Fizyoterapist

Fizyoterapist

Fizyoterapist Kimdir?

İnsanların yoğun bir şekilde dışarıda ve evde maruz kaldığı şey yaralanmadır. Bu yaralanmalar bireylerin sakatlanmalarına ve belirli sürelerde vücutlarında belirli noktaları kullanmakta onları aciz duruma getirmektedir. Sürekli olarak kişilerin fonksiyonel olarak yüksek dozda ağrıya maruz kalması ve belirli yeteneklerini kaybetmeleri uzun süreli olarak onlara hareket ettirecek ve bu alanda kaybettikleri duyuları geri kazandıracak kişilere ihtiyaç duymalarını sağlamaktadır. Bu da günümüzde fizyoterapist denilen alanın daha yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulmasını sağlayan bir etmendir.

Bireylerin yaşadıkları kötü durumlar karşısında sağlıklarına kaldıkları yerden devam etmelerini sağlayan en önemli bölümlerden biri olarak günümüzde çok fazla talep görmektedir. Bu noktada bireylerin sürekli olarak egzersiz yapmalarını ve kaybettikleri duyuları geri kazanmalarını sağlayan bir bölüm olarak bilinmektedir.

Fizyoterapistlerin Çalışma Bölümleri

Fizyoterapist olarak göreve başlayacak kişiler her tülü sağlık kuruluşunda görev alabilmekte ve bu noktada oldukça geniş bir iş alanları bulunmaktadır. Ortopedi bölümünde, nörolojide, psikiyatri servisinde fiziksel tıp rehabilitasyon merkezinde, beyin ve sinir cerrahisinde çalışabilirler. Aynı zamanda bunlara ek olarak kardiyoloji, genel cerrahi, kalp damar cerrahisi, göğüs hastalıkları bölümünde de bu tür personellere ihtiyaç bulunmaktadır.

Birçoğumuzun bilmediği çocuk servisinde, onkolojide, ürolojide, kadın doğum servisinde, kulak burun boğazda, diş ünitelerinde çok fazla bu sağlık personeli talep edilmektedir. Bunlar genel olarak yataklı hasta servisleri olarak bilinmektedir.

Rehabilitasyon merkezlerinde, birinci basamak sağlık kuruluşlarında, endüstri alanlarında, okullarda spor kulüplerinde, huzur evleri ve kaplıca merkezlerinde yine çok fazla talep gören bir sağlık personeli olarak bilinmektedir.

Kimler Fizyoterapist Olabilirler

Ailelerin çocuklarını en çok yönlendirmek istedikleri meslek genel olarak sağlık bölümleridir. Bu noktada son zamanlarda oldukça ilgi gören fizyoterapist bölümü de günümüzde oldukça yoğun bir şekilde ilgi gören bir meslek olarak bilinmektedir. Oldukça fazla talep edilen bu meslek için kişilerin 4 yıllık fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünden mezun olmuş ve gerekli yerlerde çalışmaya hak kazanmış olması gerekmektedir.

Sağlık personeli olmak isteyen kişilerin kesinlikle bu alanda mezun olması gerekir. Buna göre kişilerin göreve başlama süreçleri ertelenmeden başlama şansına kavuşurlar. Çünkü bu bölüm genel itibariyle günümüzde oldukça fazla ilgi gören bir bölüm olmuştur. Dilerseniz sizler de sayısal bölüm mezunu olarak kolay bir şekilde bu bölümü kazanıp mezuniyet sonrası kısa sürede iş sahibi olabilirsiniz.

Fizyoterapistler Ne Tür Hastalar İle İlgilenirler

Sakatlanma ve yaralanmaların dışında maruz kalınan ameliyat sonrası kişiler fiziksel olarak bedenlerinde bir duyu kaybına maruz kalabilmektedirler. Buna göre oldukça fazla bir çalışma alanı olan bu sağlık personeli bireylerin kayıplarına göre çok fazla şeyle ilgilenmek durumundadırlar.

Genel olarak kronik rahatsızlıklarda bu sağlık personeli aktif bir şekilde çalışabilmektedir. İskelet ve kas sisteminde ki bozulmaklarda, sini sisteminde meydana gelen rahatsızlıklarda, nörolojik hastalıkların başlangıç ve ilerleyen süreçlerinde, romatizmalı rahatsızlıklarda çalışabilmektedir. Ayrıca sürekli olarak gündelik yaşamımızda gördüğümüz kırık çıkık durumlarında da bu bölümden mezun olan kişiler çalışabilmektedirler.

Yoğun bakımda tedavi gören hastalar, yanık sonrasında hareket kaybı yaşayanlar, gelişme geriliğine maruz kalan kişiler, otizm, sendrom yaşana bireyler için bu alanda çalışan sağlık personelleri aktif bir şekilde çalışma göstermektedirler.

Fizyoterapistler Ne Tür Hastalar İle İlgilenirler

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Kişilerin genel olarak en fazla şikâyetçi oldukları alan sırt ağrılarıdır. Bu noktada meydana gelen kireçlenmeler ve bunun gibi birçok ağrıyı sağlık personeli olarak yumuşatma görevinde bulunmaktadırlar. Bunu yaparken hem doğru hareketler yapmaya hem de ağrıların azalmasına yardımcı olacak aletlerden faydalanmaktadırlar.

Felçlik geçiren kişiler için yine en önemli sağlık personelidir. Çünkü bu tür hastalarda hem doğru hareket hem de sürecin iyi bir şekilde ilerlemesi önemlidir. Hastalığın ilerlemesini durdurmak adına sürekli olarak bu kişilerin özel ilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca felç olan kişilerin sıcak su tedavisi son zamanların gelişen modern sağlık hizmetinde yine fizyoterapistlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda aktif bir şekilde çalışmaları önemlidir.

Yaralanma gibi ağır travmalarda yine kişilerin eski günlerine geri dönemleri amacıyla aktif bir program çerçevesinde çalışmalarını gerçekleştirmeleri açısından oldukça önemli bir bölümdür. Bu şekilde kişilerin kısa sürede eski günlerine geri dönemleri amaçlanmaktadır.

Bazen yaşanılan talihsiz olaylar bireylerin bazı işlevlerini kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu durum karşısında kişilerin eski günlerine geri dönemleri gerekli egzersizler ile sağlanamadığı durumlarda kişiye yaşadığı duruma göre belirli cihazlar takılmaktadır. Bu cihazların takılması ve bu cihazla yaşamayı kişilerin öğrenebilmesi açsından her alanda bu personele ihtiyaç bulunmaktadır.

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist nasıl olunur? oldukça fazla talep gören bir bölümdür. Peki, kimler ne şekilde bu bölümü okuma şansına kavuşmaktadır. İlk olarak bu bölümü okumak isteyenlerin lise eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bunun üzerine tüm öğrencilerin girdiği üniversite sınavından başarılı olup bu bölümü tercih etmeleri gerekecektir.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü olarak üniversitelerce 4 yıllık şekilde okutulmaktadır. Ayrıca bu bölüm adına net bir puan söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü her üniversitenin alım puanları farklılık gösterse de bilindiği üzere yüksek bir puana ihtiyaç bulunmaktadır. Bu şekilde gerekli çalışmayı yapıp gereken bölümü okuduktan sonra diplomanın da alınması ile kişi artık fizyoterapist unvanı alacaktır. İşte bu şekilde bireylerin bu süreci bilmesi ve bu sürece razı olup zorlu bir sürecin ardından oldukça iyi bir maaş ile görevlerini icra etmeleri oldukça mümkündür. Sizlerde dilerseniz bu bölümlerden mezun olabilir ve iyi çalışma koşulları altında görevinizi sürekli olarak yerine getirebilirsiniz.

Fizyoterapist Nasıl Olunur

Fizyoterapistlerde Olması Gereken Özellikler

Bölüm olarak oldukça havalı ve oldukça geniş bir çalışma alanı olan bir bölümdür. Ancak yinede bu bölümden mezun olmak ve gerekli başarıları göstermek iyi bir sağlık personeli olmak adına yeterli gelmemektedir.

Eğer iyi bir sağlık personeli olmak ise amacınız belirli şartları da kendisinde mevcut bulundurmanız gerekecektir. Öncelikle bu bölümü okuyacak olan veya bu bölümden mezun olanların fen bilimleri alanında başarılı olması ve bu alana ayrı bir ilgisini bulunması gerekecektir.

Kişilerin sağlıklı bir çalışma süreci geçirip hem kendilerine hem hastaları faydalı olabilmesi için yine fizyoterapist sağlık personeli olacak kişinin bedensel olarak sağlıklı olması gerekecektir. Bu şekilde hem bedensel yönden sağlıklı kişiler hem de dayanıklı kişiler iş hayatlarını oldukça olumlu bir şekilde tamamlayabileceklerdir.

Bazı mesleklerde en önemli nokta sabır ve güler yüzdür. Özellikle bu şey sağlık kuruluşlarında önemlidir. Bedensel olarak rahatsızlık yaşayan kişiler için en büyük problem kendisilerini eksik ve noksan hissetmeleridir. Bu nedenle bu mesleği icra edecek olan kişilerin gerekli güler yüzü ve samimiyeti hastaları geçirmeleri gerekecektir.

Sabrın yanında kişinin el becerisi de önemlidir. Çünkü bazı anlarda kişinin pratik olması ve aktif bir şekilde el ve kol hareketlerini kullanarak bireyin zor duruma düşmesine engel olması gerekebilecektir.

Sağlık personellerinde genel olarak aranan en önemli özellik ise hastalar ile empati kurabilecek bir merhamet duygusunu içlerinde barındırmalarıdır. Bunu başaran kişiler oldukça kısa bir zaman diliminde çok büyük başarılara imza atabilecek ve hastaların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayabilecekler. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir