Fizik tedavi ajanları

EMG Biofeedback

Konsantrasyon ve yoğunlaşma gerektiren aktif bir egzersiz olan EMG biofeedback hastanın hareket etmeyi istemesi halinde kişinin beyninden gelen elektrik komutları bu fizik tedavi cihazının hassas işlemcisi tarafından algılanır ve bu durum cihazın ekranına yansıtılır. Bu uygulamaya da EMG biofeedback denilir.

Hastalar hareket çabalarını cihazın ekranı üzerinde görsdel veya işitsel olarak takip etme imkanı bulurlar. Böylece hastalar gördükleri bu durum karşısında umutlanır ve motive olurlar. Bu durum tedaviden beklenilen başarının çok hızlı gerçekleşmesine ortam hazırlar. Kısa zaman içinde dramatik ilerlemelerin görülmesi kaydedilir.

Elektrik Stimülasyonu Nedir?

Hedef kasa mA cinsinden elektrik akımı verilir. Bu uygulamada harekete hastanın hiçbir

katkısı bulunmaz. Elektrik stimülasyon tedavisi pasif bir egzersiz şekli olarak karşımıza çıkar. Yine de elektrik stimülasyonu tedavisi ile de iyileşme gerçekleşebilir.

ETS Ve EMG Tetikli Biofeedbackli Stimülasyon

Hem elektrik stimülasyon tedavisinin hem de biofeedback tedavisinin kombine edilerek hastalara uygulandığı tedavi yöntemine ETS EMG tetikli biofeedbackli stimülasyon denilir. Bu yöntem ile birlikte hasta tedavi sürecine çabasını katar. Cihaz ise hastanın bu çabasını algılar ve hastanın hareket etmek istediği çaba doğrultusunda etkinlik gösterir.

Stimülatörün çalıştığı en etkin tedavi yöntemi olan biofeedback stimülasyonu şart koşulan hedefe ulaşılmasını görselleştirir. Cihazda görülen EMG biofeedback grafiği hasta modunda kolayca anlaşılabilmektedir. Kas aktivitesinin ölçümlenmesini sağlayan bu tedavi ile kaslar tedaviden maksimum oranda yarar sağlar. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir