HastalıklarTedaviler

Fibula Distal Uç Kırığı

Fibula distal uç kırığı diz ve ayak bileği bölümlerini ilgilendiren bir kırık türüdür. Baldır bölgesinin kemik yapısındaki hasarların doğru tedavisi ve önlemler kritik bir konudur.

Tibia-Fibula Kırıkları Nedir

Fibula distal uç kırığı tibia-fibula kırıkları kapsamında yer alan bir sorundur ve diz ile ayak arasındaki baldırın kemik yapısındaki sorunları ifade etmektedir. Yumuşak doku örtüsü çok incedir ve  doğrudan baldıra gelen travma durumlarında doku yaralanması ile beraber bir durum görülür. Kemikler birbirine bir doku ile sıkıca tutturulmuş olduklarından tibia kırığı nadir görülen bir durumdur. Çoğu zaman bu ikisinin birlikte kırıldığı görülmektedir. Ancak k kırılma türü olma şekline göre değişebilir.

Tibia-Fibula Kırıkları  Neden Ve Nasıl Meydana Gelir

Fibula kırıkları  genellikle trafik kazaları, yüksek bir yerden düşme, silah yaralanmaları,  spor yaparken dönme durumları, düşük enerjili travmalar gibi nedenlerle olmaktadır. Açık kırık olması halinde  acilen ameliyat gereklidir.

Kırıkların Belirtileri  Nelerdir

Tibia-fibula kırıkları  belirtileri şu şekillerde kendini gösterebilir:

  • Bacakta şekil bozukluğu
  • Anormal hareket
  • Çok şiddetli ağrı
  • Bacakta kısalık
  • Üzerine basamamadır.

Kırığın durumunu açık kırık değilse tespit etmek için radyolojik bir inceleme yapılmaktadır. Bu şekilde parçalı ya da diğer kırık türlerinin görüntülenmesi de söz konusudur.Bu kırık türlerinin de kendi aralarınta alt sınıflandırma olduğunu  bilmek gerekmektedir. Bu nedenle tam bir tanı için bilgisayarlı tomografi gerekecektir. Stres kırığı durumlarında MR uygulamaları da gerekebilir.

Tibia-Fibula Kırıklarının Tedavisi

Fibula distal uç kırığı tedavisi açık kırıklar olması halinde acil cerrahi işlem ve eksternal fiksasyon yöntemi kullanılarak tedavi edilmektedir. kemik kaybı olan kırıklar da aynı şekilde bu durumla çözülmeye çalışılmaktadır.

  • Kilitsiz plak ve vidalar, kilitsiz intramedüller çiviler
  • Alçı veya yürüme ortezi
  • Açık redüksiyon

Çivi Ekleme

Kaynaması mümkün olmayan tibia-fibula kırıklarının tedavisi için çivi kullanılmaktadır. Kilitli çivi kullanımı, parçalı kırıkların dizilimini sağlamak, oblik seyirli kırıklarda da kısalma ve kayma sorunlarının önüne geçmek için kullanılır. Kırık uçlarının birbirine yaklaşması

Tibia-Fibula Kırıklar Kaynama Süresi

Tibia-fibula kırıkları yaklaşık bir süre verilirse 5-6 aydır. Ancak bir seneye kadar uzama durumu vardır.


Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir