FizyoterapistSağlık

Fizik Tedavi Nedir?

Egzersizler sağlıklı kalmamız için araçsal araçtır. Tıpkı arabanız gibi, vücudumuzun optimal performans göstermesi için düzenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Fiziksel terapi, güç, denge, hareketlilik ve genel uygunluğun yanı sıra yaralanma önleme ve tedavisini geliştirir. Fiziksel terapistler uzun süreli yaşam kalitesi elde etmek için hareketi düzeltmenize ve iyileştirmenize yardımcı olur.

 

Fizik tedavi egzersizleri, vücudun hastalık veya yaralanmalardan etkilenmiş bölümlerini kullanma yeteneğini geliştirebilir. Örneğin, artrit ağrılı ve sert eklemlere neden olan uzun süreli bir durumdur. Fizik tedavi eklemleri hareketli tutmak (hareket ettirmek) ve çevredeki kasları güçlendirmek için yardımcı olabilir.

Fizyoterapistler hastanelerde, özel uygulamalarda veya sosyal hizmetlerde çalışabilirler. Sosyal hizmetler ile çalışmak, örneğin, yaşlı insanlar için toplumda bakım sağlar. İnsanlar daha sağlıklı bir yaşam elde etmek için giderek daha fazla fizik tedaviye bütünsel bir iyileştirme yöntemi olarak başvurmaktadırlar.

 

Fizik tedavi nedir?

 

“Fiziksel terapi veya fizyoterapi (bazen FT’ye kısaltılır), öncelikle bozuklukların ve sakatlıkların giderilmesi ve hareketliliğin, fonksiyonel kabiliyetin, yaşam kalitesinin ve hareket potansiyelinin teşviki, inceleme, değerlendirme, teşhis ve fiziksel müdahale. ”

Fizyoterapi / Fizik Tedavi, yaşam boyunca maksimum fonksiyonel kabiliyeti geliştirmeyi, sürdürmeyi ve geri kazandırmayı amaçlayan bir sağlık mesleği. Normal vücut fonksiyonunu düzeltmeye ve hastalık, travma veya yaralanma kaynaklı sakatlıkların önlenmesine yardımcı olur. FT’ler, bir tanıya varmak ve bir yönetim planı oluşturmak için bir kişinin geçmişini ve fiziksel muayenesini kullanır ve gerektiğinde, laboratuvar ve görüntüleme çalışmalarının sonuçlarını içerir. Fizyoterapi, kardiyopulmoner, geriatri, nörolojik, spor, manüel, ortopedi ve pediatri dâhil olmak üzere pek çok özel alana sahiptir.

 

Bir fizyoterapistin görevleri

 

Fizyoterapist, hastaya hareket restorasyonunda yardımcı olur. Görevleri şunları içerir:

 

  • Kas gücü değerlendirmesi ve ölçümü.
  • Eklem hareket açıklığını korumak ve arttırmak için fizik tedavi egzersizleri.
  • Oturma ve ayakta durma dengesini değerlendirin ve eğitin.
  • Fiziksel terapi egzersizleri, diğer spesifik kas grupları veya tüm vücut için dayanıklılığı, dayanıklılığı ve koordinasyonu arttırır.
  • Hem yüzeysel hem de derin ısı ve soğuk gibi çeşitli fizik tedavi modalitelerini, ayrıca hidroterapi teknikleri, elektriksel stimülasyon, traksiyon ve ağrı giderimi için masaj kullanın.
  • Çevre engelini serbest ve erişilebilir hale getirmek için ev değerlendirmesinde yardım.
  • Bakım dâhil olmak üzere hastanın tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını değerlendirin ve kişiselleştirilmiş tekerlekli sandalye reçetelerine yardımcı olun.
  • Ambulatuar yardımcılarla birlikte veya olmadan ilerleyici yürüyüş eğitimi.
  • Spastisiteyi azaltmak için egzersizler.
1996 Yalova doğumluyum. İlk okula Zübeyd Hanım İlköğretim Okulunda başladım. Daha sonra aldığım burs ile 6. sınıfta Yalova Yücebilgili Kolejine geçtim. 2012 Yılında Mezun oldum. 2016 Yılında Özel Yalova Anadolu Lisesinden mezun oldum. Şuan Odessa National…

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir