde öncelikle kist içindeki sıvılar şırınga ile çekilir ve kitlenin içi tamamen boşaltılır. Daha sonra ise gerek görüldüğü takdirde cerrahi müdahale yapılır. Eğer buna gerek yoksa o zaman bileklerin sabitlenmesi gerekmektedir. Bu sayede kısa zaman içinde sorun kökten çözülecek ve kist büyük ölçüde yok olacaktır.

Ganglion Kisti ve Tedavisinde Kimden Yardım Alınmalıdır?

Uzmanlar bu kistlerin kötü huylu olmadıklarını ve ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olmayacağını belirtmektedirler. Bu sebeple birçok kişi bu durumu ciddiye almamaktadır. Fakat her ne olursa olsun Ganglion Kisti ve Tedavisi hakkında bilgi sahibi olup bu durumda neler yapılması gerektiğini bilmek yanlış davranışlardan korunmak için çok önemlidir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir