Hastalıklar

Enflamatuar Myopati

   Enflamatuar myopati, kaslardaki inflamasyon sonucu oluşan hastalıklara verilen isimdir. Kas dokusunda meydana gelen inflamasyon, kas ve çeşitli dokularda hastalıklara yol açabilmektedir. Halk arasında bu hastalıklara iltihaplı romatizma olarak da isim verilmektedir.

Solunum sisteminden iskelet sistemine biribirinden farklı şikayetlerle hastalar doktora gelmektedir. Kaslardaki inflamasyon sonucunda kas kütlesi kaybı oluşur. Aynı zamanda kas güçsüzlüğü de meydana gelir. Bu inflamasyona pek çok şey sebep olabilir.

Enflamatuar Myopati Nedir?

Enflamatuar myopati kelimesiyle kastedilen tek bir hastalık değildir. Pek çok hastalığın tamamına verilen isimdir. Bu gruptaki hastalıkların en çok bilineni ve en sık rastalnılanı da dermatomyozit ve polimyozittir.

Bu gruptaki hastalıklar genellikle otoimmün nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Vücut normalde yabancı gördüğü ve kendisine tehlikeli olarak algıladığı organizmalara karşı savaşmaktadır. Kendi dokularına karşı ise zarar vermemektedir. Ancak bu hastalık grubunda vücut kendi kas ve damar dokularını tanıyamayarak onlara karşı savaş başlatmıştır.

Bu dokuları ortadan kaldırmaya çalışırken de inflamatuar süreçler meydana gelmektedir. Kas ve damar dokuları, vücut savunma hücreleri tarafından haraplanırken inflamasyon oluşmaktadır. Bu inflamasyonun tedavi edilmemesi de bu hücrelerin atrofiye uğramasına ve sonrasında da ortadan kaldırılmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla da kas kütlesinde azalma meydana gelmektedir.

Enflamatuar Myopati Neden Olur?

Enflamatuar myopati oluşmasında pek çok etken vardır. Bunlar virüsler, ilaçlar, mantarlar, kas travmaları, kas gelişimini etkileyen konjenital hastalıklar olabileceği gibi büyük çoğunluğu açıklanamayan otoimmün nedenlidirler.

Enflamatuar Myopati Belirtileri

Enflamatuar myopati belirtileri arasında en önemli olanı kas güçsüzlüğüdür. Bu güçsüzlük biranda ortaya çıkmaz. Yavaş ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Hasta uzun zamandır bu hastalıklara mücadele eder ancak hastalık ilerlediği zaman farkına varır. Kas güçsüzlüğünün en önemli belirtisi ise önceden yapıp artık yapamadığı işlerdir. Hatta ayağa kalkamama, kalksa bile kısa süre sonra biranda düşmelerle karakterizedir. Örneğin hasta dişlerini fırçalayamaz, saçlarını tarayamaz bir hale gelir. Zamanla kollarının ve bacaklarının inceldiğini görür, bu da kasların yıkıldığını gösterir. Eğer yutak tutulduysa yutma güçlüğü, nefes borusu tutulduysa da çabuk hasta olma ve nefes darlığı meydana gelir.

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir