Hastalıklar

Dirsekte Sinir Sıkışması (Kubital Tünel Sendromu)

Birçok kişi dirsekte sinir sıkışması hakkında bilgi sahibi olmadığı için bu tip bir sorun yaşadığı zaman farklı yorumlar yapabilmektedir. Her ne kadar az rastlanılan bir durum olsa bile bu olay ellerde ve parmaklarda his kaybına varan sonuçlara neden olabilmektedir. Aslında sinir sıkışması olarak bilinen bu durumun tıbbi terimler ile açıklaması ulnar sinirinin dirseği geçtiği yerde sıkışmasıdır. Bu sinir özellikle el parmaklarının hislenmesini sağladığı için sıkışma durumu sözkonusu olduğunda en erken şekilde tedbir alınmalıdır.

Uzmanlar bu sinirlerin sanıldığından daha önemli olduğunu ve küçük parmak ile yüzük parmağının bu sinir sayesinde his kazandığnı belirtmektedirler. Median ve radial sinirleri ile birlikte parmakları besleyen ve his duyusunun oluşmasını sağlayan ulnar siniri koltuk altında başlar ve parmaklara kadar uzanır. Farklı sebeplere bağlı olarak dirsek kemiğinin baskısına maruz kalabilen bu sinir zaman içinde ilgili olduğu parmaklarda his kaybına neden olabilir.

Dirsekte Sinir Sıkışması Neden Oluşur?

Dirsek ve el çevresinde ağrı, parmakların bazılarında karıncalanma, bazı el kaslarında zayıflama, elde kavrama gücü kaybı, koordinasyon zorluğu veya yüzük parmağı ile küçük parmağı düzeltememe gibi belirtileri olan bu rahatsızlık genellikle ani olarak meydana çıkar ve zaman kaybetmeden uzman hekimlerden yardım almayı gerektirir. Dirsekteki sinirlerin sıkışması için birçok farklı sebep vardır ve bunlar genellike günlük hayatta çok sık yaptığımız ancak sakıncalı olduğunu bilmediğimiz davranışlardır.

Örneğin dirsekleri uzun süre katlı halde tutmak, uzun süre boyunca boya yapmak veya gitar çalmak, dirsek çevresindeki yumuşak dokunun kalınlaşması veya dirsek çevresindeki kemiklerde büyüme olması bu rahatsızlığın ana sebepleri olarak gösterilmektedir. Uzmanlar özellikle birçok kişinin uyku sırasında dirseklerini uzun süre boyunca katladıklarını ve bu davranıştan kesinlikle kaçınılması gerektiğini belirtmektedirler.

Dirsekte Sinir Sıkışması Durumunda Ne Yapılmalı?

Özellikle ileri ki zamanlarda ciddi el veya parmak rahatsızlığı yaşamak istemeyen kişilerin kesinlikle bu kurallara uymaları gerekmektedir. Dirseklerde oluşan sinir sıkışması veya halka arasındaki ismi ile damar damar üstüne gelmesi olayı zamanında tedbir alınmadığı takdirde tahmin edilenden çok daha ciddi ve büyük sorunlara neden olabilmektedir. Doktorlar bu durumun ciddiye alınmasını ve zaman kaybetmeden kendilerine başvurulması gerektiğini belirtmektedirler. 

Tepkiniz ne?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir