Femur Başı ve Tibia-Fibula Egzersizleri

0
3133

1.Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için sert ve düz bir zemine uzanılmalıdır. Kollar yanlara açılmalı ve egzersiz süresince kollardan yardım alınmamalıdır. Ayakla omuz genişliği hizasında açılmalı ve parmak uçlarının yukarıya bakması sağlanmalıdır. Daha sonra sayı tutarak parmak uçları iç bölgede birleştirilmeli ve başlangıç pozisyonuna dönülmelidir. Egzersiz esnasında ayaklar iç bölgeye doğru büküldüğünde ayak tabanlarının iç kısımlarının yere değmesine çalışılmamalıdır. Bu hareket femur başlarını zorlayacağından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Taban değirme egzersizlerine ancak fizyoterapistlerin önerisi ile başlanılmalıdır. Her set 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersizler toplamda 2 set şeklinde uygulanmalıdır.

2.Egzersiz

Sert ve düz bir zemine uzanarak ayaklar birleştirilmelidir. Bu sırada kolların yanlara paralel olarak açılması sağlanmalıdır ve egzersiz süresince kollardan yardım alınmamalıdır. Daha sonra sırasıyla bacaklar dik bir şekilde havaya kaldırılarak femur kemiğinin alt bölgesindeki kasların gerildiği hissedilmelidir. Egzersiz sırasında bacağın dik olmasına dikkat edilmelidir. Kondisyonu sağlam olmayan bireylerde bacağın tam kaldırılamaması ya da tam dik hale getirilememesi gibi durumlar olacağından çok fazla zorlanmamalıdır. Egzersiz süresince nefes kontrolü yapılması ihmal edilmemelidir. Bacaklar yukarı kaldırıldığında nefes alınmalı, indirildiğinde ise nefes verilmelidir. Her bacak 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 2 set şeklinde uygulanmalıdır.

3.Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için sert ve düz bir zemine uzanılmalıdır. Kollar yanlara açılmalı ve egzersiz süresince kollardan yardım alınmamalıdır. Diz yarım kırık hale getirilerek yukarı kaldırılmalı daha sonra karşıya bakaca şekilde indirilmelidir. Egzersiz süresince nefes kontrolü yapılması ihmal edilmemelidir. Bacaklar yukarı kaldırıldığında nefes alınmalı, indirildiğinde ise nefes verilmelidir. 15 tekrar uygulandıktan sonra diğer bacağa geçilmelidir. Aynı uygulama diğer bacak için de uygulanmalıdır. Her bacak 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersiz toplamda 2 set şeklinde uygulanmalıdır.

4.Egzersiz

Sert ve düz bir zemine uzanarak ayaklar birleştirilmelidir. Bu sırada kolların yanlara paralel olarak açılması sağlanmalıdır ve egzersiz süresince kollardan yardım alınmamalıdır. Ayaklar birleştirilmelidir. Daha sonra sol bacak yerden yaklaşık 15 cm yukarı kaldırılmalıdır. Egzersiz süresince nefes kontrolü yapılması ihmal edilmemelidir. Bacaklar yukarı kaldırıldığında nefes alınmalı, indirildiğinde ise nefes verilmelidir. 15 tekrar uygulandıktan sonra diğer bacağa geçilmelidir. Aynı uygulama diğer bacak için de uygulanmalıdır. Egzersiz 15×2 formunda uygulanmalıdır.

5.Egzersiz

Sert ve düz bir zemine uzanarak yüzün yere doğru dönülmesi sağlanmalıdır. Ayaklar birleştirilerek düz bir şekilde uzatılmalıdır. Bu sırada kolların yanlara paralel olarak açılması sağlanmalıdır ve egzersiz süresince kollardan yardım alınmamalıdır. Daha sonra birleşik olan bacaklar diz kapaklarından bükülmeden yukarı doğru kaldırılmalıdır. Yaklaşık 15 cm yukarı kaldırılan ayaklar biraz beklendikten sonra başlangıç pozisyonuna dönülmelidir. Egzersiz süresince nefes kontrolü yapılması ihmal edilmemelidir. Bacaklar yukarı kaldırıldığında nefes alınmalı, indirildiğinde ise nefes verilmelidir. 15 tekrar uygulandıktan sonra diğer bacağa geçilmelidir. Egzersiz 15×2 formunda uygulanmalıdır.

6.Egzersiz

Egzersiz pozisyonu için sert ve düz bir zemine uzanılmalıdır. Kollar yanlara açılmalı ve egzersiz süresince kollardan yardım alınmamalıdır. Yüzün yere dönük olması sağlanmalıdır. Ayaklar birleştirilerek düz bir şekilde uzatılmalıdır. Daha sonra bacaklar birleşik bir şekilde ileri doğru uzatılmalı ve tibia-fibula bölgesindeki kasların gerildiği hissedilmelidir. Egzersiz süresince nefes kontrolü yapılması ihmal edilmemelidir. Her set 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersizler toplamda 2 set şeklinde uygulanmalıdır.

7.Egzersiz

Sert ve düz bir zemine uzanarak ayaklar birleştirilmelidir. Bu sırada kolların yanlara paralel olarak açılması sağlanmalıdır ve egzersiz süresince kollardan yardım alınmamalıdır. Ayaklar birleştirilmelidir. Daha sonra bacaklar birleşik bir şekilde ileri doğru uzatılmalı ve tibia-fibula bölgesindeki kasların gerildiği hissedilmelidir. Egzersiz süresince nefes kontrolü yapılması ihmal edilmemelidir. Her set 15 tekrardan oluşmak koşuluyla egzersizler toplamda 2 set şeklinde uygulanmalıdır.

8.Egzersiz

Sert ve düz bir zemine uzanarak yüzün karşıya doğru dönülmesi sağlanmalıdır. Ayaklar birleştirilerek düz bir şekilde uzatılmalıdır. Bu sırada kolların biri başın altına alınmalı diğer kol ise hafif kırılarak bel bölgesine konulmalıdır. Bacaklardan üst kısımda olan havaya doğru kaldırılmalı daha sonra başlangıç pozisyonuna dönülmelidir. Diğer bacak için ise diğer tarafa dönülmelidir. Egzersiz süresince nefes kontrolü yapılması ihmal edilmemelidir. Bacaklar yukarı kaldırıldığında nefes alınmalı, indirildiğinde ise nefes verilmelidir. 15 tekrar uygulandıktan sonra diğer bacağa geçilmelidir. Egzersiz 15×2 formunda uygulanmalıdır.

NOT: Egzersizler kesinlikle fizyoterapist eşliğinde ve fizyoterapistlerin önerisi ile yapılmalıdır. İçerik bilgi amaçlı olup yalnız içeriğe bakılarak tedavi uygulanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here