HastalıklarTedaviler

Donuk Omuz

Donuk omuz sendromu,  omuz eklemi ile ilgili bir sorundur ve bunda eklem kapsülü iltihaplanması  nedeniyle eklemde ağrı olması vardır.

Donuk Omuz Belirtileri

 Donuk omuz belirtileri  omuz ekleminde şiddetli ve hareketi kısıtlayıcı bir ağrı ile kendini belli eder.Çok küçük bir harekette de omu bölgesinde kol kısımlarında ani sancı görülecektir. Bu da ciddi bir rahatsızlık demektir. Bu hastalıktan muzdarip kişiler şu belirtilere sahiptir:

  • Hareket açıklığının az olması, kolu hareket ettirememe
  • Pasif hareketlerde bile hiç bir kıpırdamanın neredeyse olmaması ağrının şiddetinde doruk noktasına ulaşma
  • Geceleri uyuyamama
  • Saç tararken, bir şeyi uzanarak alırken sorun yaşama
  • Rahatsızlık birkaç ayda veya yıl içerisinde görülebilir.

Donuk Omuz  Nedenleri

Donuk omuz  nedenleri oldukça değişik şekilde maddelenebilir.

  • Bursit ve artroz gibi başka ağrılı bir rahatsızlık sonucu olabilir.
  • Omuz ekleminin uzun süre boyunca hareketsiz kalması
  • Kalp krizi gibi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklar sonrasında donuk omuz sorunu olabilir.
  • Şeker hastalığı durumunda donuk omuz sorunu sık şekilde görülmektedir.  Her beş diyabetliden birinde bu soruna rastlanmaktadır.

İlaçla Tedavi

Donuk omuz sendromu tedavisi için ilaçla tedavi yöntemi sık kullanılır.  Geleneksel tıp ağrı kesici ve yangı gidericiler bu noktada etkili olacaktır. Ayrıca anti inflamatuar ilaçlar da etkilidir. Enjeksiyon, tablet veya merhem formlarında kullanılan ilaçlar da epey faydalıdır. Bu tedavilere ek olarak da masaj, ısı kürü, akupunktur benzeri fizik tedavi yöntemleri sık şekilde görülür. Geçici bir rahatlama amaçlı bu  uygulamalar kalıcı bir çözüm getirmez. Yani daha tıbbi müdahaleler gerekmektedir. Şiddetin azalması ve sonra yok olması hedeflenirken tersi bir durum olmaması gerekir.

Donuk Omuz Sendromu Tedavisinde Kineziterapi

Farklı bir tedavi yöntemlerinden biri kineziterapidir. Bu tedavi yönteminde donuk omuz sorunu olan bölgede aşamalı şekilde ağırlık artışı vardır. Kişiye özel şekilde hazırlanan bu uygulamada ağırlık egzersizleri bir süre sonra epey avantaj sağlar. Tedavi ve rehabilitasyon amaçlı egzersiz aletleri son derece faydalıdır. Ancak tedavi yönteminin ne gibi sonuçları olduğuna bakılırsa bunun durumu tedavi gören kişinin durumu ile de doğrudan ilgili olacaktır. Donuk omuz  tedavisi kapsamlı bir tedavi gerektiren durumdur. Kineziterapi yöntemi ana sebebi ortadan kaldırma şansı olması nedeniyle birçok tedaviye göre daha etkilidir denebilir. Kişisel egzersiz programınızın belirlenmesi, doğru ve etkili uygulama olması önem kazanır. Ağrı sendromunu hafifletme ve tamamen yok etme olması için ayrıca doktor kontrolü de yapılabilir. Yani hareketlere ek destek yöntemlerden de yararlanmak mümkündür. Kas gevşetme ve germe hareketleri bunu dışında farklı bölümlere de fayda sağlayacaktır. Yani kan dolaşımının düzelmesi, kas etrafındaki liflerin iyileşmesine katkıfa bulunur. Birçok tedaviye göre daha kısa sürede etkisini gösterir ve eklemin ve çevre dokularının daha iyi beslenmesinde de etkisi olduğu bilinmektedir. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir