Fizyoterapistler Tarafından Kullanılan Fizik Tedavi Ajanları

0
2514

Fizik tedavi ajanları, belirli bir eğitimi gerektiren cihazlar olduğundan fizyoterapistler tarafından kullanılan, demirbaş niteliğindeki aletlerdir. Tens, cold/hot pack gibi kullanımı ve uygulaması uzmanlık gereken bazı cihazlar ancak fizyoterapistler tarafından uygun görülmesi halinde hastalarca kullanılabilir. Bu işlem ve uygulamaların tümü tamamen fizyoterapistlerin tavsiyelerine bağlıdır. Bu nedenle fizik tedavi ajanlarını hastaların kendi başlarına kullanması uygun değildir.

Çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılan fizik tedavi ajanları şu şekildedir:

 • Hot pack ( sıcak paketler )
 • Kısa dalga kullanımları
 • Lazer
 • Parafin
 • TENS
 • Cold pack ( buz paketi )
 • Traksiyon
 • Ultrason
 • Vakum
 • İnfrared ışınlar
 • Terapötik (tedavi edici) egzersizler
 • Compex
 • Manuel terapi
 • İnterferans
 • Galvani akım

Tedavilerde Sıklıkla Kullanılan Ajanlar

1) Tens

Elektrot kullanımlarıyla ağrı bölgelerine ve belirli bir sinirin beslediği alanlara verilmekte olan özel bir elektrik akımı tedavisidir. Çeşitli uygulama tipleri vardır. Hastanelerde büyük demirbaş cihazlar halinde mevcut olduğu gibi ev kullanımlarına uygun küçük boyları da vardır. Kullanımları belirli bir eğitim ve uzmanlık gerektirdiğinden kesinlikle fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

2) Ultrasound Cihazı

Ultrasound cihazı kullanılarak vücut dokularına yüksek frekans içeren ses dalgaları gönderilir ve derin doku bölgelerinde ısı artışları sağlanır. Böylece uygulamaya gidilen bölgedeki damarlarda genişlemeler, dolayısıyla da beslenme sağlanmaları ve iyileşme hızlanmaları meydana gelir.

3) Hot Pack (Sıcak Paketler)

Bünyesine silikat jeli doldurularak hazırlanan genellikle su sızdırmayan özelliğe sahip olan kumaş torbalardır. Daha çok yüzeysel dokularda kullanılır. Bu bölgelerin ısınmasının sağlanması için kullanılan ideal bir yöntemdir. İçinde su kaynamakta olan kazanlar bünyesinde ısıtılarak ve havluya sarılarak bölge odaklı kullanılırlar. Boyun bölgesine ve bel bölgesine uygun ebatlar olduğu gibi özel ya da değişik ebatlarda hot pack kullanımları mevcuttur. Standart ölçüler genellikle dilim (8-10 dilim) şeklinde ifade edilmektedir.

4) Soğuk Paketler (Cold Pack)

Soğuk uygulamalarda kullanılan bir fizik tedavi ajanıdır. Tedavilerde iki çeşit cold pack kullanılmaktadır. Birinci tür özellikle de spor yaralanmalarında kullanılan bu kullanım için özel olarak üretilmiş olan plastik torbalar şeklindedir. Günlük hayatta içine buz ya da buzlu su ilave edilerek kullanılan torbalarla bire bir aynı özelliklere sahiptir. İkinci tür ise İçinde özel bir jel bulunan ve farklı şekillerde ve ebatlarda olan buzluklarda/ soğuk alanlarda kullanıma hazır olarak bekletilen cold pack paketleridir.  Uygulanacak bölgeye özel şekillere sahiptir. Yüz, kol, bacak, eklemler vb bölgeler için kullanılabilmektedir. Fizyoterapistler tarafından uzmanların istemiyle uygulanmaktadır. Kullanım sağlanırken direk olarak tene temas etmemesine özen gösterilmelidir.  Bir havlu ya da bez yardımıyla teması kontrol altına alınmalıdır. Kullanıldıktan sonra ve soğutma özelliğini kaybettikten sonra cold packler tekrar buzluğa konulabilmekte defalarca ve uzun süre boyunca kullanılabilmektedir.

5) Soğuk-Sıcak Paketler (Cold- Hot Pack)

Gelişmiş teknoloji ile hazırlanan bünyesinde jel bulunduran ve farklı boyutlarda kullanıma hazır paketler halinde bulunan hem sıcak hem soğuk olarak kullanılabilen fizik tedavi ajanlarıdır. Aynı ürün hem ısıtılma işlemine tabi tutularak sıcak, hem de soğuk bir alanda bekletilerek soğuk olarak kullanılabilmektedir. Bünyesinde bulunan özel jeller her kullanıma uygun şekilde dizayn edildiğinden paketler fizyoterapistlerin uygun gördüğü şekilde sıcak ya da soğuk şekilde kullanılabilmektedir. Cold-hot paketler daima soğuk alanlarda bulunduklarından dolayı soğuk kullanıma hazır haldedirler. Sıcak olarak kullanılmak istendiğinde ise paketler su içerisinde kaynatılmamalıdır. Bir kabın içerisine alınarak kaynayan suyun ateş ile bağlantısı kesilmeli ve cold-hot pack suya konularak 15 ila 20 dk sıcak su içerisinde bekletilmelidir. Yeterince ısındığından emin olunduğunda bir havluya sarılarak kullanıma uygun hale getirilmelidir.  Kullanımları belirli bir eğitim ve uzmanlık gerektirdiğinden kesinlikle fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

Cold-hot packler su içerisinde ısıtlarak kullanıldığı gibi büyük bir çoğunluğu mikro dalga fırınlarda da kullanıma hazır hale getirilebilmektedir. Ürünleri kullanmadan önce üzerlerinde yer alan kullanım talimatlarının okunması bu nedenle oldukça önemlidir. Ani gelişebilecek kazalara ve deformasyonlara karşın her evde hemen soğuk kullanımlar için buzlukta ve sıcak kullanımlar için ise oda sıcaklığında bulunmak üzere 2 adet cold-hot pack bulundurulması tavsiye edilmektedir. Bazen ise iki tane almak yerine her iki kullanıma uygun olan bu üründen bir tane alarak soğuk kullanım için buzlukta hazır bekletmekte yararlı olabilir. Sıcak kullanımlarda ise aynı ürün buzluktan çıkarılarak 15 ila 20 dk içinde ısıtılarak sıcak kullanma hazır hale getirilmelidir. Bu nedenle bu yönleri ile cold- hot pack ürün iki amaçlı kullanıldığından daha ev kullanımlarında daha pratik olabilmektedir.

İnfraruj (Kızılötesi)

Kızılötesi ışın kullanımlarıyla, ağrıların azaltılması, yüzeysel ısı artışı ve kasların gevşemeleri sağlanmaktadır. Fizyoterapistler tarafından uzmanların istemiyle uygulanmaktadır

Mikrodalga Diatermi

Bir tür elektromağnetik dalga kullanılması ile uygulanan fizik tedavi metotlarından biridir. Fizyoterapistler tarafından uzmanların istemiyle uygulanmaktadır.

Laser

Vücudun çeşitli bölgelerinde ağrıları azaltmak ve ağrı artışını sağlayan spazm alanlarının ağrı artışını durdurması için uygulanmaktadır. Fizyoterapistler tarafından uzmanların istemiyle uygulanmalıdır.

Traksiyon

Özel bir ekipman yardımı alınarak omurların birbirinden uzaklaştırılmasının sağlandığı bir tedavi yöntemidir. Traksiyon uygulamalarında çekim süreleri ve çekim kuvvetleri her bireye göre özel olarak belirlenmektedir. Bireyler yatar ya da oturur pozisyondayken çekim uygulaması yapılır. Deformite durumuna ve uygulama amacına göre sürekli ya da aralıklı çekim yapılabilmektedir. Kullanımları belirli bir eğitim ve uzmanlık gerektirdiğinden kesinlikle fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

Parmak Merdiveni

Parmak egzersizleri uygulamalarında kullanılmaktadır.  Duvara monte edilerek kullanıma hazır hale getirilir. Parmaklar ile sanki merdiven çıkıyor gibi parmaklar yukarı doğru ilerletilir. Düz parmak merdiveni ve eğimli parmak merdiveni olmak üzere iki türü vardır. Bireylerin hastalığına ve ihtiyaç duyulan tedaviye göre hangi ekipmanın kullanılacağına uzmanlar tarafından karar verilmektedir.

Omuz Çarkı

Omuz hareketlerinde, fizyoterapistlerin uygun görmesi ve yönlendirilmesiyle kullanılan bir fizik tedavi ajanıdır.

Tilt table

Uzun süre yatakta istirahat etmek zorunda kalan bireyler, ayağa kaldırıldıkları zaman, ani tansiyon düşmelerine bağlı olarak baygınlık geçirebilmektedir. “Tilt table” adı verilen dereceli/kademeli  masa- yatak yardımı ile bireylerin yavaş yavaş dik duruma adapte olması sağlanmaktadır. Kullanımları belirli bir eğitim ve uzmanlık gerektirdiğinden kesinlikle fizyoterapistler tarafından uzman istemiyle uygulanmalıdır.

Duvar Barı

Postür düzeltmelerinde ve yürüyüş çalışmalarında egzersiz uygulamaları amacıyla kullanılan bir fizik tedavi ajanıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here