Femur (Uyluk) Egzersizleri

0
1972

1. Egzersiz

Egzersiz pozisyonunun alınabilmesi için öncelikle sert bir zemine oturulmalıdır. Daha sonra eller kalçanın yanlarına alınarak ellerden destek alınmaya hazır hale getirilmelidir. Ayaklar uçları omuzlara bakacak şekilde olabildiğince açılmalıdır. Bu şekilde yaklaşık 5 saniye beklenildikten sonra bacaklar birleştirilmeli ve dinlenilmelidir. Egzersiz sırasında femur başlarında tutulma yaşayan bireyle egzersizi derhal durdurarak fizyoterapistlerine bilgi vermelidirler. Femur başı, femur, tibia-fiula, ayak bileklerinde ve ayaklarda herhangi bir ağrı, uyuşma ya da tutulma yaşanmadığından emin olunduktan sonra egzersize devam edilmelidir. Egzersiz 15×2 formunda uygulanmalıdır.

2. Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için öncelikle sert bir zemine oturulmalı ve bacaklar kırılarak gövdeye doğru çekilmelidir. Daha sonra ellerle ayak bilekleri hizasından bacaklar sarılmalıdır. Doğru pozisyon alındıktan sonra eller yardımıyla bacaklar gövdeye doğru çekilip yaklaşık 5 saniye beklenmelidir. Daha sonra gevşeme hareketine geçilerek bir sonraki harekete hazırlanılmalıdır. Bu sırada nefes kontrolü sağlanmasına dikkat edilmelidir. Bacaklar gövdeye çekildiğinde nefes alınmalı gevşeme hareketine geçildiğinde nefes verilmelidir.  Femur başı, femur, tibia-fiula, ayak bileklerinde ve ayaklarda herhangi bir ağrı, uyuşma ya da tutulma yaşanmadığından emin olunduktan sonra egzersize devam edilmelidir. Egzersiz 15×2 formunda uygulanmalıdır.

3. Egzersiz

Egzersiz uygulaması için masa vb yükseklikteki sert bir materyalden yardım alınmalıdır. Ayaklar birleştirilerek eller ile egzersiz materyalinden yardım alındıktan sonra sırasıyla bacaklar geriye doğru itilmelidir. Bu sırada kalça bölgesinde tutulma meydana gelirse bu durum kesinlikle fizyoterapistlere bildirilmelidir. Bacaklar geriye doğru açıldıktan sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönülmelidir. Bu sırada nefes kontrolü sağlanmasına dikkat edilmelidir. Bacaklar geriye doğru itildiğinde nefes alınmalı gevşeme hareketine geçildiğinde nefes verilmelidir. Her bacak 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 3 set uygulanmalıdır.

4. Egzersiz

Düz bir zemine oturarak bacakların yere paralel ve bitişik olması sağlanmalıdır. Bu sırada sert bir yere yaslanılmalı ve belin desteklenmesi sağlanarak eller yanlara açılmalıdır. Bacaklar mevcut konumdayken yere doğru bastırılmalı ve (femurun) uyluğun önündeki büyük dört başlı (kuadriseps) kasının kasıldığı hissedilmelidir. Herhangi bir tutulma oluşumu durumlarında derhal egzersiz durdurulmalı ve fizyoterapistler bilgi verilmelidir. Her sıkıştırma 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 3 set uygulanmalıdır.

5. Egzersiz

Egzersiz pozisyonunun alınabilmesi için öncelikle sert bir yere yaslanılmalı ve belin desteklenmesi sağlanarak eller yanlara açılmalıdır. Bu sırada düz bir zeminde oturulduğundan bacakların yere paralel ve bitişik olduğundan emin olunmalıdır. Ayak parmakları yukarı doğru bakacak şekilde dik tutulmalıdır. Daha sonra sağ bacak yaklaşık 15 cm yukarıya doğru kaldırılıp bir süre bu şekilde tutulmalıdır. Kuadriseps kasının kasıldığından emin olunmalıdır. Kuadriseps kasının kasıldığından emin olunduktan sonra gevşeme hareketine geçilmelidir. Aynı egzersiz diğer bacak için de uygulanmalıdır. Bel fıtığı, bel kayması vb vertebra deformasyonlarına sahip olan bireyler egzersiz sırasında çeşitli ağrılarla karşılaşabileceğinden egzersizleri fizyoterapistler kontrolünde yapmalıdırlar. Her bacak 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 3 set uygulanmalıdır.

6. Egzersiz

Egzersiz uygulaması için step tahtası yardımı alınmalıdır. Sırasıyla her iki ayakla step tahtasına çıkılmalı yukarı doğru yönelinmeli ve daha sonra başlangıç pozisyonuna dönülmelidir. Femurların güçlenmesi ve desteklenmesi için vazgeçilmez olan egzersizlerden biridir. Ancak patella bölgesinde deformite oluşumları varsa bu durum fizyoterapistlere bildirilmeli ve fizyoterapist gözetiminde egzersizlerin devamlılığı sağlanmalıdır. Bu sırada nefes kontrolü sağlanmasına dikkat edilmelidir. Yukarı çıkıldığında nefes alınmalı başlangıç pozisyonuna dönüldüğünde (gevşeme hareketine geçildiğinde) nefes verilmelidir. Her bacak 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 3 set uygulanmalıdır.

NOT: Egzersizler kesinlikle fizyoterapist eşliğinde ve fizyoterapistlerin önerisi ile yapılmalıdır. İçerik bilgi amaçlı olup yalnız içeriğe bakılarak tedavi uygulanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here